Përparësitë në shëndetin tuaj gjatë agjërimit të Ramazanit

Edhe pse miliona njerëz në mbarë botën kanë vëzhguar me sukses pastrimin shpirtëror të Ramazanit për më shumë se një mijë vjet, disa të tjerë kanë frikë se agjërimi për një periudhë kaq të gjatë mund të ketë efekte të dëmshme në shëndetin e njeriut. Nëse jeni një nga ata që shqetësohen, ne jemi këtu për të qartësuar dyshimet tuaja.

Edhe pse miliona njerëz në mbarë botën kanë vëzhguar me sukses pastrimin shpirtëror të Ramazanit për më shumë se një mijë vjet, disa të tjerë kanë frikë se agjërimi për një periudhë kaq të gjatë mund të ketë efekte të dëmshme në shëndetin e njeriut. Nëse jeni një nga ata që shqetësohen, ne jemi këtu për të qartësuar dyshimet tuaja. Mësoni përfitimet dhe mangësitë e kësaj praktike shpirtërore.

Çka është Ramazani?

Ramazani është “muaji i agjërimit” në kalendarin islamik. Teknikisht është muaji i nëntë i kalendarit, megjithëse data e saktë kalon nga një vit në tjetrin. Për shkak se viti kalendarik mysliman është më i shkurtër se viti kalendarik Gregorian, ai fillon 10 deri në 12 ditë më herët çdo vit, duke e lejuar atë të bjerë në të gjitha stinët gjatë një cikli 33-vjeçar. Ramazani zgjat nga 22 marsi e deri më 21 prill 2023 (datat varen nga gjysmëhëna dhe mund të ndryshojnë nga vendi në vend).

Një nga shtyllat e Islamit është vetëkontrolli. Në masë të gjerë interpretohet si detyrim i përmbajtjes së ushqimit nga agimi e deri në perëndim, nga pirja dhe aktit seksual dhe të gjitha format e sjelljes jo normale, konkretisht, duke i përfshirë këtu mendimet e këqija ose të pakëndshme. Pra, fjalët e rreme, veprimet ose qëllimet e gabuara janë po aq shkatërruese për një agjërues sa edhe ngrënia ose pirja.

Në islam, ky është një muaj i bekuar, kur njerëzit përqendrohen në angazhimet e tyre ndaj Zotit dhe besimit të tyre. Gjatë këtyre javëve, njerëzit agjërojnë vetëm gjatë ditës. Sapo perëndon dielli, ata lejohen të hanë e të pinë përsëri, por a është i dobishëm ky lloj agjërimi për shëndetin?

Përfitimet e agjërimit për 18 orë

Ka disa efekte pozitive të respektimit të Ramazanit me agjërime kaq të gjata. Edhe pse jo të gjithë njerëzit duhet ta përvetësojnë këtë lloj diete për një muaj, janë të shumtë ata që do të përfitojnë nga praktikimi i saj.

Humbje peshe

Megjithëse Ramazani nuk do të shkaktojë domosdoshmërish humbje peshe, një artikull i “The Washington Post” i shtatorit 2008 tregon se dietologët mjekësorë të Teheranit po e përdorin këtë praktikë për të ndihmuar njerëzit me mbipeshë të arrijnë qëllimet e tyre. Në vend që të hanë ëmbëlsirat dhe ushqimet e yndyrshme sapo të perëndojë dielli dhe të përfundojë agjërimi, njerëzit që e bëjnë këtë agjërim 18-orësh mund të hanë thjesht një darkë të shëndetshme të përbërë nga supa, buka e freskët, hurmat dhe djathë dhie. .

Gjithashtu, agjërimi me ndërprerje është mjaft efektiv për humbjen e peshës dhe yndyrës. Kur kufizojmë marrjen e ushqimit gjatë ditës, zvogëlojmë shanset për të marrë sëmundje kardiovaskulare. Agjërimi më i gjatë çon në një ndryshim metabolik që ndihmon në nxitjen e humbjes së shpejtë.

Sheqer i ulët në gjak

Kur kaloni me orë të tëra pa ngrënë, niveli i sheqerit në gjak bie. Trupi përdor glukozën e ruajtur për energji kur agjëron. Njerëzit me diabet duhet të flasin me mjekun e tyre përpara se të agjërojnë për periudha të gjata kohore, por ata me sheqer të lartë në gjak, të cilët do të përfitojnë nga ky proces.

