OMICRON PO PËRHAPET: Ja cilat janë simptomat e variantit të ri dhe si të mbroheni

Varianti i ri i koronavirusit, omicron, u zbulua së fundmi në Afrikën e Jugut dhe deri më tani është zbuluar në disa vende, duke përfshirë Austrinë, Belgjikën, Francën, Gjermaninë, Danimarkën, Italinë, Portugalinë dhe Britaninë. Përveç Evropës, omicron është përhapur edhe në Azi dhe Amerikën e Veriut.

Varianti i ri omicron ka mbi 30 mutacione të proteinës S, por shkencëtarët nuk janë ende plotësisht të sigurt se si kjo ndikon në përhapjen dhe pamjen klinike të pacientëve. Ja se si mund të mbroheni nga variant i ri i virusit dhe si ta njihni atë.

SIMPTOMAT E OMICRONIT

Të dhënat paraprake tregojnë se varianti omicron shkakton pasqyrë klinike pak më të butë, por do të nevojiten të dhëna shtesë për ta konfirmuar këtë me siguri. Kushtojini vëmendje këtyre simptomave:

  • Ethe ose temperaturë
  • Kollë dhe inflamacion të fytit
  • Dhimbje koke
  • Lodhja
  • Dhimbje të trupit dhe muskujve
  • Probleme me frymëmarrjen
  • Nauze dhe të vjella
  • Diarreja
  • Humbje të nuhatjes dhe shijes

Nëse dyshoni se jeni të infektuar, duhet të bëni një test. Testet që janë përdorur për zbulimin e koronavirusit deri më tani janë gjithashtu të ndjeshme ndaj omicron, kështu që ato mund të përdoren ende.

Nëse ndiheni të dobët dhe të lodhur, mund të testoheni me test të shpejtë në shtëpi, i cili gjithashtu mund të tregojë nëse jeni i infektuar. Nëse keni qenë në kontakt me dikë që ka COVID-19, duhet të testoheni brenda tre deri në pesë ditë pas kontaktit, edhe nëse jeni vaksinuar.

VAKSINOHUNI 

Vaksina është mënyra më e mirë për t’u mbrojtur nga virusi. Nuk është plotësisht e qartë se si omicron do të ndikojë në efektin e vaksinave, por duke parë variantet e tjera, vaksinat vazhdojnë të ofrojnë mbrojtje të madhe kundër vdekjes dhe shtrimit në spital.

Nëse e keni pasur tashmë COVID-19, duhet të mendoni të vaksinoheni. Omicron mbart një sërë mutacionesh që i bëjnë disa njerëz më të prirur për t’u riinfektuar lehtësisht, ndërsa vaksinimi pasi e keni kaluar sëmundjen sigurisht që do të rrisë mbrojtjen.

Nëse tashmë jeni vaksinuar, konsideroni dozën përforcuese, veçanërisht nëse jeni mbi 65 vjeç. Doza buster siguron mbrojtje shtesë kundër infeksionit dhe shtrimit në spital.

MASAT THEMELORE

Nuk duhet të harrohen as masat bazë epidemiologjike që kanë qenë në fuqi që nga fillimi i epidemisë. Ende rekomandohet të mbani maskë, veçanërisht në ambiente të mbyllura. Përveç kësaj, lani duart rregullisht, mbani distancën dhe shmangni grumbullimet me shumë njerëz.