Argëtuese

Mbi 6 milion të infektuar me koronavirus: Ja ku është gjendja më e vështirë

Numri i personave të infektuar me koronavirusin e ri në botë ka tejkaluar  numrin prej gjashtë milion, sipas të dhënave nga faqja Worldometers. Koronavirusi raportohet se infektoi 6.009.114 njerëz, ku 366.039 ndëruan jetë, ndërsa 2.650.709...

Prezantohet testi i ri për zbulimin e koronavirusit përmes pështymës

Konsorciumi francez ditët e fundit ka njoftuar se do të paraqesë fazën e prodhimit të testit për zbulimin e COVID-19 përmes pështymës. Sipas ekspertëve nga ky konsorcium, testet do të zhvillohen nga profesionistë të cilët...

KORONAVIRUSI: FDA aprovoi testin e ri të pështymës

Testi për zbulimin e pranisë së COVID-19 tek një pacient, të cilin e zhvilluan shkencëtarët e Universitetit Rutgers në Shtetet e Bashkuara ofron një mënyrë tjetër të testimit dhe zvogëlon rrezikun që punonjësit e...

Koronavirusi mund të jetë i pranishëm edhe pasi simptomat të jenë zhdukur

Një studim i kryer në SHBA në Universitetin Yale tregon se koronavirusi te pacientët me pamje të lehtë klinike të sëmundjes mund të jetë i pranishëm edhe pas tetë ditësh pas zhdukjes së simptomave. Gjetjet...

Ja pse asnjëherë nuk duhet ta hidhni lëvoren e limonit

Limoni është i shkëlqyeshëm për detoksifikimin e trupit, gjë për të cilën shumë njerëz preferojnë të pinë limonadë, por përgjithësisht lëngu i limonit nuk është mënyra më e mirë për të nxjerrë të gjitha...

Gjëndra tiroide ka ushqimet e saja të preferuara, ndërsa disa artikuj ushqimorë nuk i...

Gjëndra tiroide ka nevojë për jod që të funksionojë siç duhet dhe të prodhojë mjaftueshëm hormone që i duhen trupit. Nëse nuk merrni mjaftueshëm jod në organizmin tuaj, mund të dëmtojë shëndetin tuaj dhe...

A e rrit psoriaza rrezikun e kancerit?

Një analizë e 112 studimeve tregoi se ata të cilët vuajnë nga psoriaza, dhe jo vetëm nga artriti psoriatik, kanë një rrezik prej 21 përqind më të lartë të kancerit. Përndryshe, psoriaza është sëmundje...

Sëmundja kronike e veshkave vret miliona njerëz në të gjithë botën

Rezultatet e një studim të ri kanë treguar se në 20 vitet e fundit ka pasur një rritje të numrit të pacientëve me sëmundje të rëndë kronike të veshkave që kërkojnë dializë për më...

Ja pse duhet të pini kakao çdo ditë

Konsumimi i kakaos, e cila është e pasur me flavonolidin epikatehin, mund të përmirësojë performancën e të ecurit te njerëzit me sëmundjen arteriale periferike, sugjeron studimi i ri. Përkatësisht, është vertetuar se njerëzit që pinin...

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve shoqërohet me rrezikun e sulmit në tru

Disa studime të publikuara kohëve të fundit kanë treguar se sëmundja parodontale mund të shoqërohet me rrezik të lartë të sulmit në tru ose aterosklerozë. Sëmundja e mishrave të dhëmbëve ose sëmundja paradontale është infeksion...

LAJMET E FUNDIT