Agjërimi me ndërprerje dihet se ka përfitime të rëndësishme për sa i përket rezistencës ndaj insulinës. Çdo gjë që mund të ndihmojë në kontrollin e insulinës në trupin tuaj do të çojë në një ulje dramatike të niveleve të sheqerit në gjak.

Mësohen zakonet e shëndetshme

Nëse jeni mësuar të hani shumë ushqime të ëmbla në jetën tuaj të përditshme, Ramazani mund të jetë gjithashtu një kohë e mirë për të hequr qafe këtë zakon. Ndërsa dielli perëndon, ju mund të zgjidhni të ushqeni trupin tuaj me ushqime që ngadalë shndërrohen në glukozë, të tilla si drithërat dhe ushqime të tjera me fibra të larta, në vend që të ktheheni të hani ëmbëlsira.

Ky ndryshim ka një përfitim të dyfishtë. Është e qartë se ju do të hani ushqime më të shëndetshme që janë më të pasura me lëndë ushqyese dhe më pak kalori. Përfitimi tjetër është se do të jeni më pak të uritur përgjatë ditës sa jeni agjërueshëm. Ushqimet që shndërrohen ngadalë në glukozë do t’ju mbajnë me energji për orë më të gjata dhe do t’ju ndihmojnë të kontrolloni dëshirat dhe urinë gjatë gjithë ditës.

Konsumimi

Edhe pse konsumohen tre hurma në fillim të çdo dite gjatë Ramazanit për arsye shpirtërore, ato gjithashtu vijnë me përfitimet e shumta shëndetësore. Një nga aspektet më të rëndësishme të agjërimit është marrja e sasisë së duhur të energjisë dhe një racion mesatar hurmash përmban 31 gram karbohidrate, ky është një nga ushqimet perfekt për t’i dhënë vetes fuqi.

Hurmat janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të marrë disa fibra shumë të nevojshme, të cilat do të ndihmojnë dhe përmirësojnë tretjen gjatë gjithë muajit. Shtojini kësaj nivelet e larta të kaliumit, magnezit dhe vitaminave B, dhe shpejt bëhet e qartë se hurmat janë një nga frutat më të shëndetshëm për rreth.

Forconi trurin tuaj

Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm për efektet pozitive që agjërimi mund të ketë në mirëqenien tuaj mendore dhe fokusin shpirtëror, por fuqitë e Ramazanit për të përforcuar trurin janë edhe më të rëndësishme nga sa mund të mendoni. Një studim i shkencëtarëve amerikanë tregoi se fokusi mendor i arritur gjatë këtij muaji rrit nivelin e faktorit neurotrofik që sekretohet nga truri, bën që trupi të prodhojë më shumë qeliza të trurit, duke përmirësuar kështu funksionin e saj.

Gjithashtu, ulja e sasisë së hormonit Kortizol, i prodhuar nga gjëndra mbiveshkore, do të thotë se niveli i stresit është ulur ndjeshëm.

Kolesterol i ulët

Të gjithë e dimë se humbja e peshës është një nga rezultatet e mundshme fizike të agjërimit, por ka edhe shumë ndryshime të shëndetshme që ndodhin në prapaskenë. Një ekip kardiologësh zbuloi se njerëzit kanë një efekt pozitiv në profilin e tyre të lipideve, që do të thotë se ka një ulje të kolesterolit në gjak.

Kolesteroli i ulët rrit shëndetin kardiovaskular, duke ulur ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sulmit në zemër ose goditjes në tru. Gjithashtu, nëse konsumoni një dietë të shëndetshme pas Ramazanit, ky nivel i sapo reduktuar i kolesterolit duhet të mbahet edhe më tej.

Ulja afatgjate e oreksit

Një nga problemet kryesore me dietat ekstreme të modës është se humbja e peshës shpesh rikthehet shpejt. Kjo nuk është çështja. Reduktimi i sasisë së ushqimit që konsumohet gjatë agjërimit bën që stomaku gradualisht të tkurret, që do të thotë se do të na duhet të hamë më pak ushqim për t’u ndjerë të ngopur.

Sidoqoftë, mbani në mend se Ramazani zgjat vetëm një muaj. Kur të mbarojë, shumica e njerëzve refuzonë të vazhdojnë një agjërim kaq të gjatë. Kjo shkakton një kthim në nivelet normale të oreksit.

