Ndjeni dhimbje dhe shtrëngim në gjoks, por nuk bëhet fjalë për sulm në zemër? Këto janë arsyet e mundshme

Nuk e keni të qartë pse diçka vazhdimisht ju "shtrëngon" në gjoks?

Të shumta janë arsyet që qëndrojnë pas këtij fenomeni, ndoshta bëhet fjalë për stresin ose për sulm paniku. Apo ndoshta është diçka më serioze, si problemet e zemrës?

Sidoqoftë, mbani mend se asnjëherë nuk duhet të anashkaloni shqetësimet e ngjashme. Në shumë raste, megjithatë, dhimbja ka të bëjë me zemrën, mushkëritë, muskujt ose brinjët. Dhimbja e gjoksit mund të ndihet diku nga zona e qafës deri në pjesën e sipërme të barkut. Një nga pyetjet më të zakonshme është – a është sulm në zemër.

Nëse ndjeni shtrëngim në gjoks, dhimbje në nofull ose në krahë, gulçim – këto mund të jenë sinjale që tregojnë se duhet të vizitoni mjekun menjëherë. Megjithëse këto sinjale janë të zakonshme si tek gratë ashtu edhe tek burrat, burrat gjithashtu mund të përjetojnë edhe dhimbje shpine më shpesh.

CILAT JANË SHKAQET MË TË ZAKONSHME TË DHIMBJES SË GJOKSIT?

Edhe pse nuk duhet të injorohen, ka shkaqe të zakonshme që nuk paraqesin gjendje të rëndë. Ekspertët nga Klinika Cleveland shpjegojnë format më të zakonshme të dhimbjes në gjoks, të cilat nuk kanë pse të jenë simptoma të një sulmi në zemër.

Besoni apo jo, tretja (tretja e ushqimit) shpesh mund të shkaktojë dhimbje gjoksi, ndërsa gingiviti shpesh mund të japë simptoma që të kujtojnë sulmin në zemër, ndërsa kthimi i acideve në zgavrën e gojës mund të ndodhë pas një vakti të rëndë. Duhet të keni kujdes se çfarë hani dhe natyrisht mos e teproni me ushqime pikante dhe të tharta. Shpesh mund të jetë inflamacion siç është bronkiti ose pneumonia. Sigurohuni që të konsultoheni me mjekun, i cili do t’ju ndihmojë të heqni qafe simptomat.

E RËNDËSISHME ËSHTË TË NJIHNI ZEMRËN TUAJ

Gjithashtu është e rëndësishme që të dini simptomat e sulmit në zemër dhe si t’i parandaloni ato. Para së gjithash, duhet të dini nëse keni pasur sulm në zemër në historinë tuaj familjare, pasi kjo do të thotë se ju mund të jeni në grupin e rrezikut.

SIMPTOMAT E INFARKTIT TEK FEMRAT DHE MESHKUJT 

Në përgjithësi, simptomat e infarktit tek gratë janë të ndryshme dhe më delikate sesa tek burrat, kështu që nganjëherë ato nuk njihen në kohë. Si rregull, gratë kanë shenja më të lehta të sulmit në zemër sesa burrat, kështu që ata shpesh nuk janë në dijeni të asaj që po ndodh me to ose i injorojnë simptomat e tyre. Simptoma klasike e dhimbjes së fortë në gjoks është më pak e zakonshme tek gratë, por shpesh është e pranishme ndjenja e presionit ose shqetësimi të lehtë në gjoks, si dhe dhimbje në pjesë të tjera të trupit, të tilla si dhimbje në bark, shpatulla, krahë, të përziera, të vjella, gulçim, marramendje, lodhje të papritur dhe dobësi.