SHENJAT SPECIFIKE: Cilat simptoma tregojnë 9 sëmundje të rënda

Diagnoza e hershme mund t'ju shpëtojë jetën. Kjo është lista e simptomave të hershme të disa sëmundjeve serioze më të zakonshme tek njerëzit.

Sado që të shkruhet dhe paralajmërohet, shumë njerëz ende nuk e dinë se cilat janë simptomat më të zakonshme të sëmundjeve të shumta, si kanceri i lëkurës, diabeti, shëndeti riprodhues.

DIABETI

Simptomat e hershme përfshijnë:

 • Urinimi i shpeshtë
 • Humbje apo shtim në peshë pa asnjë arsye
 • Shikim i turbullt
 • Etje e theksuar
 • Mavijosje ose plagë që shërohen ngadalë
 • Lodhje e pashpjegueshme
 • Dhimbje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në duar

KANCERI I LEKURËS

Simptomat më të zakonshme janë:

 • Trashje dhe skuqje e lëkurës
 • Skuqje e fytyrës dhe qafës
 • Nishane të reja
 • Lezionet e lëkurës që nuk shërohen
 • Ndryshimet e nishaneve

SËMUNDJET E MUSHKËRIVE

Simptomat janë:

 • Kollitja e gjakut
 • Kollë kronike (që zgjat më shumë se një muaj)
 • Frymëmarrje e vështirësuar
 • Frymëmarrje e shkurtër
 • Dhimbje kronike në gjoks (që zgjat më shumë se një muaj)
 • Prodhimi kronik i mukusit (që zgjat më shumë se një muaj)

SËMUNDJET E GJIRIT

Simptomat më të zakonshme janë:

 • Ndjeshmëri ose dhimbje e pazakontë e gjirit
 • Ndryshime në thithkat ose lëkurën e gjirit
 • Nyje
 • Nyje nën sqetulla
 • Shkarkimi nga thithkat

PROBLEMET E SHËNDETIT RIPRODHUES TE GRATË

Simptomat e zakonshme janë:

 • Cikle menstruale me dhimbje të forta
 • Kruajtje në zonën gjenitale
 • Urinimi i shpeshtë
 • Dhimbje të forta të barkut ose legenit
 • Shkarkim i pazakontë vaginal
 • Hemorragji midis periodave

SHQETËSIMET DIGJESTIVE DHE PROBLEMET ME LUKTHIN

Simptomat janë:

 • Diarreja
 • Gjak në jashtëqitje
 • Të vjella me gjak
 • Ndryshime në rutinën e shkarkimit të zorrëve
 • Gjakderdhje rektale
 • Thartirë
 • Refluksi
 • Kapsllëku

PROBLEME ME SISTEMIN URINAR

Simptomat përfshijnë:

 • Urinim i dhimbshëm ose i shpeshtë
 • Gjak në urinë
 • Urinimi në shtrat gjatë natës
 • Humbja e kontrollit të fshikëzës
 • Urinimi i tepërt gjatë natës

TROMBOZA E THELLË VENOZE

Mund të pasohet nga këto simptoma:

 • Ënjtje e këmbëve, ndonjëherë edhe e duarve
 • Dhimbje në këmbë ose krahë
 • Ngërçe në këmbë ose krahë
 • Ndryshimet e lëkurës në ngjrë blu ose të kuqe
 • Këmbët dhe duart gjatë prekjes janë të nxehta

Vini re se secila prej këtyre simptomave nuk do të thotë domosdoshmërisht menjëherë se keni një sëmundje të veçantë. Ju e njihni trupin tuaj më së miri, por nëse keni vënë re ndonjë ndryshim dhe simptomë që nuk largohet, konsultohuni me mjekun tuaj.