Absorboni më shumë lëndë ushqyese

Me atë që ju nuk hani gjatë ditës, do të zbuloni se metabolizmi juaj bëhet më efikas, që do të thotë se sasia e lëndëve ushqyese që absorboni nga ushqimi përmirësohet. Kjo është për shkak të rritjes së një hormoni të quajtur adiponektinit, i cili prodhohet nga një kombinim i agjërimit dhe i të ngrënit vonë natën dhe i njëjti lejon muskujt të thithin më shumë lëndë ushqyese.

Kjo do të çojë në përfitime shëndetësore në të gjithë trupin, pasi zona të ndryshme janë më të afta të thithin dhe të përdorin lëndët ushqyese që u nevojiten për të funksionuar.

Përfitimet psikologjike

Myslimanët gjatë agjërimit janë gjithashtu të obliguar që të përmbahen nga gënjeshtra si me fjalë ashtu edhe në vepra, nga çdo sjellje injorante dhe e pahijshme, si dhe nga grindjet dhe mendimet epshore.

Si rezultat i kësaj, agjërimi përforcon kontrollit dhe ndihmon në zhvillimin e sjelljes së mirë. Së bashku me lutjen, ky pastrim i trupit dhe i shpirtit harmonizon gjendjen e brendshme dhe të jashtme të individit. Sipas gjetjeve të hulumtimit, njerëzit që agjërojnë ndihen më të qetë gjatë kësaj periudhe të vetë-reflektimit dhe vetëkontrollit.

Disavantazhet dhe kundërindikacionet

Pas një periudhe të caktuar agjërimi, hulumtimet tregojnë se njerëzit kanë tendencë të dëshirojnë ushqime me niseshte dhe më shumë kalori. Kjo mund të ndryshojë efektet e parashikuara të planit të kontrollit të peshës.

Disa efekte anësore afatshkurtra përfshijnë dhimbje koke, marramendje, lodhje, presion të ulët të gjakut dhe ritme jo të zakonshme të zemrës. Pretendohet se agjërimi mund të ndikojë në aftësinë e trupit për të përthithur disa ilaçe dhe të ndërhyjë në funksionet jetësore të përditshme trupore. Agjërimi mund të jetë gjithashtu i rrezikshëm për njerëzit që tashmë kanë një të kequshqyerje, për shembull, pacientët me kancer. Me kalimin e kohës, efektet e tërheqjes së ushqimit ndryshojnë shumë në varësi të personit që agjëron.

Një tjetër pikë e kundërt e agjërimit, është mos pirja e ujit. Trupat tanë janë 70 deri në 80 për qind ujë, kështu që agjërimi i thatë do ta bënte të vështirë për trupin tonë të kryejë detyrat e përditshme, të tilla si nxjerrja e toksinave ose ndihma e lëndëve ushqyese për të hyrë në qeliza. Veshkat tona, zemra, mushkëritë dhe të gjitha organet e tjera të trupit nga të cilat ne varemi për një jetë normale dhe të shëndetshme do të vuanin pa hidratim adekuat.

Është një praktikë që rrit rrezikun e dehidrimit (veçanërisht në kohë dhe vende të nxehta). Kjo mund të çojë në gurë në veshka, konvulsione, vëllim të ulët të gjakut dhe presion të ulët të gjakut, çekuilibër të elektroliteve dhe madje edhe vdekje.

Gjithashtu, mbani në mend se humbja e peshës mund të fsheh zvogëlimin e lëngjeve.

Çfarë duhet të hani gjatë Ramazanit?

Ekzistojnë disa rekomandime gjatë praktikimit të Ramazanit, në mënyrë që të ngrënit të mos jetë jashtë kontrollit.

Syfyr (ushqimi para lindjes së diellit)

Rekomandohet që të pini shumë lëngje dhe të zgjidhni ushqime të pasura me lëngje për të siguruar që të jeni të hidratuar mirë për ditën e nesërme. Do të zgjedhim ushqime me niseshte për energji, duke zgjedhur varietete me fibra të shumta ose drithëra integrale kur është e mundur, pasi ato mund të na ndihmojnë të ndihemi më të ngopur dhe të ndihmojnë tretjen, gjë që ndihmon në parandalimin e kapsllëkut.

