Ballina Këshilla profesionale

Këshilla profesionale

Prim. Dr. Lazarevska: Çfarë duhet të dijë çdo prind për temperaturën te fëmijët

Shkruan: Prim. Mr. Dr. Iskra Lazarevska Doktor i mjekësisë, specialist pediatër-pulmonolog Duhet theksuar se temperatura nuk është sëmundje në vetvete, por shenjë e ndonjë sëmundjeje. Rritja e temperaturës së trupit është shenjë e shkëlqyer që...

KËTO KËSHILLA DO JU NDIHMOJNË TË NJIHNI DALLIMIN: A jeni vetëm të ftohur ose...

Nëse keni rrjedhje hunde, me siguri supozoni se është ftohje. Por nëse gjendja nuk largohet ose ndiheni më keq, ndoshta bëhet fjalë për inflamacion të sinuseve. Është e rëndësishme të dini se, megjithëse mund të...

PROBLEM I PANJOHUR: Çrregullimi që prek shumë organe dhe shkakton shumë simptoma – kontrollohuni...

Poleni erdhi, ndërsa me të edhe problemet alergjike të shkaktuara nga bimësia e harlisur, por kohët e fundit po rritet numri i atyre që përveç rrjedhjes së hundës, lotëve dhe kruarjeve të syve, si...

SIMPTOMAT E DIABETIT: Këto shenja nuk duhen injoruar asesi

Diabeti, për fat të keq, shfaqet tek shumëkush, veçanërisht tek të rinjtë, sipas Qendrës për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve (CDC). “Diagnoza e diabetit të tipit 1 dhe tipit 2 është në rritje tek të...

Shenjat që tregojnë kancerin, të cilat meshkujt nuk duhet t’i injorojnë

Kanceri është sëmundje kronike që mund të prekë këdo. Në varësi të moshës, gjeneve dhe zakoneve të jetesës, gjasat për kancer mund të rriten. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, kanceri është shkaku i dytë...

EDHE PAS DY VITEVE PASI KENI KALUAR COVID-19: Gjysma e pacientëve akoma po luftojnë...

Edhe pse shumë janë shëruar nga COVID-19 dhe janë kthyer në jetën normale, hulumtimet e reja tregojnë se rreth gjysma e pacientëve që janë shtruar në spital pas dy vitesh përjetojnë të paktën një...

Dr. sci. Irena Andonova: KANCERI I QAFËS SË MITRËS MUND TË PARANDALOHET: Nëse me...

Kanceri i qafës së mitrës është një nga sëmundjet më të zakonshme tek gratë në botë. “Nga të gjitha kanceret që shfaqen në organet gjenitale, vetëm për këtë kancer ekziston skrining ekzaminimi parandalues. Qafa...

Dr. Mijovska: Diarreja – A mund të shkaktojë diarreja komplikacione të rënda shëndetësore (2)

Shkruan: Dr. Suzana Mijovska Internist Diarreja është lëvizje e shpeshtë e zorrëve në formën e jashtëqitjes së rrallë dhe me mukozë. Ndodh për shkak të lëvizjes jonormale të shpejtë të materies fekale nëpër zorrë të trashë,...

STUDIM I RI: Dëmtimi nga COVID-19 është i ngjashëm me plakjen 20-vjeçare – çfarë...

Disa studime kanë treguar se virusi SARS-CoV-2 mund të shkaktojë plakje të përshpejtuar. Studiuesit kanë sugjeruar se truri i disa pacientëve mund të plaket deri në 10 vjet, por një studim i fundit i...

NJIHNI SIMPTOMAT: Çfarë duhet të dijë çdo grua për kancerin e vezoreve?

Studimet tregojnë se 9 nga 10 gra para diagnozës kanë më shumë simptoma që mund të tregojnë kancer ovarian, por që nuk njihen, por dhe se më shumë se 60 për qind e grave,...

LAJMET E FUNDIT