MBROJTËSI I SHTATZANISË: Pse kur rrahin dy zemra, magnezi edhe më i rëndësishëm?

Magnezi stimulon rritjen e mitrës dhe është i nevojshëm për zhvillimin e duhur të kockave dhe organeve të foshnjës. (Gjatë tre muajve të fundit të shtatëzanisë, foshnja grumbullon dhe ruan deri në 7 mg magnez çdo ditë.)

Dihet mirë se gjatë shtatzënisë trupi ynë ka nevojë për më shumë vitamina, minerale dhe mikroelementë se zakonisht. Një nga elementët më të rëndësishëm midis tyre është magnezi, përgjegjës dhe jetësor për funksionimin e duhur të sistemit nervor dhe muskujve. Është i nevojshëm edhe për prodhimin e energjisë nga qelizat, sepse ruajtja e niveleve të saj në normë përshpejton metabolizmin dhe ka efekt të dobishëm ndaj sistemit kardiovaskular.

Nevoja ditore e magnezit tek gratë është 300-400 mg, por gjatë shtatëzënësisë kjo sasi logjikisht rritet. Mungesa e tij në trupin e nënës mund të shkaktojë probleme serioze. Kontraktimet e rritura të mitrës janë kërcënim serioz, veçanërisht kur ato janë të zgjatura dhe të shpeshta. Ato mund të shkaktojnë abort ose lindje të parakohshme. Një ndërlikim tjetër i mundshëm është shkëputja e placentës, duke rezultuar në humbje akute të gjakut me rrezik të lartë për fetusin dhe nënën.

Mungesa e magnezit mund të zbulohet nga analizat e gjakut, por ka edhe simptoma që e tregojnë atë: spazma në tendina ose grupe të tjera të muskujve, dhimbje koke, pagjumësi, ankthi i rritur, lodhje dhe dëmtim të kujtesës. Mungesa e këtij minerali vital mund të çojë gjithashtu në çrregullime kardiovaskulare si takikardi, aritmi, hipertension dhe çrregullime të qarkullimit të gjakut.

Parandalimi i mungesës së magnezit gjatë shtatzënisë përfshin marrjen e ushqimeve relativisht të pasura me këtë element, të tilla si frutat e thatë, fasule, banane, peshk, etj., dhe gjithashtu edhe këshillat e mjekut amë.

Një faktor kryesor në efektivitetin e magnezit është shkalla e absorbimit të tij në trup. Kjo varet nga nevojat individuale të organizmit, përqendrimi dhe lloji i përbërjeve të magnezit. Në shumicën e preparateve, jonet e magnezit lidhen me kripërat.

Magnezi biolektrik është i ndryshëm nga të gjithë ata! Biolectra Magnesium 243mg forte është një produkt modern, prodhuar nga topo-teknologjia unike, e cila është patentuar dhe krijuar nga Hermes Arzneimitel. Siguron tretshmëri të shkëlqyeshme të tabletave, garanton absorbimin 100% nga trupi dhe veprimin afatgjatë të përbërësve bioaktivë gjatë ditës. Përmes teknologjisë së lartë, jonet e magnezit stabilizohen dhe kur produkti tretet, ato absorbohen menjëherë nga trupi. Kjo i ndihmon nënat e ardhshme të sigurojnë shpejt dhe plotësisht kërkesat e nevojshme ditore të magnezit.

Biolectra Magnesium 243mg është në dispozicion në formën e tabletave që treten në ujë në dy aroma freskuese të frutave – limon dhe portokall. Përmbajtja e 1 tabletës është 243 mg jone aktive magnez.

Produkti është i përshtatshëm për të rritur dhe fëmijët mbi 6 vjeç, mund të merret nga gratë shtatzëna dhe diabetikët. Gjithmonë konsultohuni me mjekun tuaj kur keni ankesa gjatë shtatëzënisë dhe flisni me të për nevojën e magnezit ose shtojcave të tjera shëndetësore.

Magnezi dhe shtatëzania

Pse rritet nevoja e trupit për magnez gjatë periudhës së shtatzanisë dhe gjidhënies?

Magnezi është një nga elementët më të rëndësishëm për njerëzit në procesin e metabolizmit. Ky mineral aktivizon më shumë se 300 enzima në trup, gjë që është thelbësore për rrjedhën normale të shumë proceseve metabolike. Magnezi është thelbësor për funksionimin normal të muskujve dhe për stimulimin e përçimit të të gjitha qelizave nervore në trupin e njeriut. 1 tabletë biolektra magnez përmban: 403,0 – 435,2 mg oksid magnezi, që i korrespondon 243 mg joneve të magnezit. Për shkak të faktit që ju merrni magnez në formën e oksidit, ju lejoni që trupi juaj të përfitojë nga mundësia e tretjes së lartë, sepse një sasi e madhe e joneve Mg mund të bashkohet me këtë “bartës”. Ky avantazh i Biolectra përcakton sasinë e madhe të joneve të pastra Mg në një tabletë, marrje e përshtatshme me absorbim të lartë.

