Ballina Argëtuese

Argëtuese

NDALOHET PROCESI I HULUMTIMIT TË VAKSINËS SË OKSFORDIT KUNDËR COVID-19: Është shfaqur një sëmundje...

Një nga kompanitë kryesore farmaceutike ka ndaluar testimin për vaksinën kundër COVID-19 pas shfaqjes së "sëmundjes së pashpjegueshme në një nga pjesëmarrësit", theksuan nga kompania. Kompania po zhvillon vaksinën në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit,...

Fotot të reja mahnitëse tregojnë se si virusi SARS-CoV-2 isulmon qelizat në organet e...

Janë publikuar fotografi të reja të virusit SARS-CoV-2 të bëra me mikroskop elektronik, raporton portali Live Science. Në fotografi, viruset mund të shihen si formacione të vogla rrethore. Këto forma të zgjatura, janë të...

SHKENCTARËT PARALAJMËROJNË: Të paktën 800 njerëz kanë vdekur nga dezinformata mbi koronavirusin

Qindra njerëz kanë vdekur pasi kanë konsumuar metanol ose pastrues me bazë alkooli, duke besuar gabimisht që këto produkte mbrojnë ose kurojnë koronavirusin e ri. Organizata Botërore e Shëndetit ka paralajmëruar se epidemia e lajmeve...

A keni qenë të ekspozuar ndaj koronavirusit të ri? Britanikët zhvilluan teste jashtëzakonisht të...

Britania planifikon të shpërndajë miliona teste për antitrupa të koronavirusit të ri, pasi që një version i testit, i mbështetur nga qeveria britanike, i kaloi ekzaminimet e para të mëdha. Bëhet fjalë për një test...

Maskat prej pëlhure duhet të lahen pas çdo përdorimi

LAJINI NË LAVATRIÇE Nëse keni makinë larëse dhe tharëse, kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të sterilizuar maskën. Pas çdo përdorimi, vendoseni maskën në një qese lavanderije, në mënyrë që të mos dëmtoni lidhëse...

STUDIMI I RI: Statusi i mirë i vitaminës D mund të parandalojë kancerin dhe...

Statusi i mirë i vitaminës D në trup është i dobishëm në parandalimin e kancerit, dhe mund të përmirësojë rezultatin e disa kancereve, sugjeron një studim i ri. Efektet antikancerogjene të vitaminës D janë theksuar...

Sa do të kushtojë vaksina kundër koronavirusit të ri?

Një vaksinë e dytë kundër koronavirusit të ri është bërë në Britaninë e Madhe, ndërsa njerëzit duhet të fillojnë testimin nesër. Nëse provohet se është efektive, mund të kushtojë vetëm tre paund, ose rreth...

STUDIMI I EKSPERTËVE TË HARVARDIT: Pamjet satelitore tregojnë se koronavirusi i ri ka filluar...

Hulumtimet nga Shkolla Mjekësore e Harvardit kanë analizuar pamjet nga parkingjet në Wuhan, ku koronavirusi u shfaq në fund të vitit 2019, si dhe kërkimet për simptomat të e internet kërkuesve si "kolla" dhe...

Gjermania po formon shoqatën evropiane për qasjen deri te vaksina e koronavirusit

Në letrën drejtuar Komisionit Evropian të Ministrit të Shëndetësisë gjermane dhe kolegëve të tij nga Franca, Italia dhe Hollanda, shkruan se qasja deri te vaksina "sot është një nga çështjet më të rëndësishme për...

Mbi 6 milion të infektuar me koronavirus: Ja ku është gjendja më e vështirë

Numri i personave të infektuar me koronavirusin e ri në botë ka tejkaluar  numrin prej gjashtë milion, sipas të dhënave nga faqja Worldometers. Koronavirusi raportohet se infektoi 6.009.114 njerëz, ku 366.039 ndëruan jetë, ndërsa 2.650.709...

LAJMET E FUNDIT