  • Fruta dhe perime. Frutat dhe perimet janë thelbësore gjatë agjërimit, sepse ato janë plot me fibra dhe përmirësojnë ngopjen duke parandaluar kapsllëkun. Ato përmbajnë gjithashtu vitamina, minerale dhe fitokemikale që janë jetike për një shëndet të mirë.
  • Karbohidratet me përmbajtje të lartë fibrash. Këto përfshijnë ushqime si orizi i zi, buka integrale, tërshëra, drithërat. Ata marrin më shumë kohë për t’u tretur dhe për këtë arsye ndihmojnë në ruajtjen e niveleve të energjisë për më gjatë.
  • Mishi dhe alternativat. Pula pa lëkurë, peshku dhe produktet e qumështit me pak yndyrë ofrojnë një burim të shkëlqyer të proteinave duke kufizuar marrjen e yndyrës. Përveç kësaj, ato ndihmojnë në riparimin dhe ndërtimin e indeve të trupit. Konsumimi i produkteve të qumështit të pasura me kalcium ndihmon gjithashtu në ruajtjen e kockave të forta. Ata që janë intolerantë ndaj laktozës mund të zgjedhin qumësht pa laktozë ose qumësht soje të pasur me kalcium.

Iftari (darka)

Iftari është një kohë për të rimbushur nivelet e energjisë. Do të ishte më mirë të konsumonit ushqime nga të gjitha grupet kryesore ushqimore: fruta dhe perime, orizi, mishi dhe alternativat e tij (përfshirë produktet e qumështit).

  • Fruta dhe perime. Rekomandohen dy porcione perime dhe dy fruta në ditë, sigurohuni që të përfshini një porcion frutash dhe një porcion perime në secilin nga dy vaktet tuaja. Tradicionalisht, gjatë Ramazanit, hurmat konsumohen në fillim të Iftarit për të simbolizuar aktin e prishjes së agjërimit. Si një burim i shkëlqyer energjie dhe kaliumi, ato ndihmojnë muskujt dhe nervat të punojnë mirë. Megjithatë, mos konsumoni shumë sepse hurmat kanë një përmbajtje të lartë sheqeri.
  • Orizi dhe alternativa të tjera. Buka e grurit, orizi kafe ose makaronat me drithëra të plota janë karbohidrate komplekse që i japin trupit energji, fibra dhe minerale. Krahasuar me ushqimet dhe ëmbëlsirat me sheqer, ato ofrojnë nivele më të qëndrueshme të energjisë.
  • Mish dhe alternativa të tjera. Do të përfshijmë burime të pasura proteinash si mish pa dhjamë, pulë pa lëkurë, peshk, vezë, bishtajore dhe produkte qumështi me pak yndyrë.

Që ti mbajmë shujtat e shëndetshme, ne do të kufizojmë përdorimin e vajit të gatimit dhe do të zgjedhim zierjen në avull, zierjen, pjekjen ose skuqjen e ngadaltë. Kur zgjedhim vajra, duhet të zgjedhim edhe ato që janë të pasura me yndyra të pangopura, si vaji kanola dhe vaji i sojës.

Këshilla

Agjërimi në muajin e Ramazanit është një ushtrim psikik dhe fizik. Edhe pse ne mund të ndryshojmë në mënyrën se si e përgatisim mendjen dhe trupin tonë, ka disa rekomandime që mund t’i ndihmojnë myslimanët të përshtaten me agjërimin e përditshëm.

Qëndroni të hidratuar

Do të përpiqemi të pimë lëngje disa herë gjatë natës, edhe nëse nuk kemi shumë etje; etja është një shenjë se trupi tashmë është i dehidratuar. Ne do të zgjedhim lëngje që nuk përmbajnë kafeinë, pasi pijet me kafeinë mund të jenë dehidratuese. Ndërprerja e agjërimit (darka pas perëndimit të diellit) me ujë nuk është vetëm tradicionale, por siguron që ne të marrim burimin më të mirë të hidratimit në trup përpara se ti qasemi ushqimit.

Por duhet të keni kujdes që të mos e teproni duke pirë shumë përnjëherë. Përpjekja për të pirë disa litra në të njëjtën kohë mund të hollojë elektrolitet e trupit, duke shkaktuar një gjendje potencialisht fatale të quajtur dehje me ujë.