Gjatë shtatzënisë, ka një konsum të shtuar të materieve ushqyese, duke përfshirë magnezin, si rezultat i ndryshimeve hormonale tek gruaja shtatzënë dhe rritjes së fetusit. Sidomos gjatë ushqyerjes me gji, nënat kanë nevojë për shumë më tepër magnez, sepse përmes qumështit të gjirit një pjesë e madhe i kalohet foshnjës.

  • Çfarë roli luan magnezi tek nëna dhe fëmija?

Gjatë shtatzënisë, humbja e magnezit në urinë rritet si rezultat i ndryshimeve hormonale. Prandaj, nënat e ardhshme veçanërisht kanë nevojë për marrje shtesë të magnezit cilësor për të ruajtur ekuilibrin e metabolizmit të magnezit.

Magnezi stimulon rritjen e mitrës dhe është i nevojshëm për zhvillimin e duhur të kockave dhe organeve të foshnjës. (Gjatë tre muajve të fundit të shtatzënisë, foshnja grumbullon dhe ruan deri në 7 mg magnez çdo ditë.)

Magnezi është i rëndësishëm për muskujt e lëmuar të organeve të brendshme dhe veçanërisht për funksionimin normal të muskujve të mitrës. Nivelet e larta të hormoneve seksuale femërore gjatë shtatzënisë çojnë në lëvizje të ngadalta të zorrëve dhe kapsllëk. Magnezi biolektra mund të përshpejtojë natyrshëm këto lëvizje të ngadalta dhe të eleminojë kapsllëkun.

  • Pse gratë shtatzëna marrin magnez?

Arsyet janë shumë të ndryshme, të tilla si parandalimi i ngërçeve, që zakonisht shfaqen në tremujorin e dytë të shtatzënisë, ndonjëherë më herët. Dhimbjet e muskujve kryesisht shfaqen gjatë natës, por ndonjëherë shfaqen edhe gjatë ditës ose kur pushoni. Për të parandaluar kontraktimet – Magnezi luan rol të rëndësishëm në qetësimin e mitrës dhe parandalimin e kontraktimeve, të cilat shpesh fillojnë pas muajit të tretë. Kjo ndihmon në parandalimin e abortit. Gruaja shtatzënë ndihet më e sigurt dhe e qetë gjatë shtatëzanisë. Magnezi gjithashtu mund të sjellë lehtësim serioz kur bëhet fjalë për këmbët e ënjtura – Gjatë shtatzënisë, shumë gra vuajnë nga këmbët e ënjtura. Kjo nuk është aspak befasuese pasi nivelet e rritura të hormonit të shtatzënisë progestogjen bëjnë që indi lidhor të relaksohet, duke çuar në venat me variçe. Acidi i stomakut – Shumë gra vuajnë nga urthi, gjë që çon në djegie dhe dhimbje në ezofag. Më shumë se dy të tretat e të gjitha grave shtatzëna vuajnë nga urthi në muajt e fundit të shtatzënisë. Kokëdhimbjet – dhimbjet e kokës shpesh mund të trajtohen me sukses duke masazhuar butësisht pjesët anësore të ballit me vaj eukalipt ose vaj mente, ose duke aplikuar kompresa të ftohta. Në mungesë të gjumit, magnezi ndikon në çrregullimet e gjumit, të cilat janë ndoshta ankesat më të zakonshme gjatë shtatzënisë. Në mungesë të gjumit, magnezi ndikon në çrregullimin e gjumit, të cilat janë ndoshta ankesat më të zakonshme gjatë shtatzënisë. Ata që bëjnë ushtrime relaksimi në fund të ditës, ose kanë një ritual para gjumit, të tilla si shëtitje të shkurtër ose një filxhan çaj bimor dhe muzikë të preferuar, bien në gjumë më lehtë. Në rast kapsllëku, magnezi ndihmon në parandalimin e kësaj vështirësie të bezdisshme për gratë shtatzëna. Në fakt, rritja e shpejtë e hormoneve femërore gjatë shtatzënisë është përgjegjëse për ankesat e shpeshta të kapsllëkut. Hormonet ngadalësojnë lëvizjet e zorrëve. Rezultati është që përmbajtja e zorrëve transportohet më ngadalë, nxirret më shumë ujë nga zorrët në qarkullimin e gjakut dhe jashtëqitjet bëhen të forta dhe të thata. Magnezi mund të shërbejë si një ndihmës i mirë me këtë problem të pakëndshëm.


  • Cili është ushqimi i duhur për gratë shtatzëna që mund të përdoret për të bërë dietën e duhur, përveç marrjes së Biolektra si shtojcë dietike?

Shumë gra bëjnë pyetjen, “Çfarë është mirë të hash gjatë shtatëzanisë?”, dhe me të drejtë. Një grua shtatzënë duhet të jetë jashtëzakonisht e kujdesshme në lidhje me ushqimin që ha dhe të kontrollojë, çdo gjë tjetër nëse është e pranueshme gjatë shtatzënisë, para se ta konsumojë atë.

