Të ushqyerit

Avokado e redukton rrezikun e sindromës metabolike

Sindromi metabolik është kur të paktën tre nga faktorët shëndetësorë janë të pranishëm, siç është depozitimi i yndyrës në pjesë të stomakut, madje është demonstruar se konsumimi i një avokadoje në ditë përmirëson nivelet...

Hulumtim: Prindërit nuk e vlerësojnë seriozisht sasinë e sheqerit që u japin fëmijëve

Shkencëtarët gjerman të Institutit "Max Planck" kanë paralajmëruar se shumica e prindërve nuk i njohin vlerat ushqyese, por as edhe sasinë e sheqerit të ushqimit që u japin fëmijëve. Një studim i kohëve të...

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani dy vezë në ditë?!

Çfarë përmbajnë vezët? Shumë gjëra! Vitaminat A, D dhe E por edhe B12, riboflavin (B2) dhe folate. Gjithashtu përmbajnë minerale si jod, hekur, kalcium, zink dhe selen. Vezët dhe kolesteroli Ndoshta keni dëgjuar se vezët janë të...

Keni ngrënë tepër: Ja pija që i eleminon yndyrnat e këqija

Dallojmë kolesterolin e mirë HDL dhe kolesterolin e keq LDL, niveli i tyre i ritur në gjak mund të shkaktojnë sëmundje të zemrës dhe të enëve të gjakut. Këtyre yndyrnave mund t'u bëni ballë me zgjedhjen...

Mbani erë të keqe të gojës? Ja cilat ushqime e luftojnë atë

Të gjithë e kemi provuar atë ndjenjën e pakëndshme pasi kemi konsumuar hudhër dhe kemi biseduar me njerëz. Nëse e konsumojnë të gjithë hudhrën atëherë nuk ka asnjë problem, por nëse e konsumon vetëm...

Është vërtetuar: Pijet e gazuara ndikojnë në oreks

Hulumtimet kanë treguar se uji i gazuar dhe pijet e gazuara në përgjithësi e rrisin oreksin dhe në këtë mënyrë mund të shtoni në peshë. Për të provuar këtë supozim, se pijet që përmbajnë dioksidit...

Sezoni i dredhëzave: Merrni një dozë shëndet, përshpejtoni qarkullimin dhe largoni peshën e tepërt

Kanë një pamje të parezistueshme, erë të këndshme dhe shije të mrekullueshme, frut që në të njëjtën kohë është i shëndetshëm dhe shërues. Padyshin që bëhet fjalë për dredhëzat (Fragaria), të cila janë pjesë...

Hiqni kilogramët e tepërt me vetëm dy përbërës!

Shumica e regjimeve me qëllim të humbjes së peshës, do t'ju japin rezultatet e dëshiruara, por trupi juaj do të privohet nga materiet ushqyese. Në vazhdim, ju ofrojmë një recetë të dobishme që do...

A e dini se cilat bishtaja e “fshijnë” kolesterolin dhe kanë hekur me bollëk?

Leguminozet (bimët bishtajore) duhet të jenë të pranishëm në të ushqyerit tonë të paktën 2-3 herë në javë. Thjerrëzat (lat. Lens culinaris) janë bimë njëvjeçare në familjen e bishtajoreve. Të cilat karakterizohen nga vlerat e...

Perimja që ruan zemrën dhe parandalon kancerin!

Zemër të shëndetshme Ajo përmban fibra, kalium, vitaminën C dhe B6 që kontribuojnë për një zemër më të shëndetshme. Përqendrimi i lartë i flavonoideve shoqërohet me uljen e rrezikut të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare, madje...

LAJMET E FUNDIT