Mos e teproni me ushqimin

Duhen rreth 20 minuta që trupi të regjistrojë se kemi ngrënë mjaftueshëm. Prandaj nuk duhet të hamë shumë gjatë iftarit. Të ngrënit me vëmendje, sjell më pak stres në trup dhe na jep më shumë energji sesa të hamë sasi të mëdha menjëherë.

Ashtu siç nuk rekomandohet anashkalimi i syfyrit, ngrënia e tepërt kur është koha për të bërë iftar mund të dëmtojë trupin. Iftari duhet të jetë një vakt ushqyes dhe i ekuilibruar mirë, jo një festë. Ngrënia e tepërt dhe konsumimi i tepërt i ushqimeve yndyrore në veçanti mund të çojë në dispepsi dhe shtim në peshë. Ne do të ngadalësojmë shpejtësinë dhe do të shijojmë çdo kafshatë të ushqimit.

Praktikoni ushtrime

Edhe pse agjërimi mund të jetë fizikisht rraskapitës, ne do të përpiqemi të mos jemi plotësisht pasiv. Nëse zakonisht ushtrojmë në mëngjes, ne do të përpiqemi të testojmë se si ndihet trupi nëse ushtrimet i zhvendosim natën pasi të kemi bërë iftarin.

Ushtrimet e sforcuara gjatë ditës nuk janë një ide e mirë sepse mund të dehidratohemi shpejt. Mund të bëjmë shëtitje të shkurtra e të lehta ose të bëjmë disa tërheqje për të mbajtur energjinë tonë përgjatë ditës.

Praktikoni një dietë të ekuilibruar

Ka disa sekrete për një syfyr të mirë (vakt para agimit). Së bashku, përbërësit e një vakti të ekuilibruar ndihmojnë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak më të qëndrueshme, duke na dhënë energji të mirë. Disa nga artikujt që duhet të përfshini në syfyrin tuaj:

  • Drithërat integrale: Burimet përfshijnë drithërat, bukën me drithëra, orizin ngjyrë kafe dhe tërshërën.
  •  Frutat dhe perimet e freskëta.
  • Proteina: burimet përfshijnë qumështin, kosin, vezët, arrat.
  •  Yndyra të shëndetshme: burimet janë arrat dhe ullinjtë.

Ramazani në verë

Ka mundësi që muaji i Ramazanit të vijë në mes të verës. Është e natyrshme të kesh tendencë për të ngrënë lehtë gjatë verës dhe të kalosh nga ushqimet me kalori në gjëra shumë më të lehta.

Gjatë iftarit, është e rëndësishme të merrni shumë lëngje me vitamina, siç janë lëngu i frutave ose vetëm frutat. Është zakon që myslimanët të ndërkrejnë agjërimin (Iftarin) në disa data. Këto ushqime përmbajnë një përzierje unike të glukozës dhe fruktozës dhe janë shumë të pasura me kalium, një mineral kyç për rihidratimin, dhe një përzierje të veçantë karbohidratesh që përmirëson hidratimin përtej ujit. Ata gjithashtu kanë një lëndë ushqyese të quajtur beta-D-glukan, e cila është një fibër e tretshme që ka përfitime shëndetësore dhe mund të rrisë ndjenjën e ngopjes. Në thelb, kur hamë hurma dhe ujë për iftar, trupi ynë hidratohet shumë më shpejt sesa vetëm me ujë.

Gjiza: Është e shkëlqyer gjatë Ramazanit në verë, sepse rrit bakteret e dobishme në zorrë dhe përmirëson tretjen dhe forcon imunitetin. Pirja e një gote dhallë para se të dilni në diell ndihmon në parandalimin e dehidrimit. Pijet freskuese natyrale si uji i kokosit, lëngu i limonit, dhallë, lëngu i kallamsheqerit etj, të cilat janë të pasura me minerale, zakonisht preferohen ndaj pijeve joalkoolike, kafeinës dhe pijeve të tjera.

Rekomandohet të hani shumë fruta të freskëta, sallata dhe ushqime me erëza të lehta. Frutat dhe perimet treten lehtë dhe kanë një përmbajtje të lartë uji, gjë që ndihmon në hidratimin. Shalqiri është ushqimi numër një për detoksifikimin gjatë verës. Frutat janë jashtëzakonisht të dobishme për formimin e alkaleve në trup; dhe gjithashtu janë të pasura me fibra dietike dhe kalium.

Përktheu dhe përshtati:S.N