Sidoqoftë, në përgjithësi, gjërat mund të përmblidhen me disa fjalë. Ushqimi duhet të jetë i pasur me materie ushqyese (lëndë ushqyese). Është mirë të hani ushqim të shëndetshëm, të gatuar në vend të ushqimit gjysëm të gatshëm dhe të shpejtë. Sigurisht, pemët dhe perimet, e dobishme është që të zgjidhni produkte të freskëta (të ruajtura për një kohë të shkurtër) për t’u siguruar që lëndët ushqyese të vlefshme janë në to dhe se ato janë në të vërtetë në pjatën tuaj. Produktet me drithëra të plotë – bukë, oriz, musli. Mishi dhe produktet e mishit – mundësisht me origjinë të provuar, por është mirë të gatuhet mirë për të shmangur marrjen e baktereve të rrezikshme. Peshku dhe prodhimet e detit – për shembull, prodhimet e detit, të cilat janë të pasura me jod, duhet të hahen dy herë në javë. Yndyrna bimore me cilësi të lartë – (vaj ulliri, vaj nga rrepa, susami) i japin trupit acide yndyrore të pangopura dhe rekomandohet të konsumohen më shumë.

Hidratimi gjatë shtatëzanisë gjithashtu luan rol në zhvillimin e mirë të fetusit, ashtu si edhe për nënën. Ujë mineral ose burimi, lëng i shtrydhur i frskët, komposto dhe pije të tjera të pregaditura në shtëpi.

Ka disa ushqime që nuk rekomandohen kur bëhet fjalë për shtatzëninë, siç janë mbetjet, mishi i papjekur, vezët, peshkut, qumështi i papasterizuar dhe shumë të tjera. Alkooli zakonisht përjashtohet nga menuja e gruas shtatzënë, sepse nuk ka të dhëna zyrtare se si ndikon në fetus. Nuk ka gjasa që të gjendet një mjek i cili do të rekomandojë marrjen e ndonjë produkti alkoolik, edhe nëse ka pak përmbajtje – verë, birrë, liker. Të ashtuquajturat ushqime “junk”, ushqime dhe pije me shumë sheqer, zëvendësues, ëmbëlsues, kripë dhe yndyrë është mirë që të shmanget.

Rreziqet që mund t’i ndodhin nënës dhe fëmijës janë, për shembull, stresi – nëse gratë shtatzëna janë të ekspozuara ndaj stresit të vazhdueshëm, shëndeti i fëmijës mund të jetë në rrezik dhe rreziku i ndërlikimeve mund të rritet. Sipas studimeve, gratë e ekspozuara ndaj stresit kanë më shumë të ngjarë të kenë abort spontan ose lindje të parakohshme, e kombinuar me peshë më të ulët të lindjes. Mbingarkesa fizike – çdo grua e di nga gjyshja e saj që është më e rëndësishme të shmanget sforcimi fizik në mënyrë që të shmanget lindja e parakohshme ose aborti spontan i fetusit.

Ushtrime shumë të lehta mund të jenë të përshtatshme për nënën gjatë shtatzanisë, të cilat duhet të rregullohen me periudhën e shtatzanisë. Një shëtitje në park, leximi i literaturës së përshtatshme, ndjekja e kurseve të shtatzënisë dhe prindërve rekomandohen për prindërit e ardhshëm. Sigurisht, në jetën tonë të përparuar të përditshme, nënat e ardhshme kanë më pak të ngjarë të marrin frymë, por të përballemi, përgatitja për mëmësinë është gjithashtu një kohë thelbësore, veçanërisht kur bëheni nënë për herë të parë. Të gjitha aktivitetet argëtuese dhe të dobishme që mund të aktivizojnë dhe plotësojnë njohuritë tuaja për prind të ardhshëm, do të mirëpriten nga miqtë me përvojë dhe profesionistë të mjekësisë.


  • Sa sasi magnez i duhet trupit gjatë periudhës së shtatzanisë dhe gjidhënies?

Shoqata gjermane e të ushqyerit (DGE) rekomandon që gratë shtatzëna të marrin midis 310 dhe 350 mg magnez në ditë. Gjatë gjidhënies, kjo sasi rritet në 390 mg magnez në ditë. Meqenëse magnezi është një mineral me efekt kompleks në trup dhe tolerohet mirë, shpesh rekomandohet si shtojcë te gratë shtatzëna nga fillimi i shtatzënisë deri në fund të ushqyerjes me gji. Magnezi biolectra mund të kompensojë mungesën e magnezit dhe të ndihmojë në rivendosjen e niveleve natyrore të këtij minerali të çmuar, duke e siguruar më tej këtë për fëmijën tuaj.

Shtatzëni të lehtë, të dashura nëna të ardhshme!