Ballina Të ushqyerit

Të ushqyerit

Pijeni para se të fleni gjumë: Pija nga shafran i Indisë për lehtësimin e...

Marrja e antihistaminës nuk është mënyra e vetme për të luftuar alergjitë sezonale. Ekzistojnë artikujt ushqimor që mund të lehtësojnë simptomat, ndërsa njëri prej tyre është shafran i Indisë. Kjo erëz popullore indiane është e...

Ilaç kundër kolesterolit – përgatitet me artikujt që keni në shtëpi

Kur përzihet lëngu i limonit me majdanoz, jo vetëm që stimulon qarkullimin, por zvogëlon edhe sasinë e kolesterolit në trup. Kjo përzierje u ka ndihmuar shumë njerëz që të shërohen me shpejtësi të jashtëzakonshme. Përbërësit: ...

Recetë smoothie që do t’ju zgjoj dhe do t’ju mbush me energji

Ky lloj smoothie është një bombë e vërtetë vitaminash dhe pothuajse menjëherë do të rris nivelin e energjisë tuaj në një nivel më të lartë, falë përbërësve që i përmban. Përbërësit e nevojshëm: - 3 portokajë -...

Bajamet janë të shëndetshme dhe ndihmojnë në humbjen e peshës

Bajamet konsiderohen shumë të shëndetshme për arsyen e thjeshtë që ndihmojnë në parandalimin e një sërë problemesh. Ata gjithashtu mjet i shkëlqyeshëm në luftën kundër kilogramëve të tepërt, sepse ulin dëshirën për ushqim. Ata...

Çfarë nuk duhet të konsumoni në stomakun bosh: Ushqimi që lukthi e tret me...

Disa artikuj ushqimor duhet të shmangen në mëngjes, sidomos pemët dhe perimet e freskëta, të cilat vështirë treten në fillim të ditës, as edhe jogurti nuk ia del që t'i "shtyjë" në zorrë. Edhe...

Lëngjet dhe çajrat për rikuperimin e shpejtë të trupit pas festave të fundvitit

Nëse ditët e fundit keni ngrënë dhe pirë shumë, fillojeni mëngjesin me një gotë ujë të cilës i shtoni edhe lëngun e gjysmës së limonit. Limoni stimulon nxerrjen e toksinave dhe procesin e tretjes...

Roli i koenzimës Q10 dhe në cilat ushqime gjendet

Koenzima Q10 është nutrient thelbësor që gjendet pothuajse në çdo qelizë të trupit të njeriut. Kjo lëndë ushqyese luan rol të rëndësishëm në prodhimin e energjisë dhe replikimin e ADN-së, ndërsa në të njejtën...

A hani çdo ditë çokollatë, nëse jo, ja disa arsye për të filluar

Profesionistët tregojnë se çokollata e zezë është jashtëzakonisht e shëndetshme dhe se çdo ditë duhet të konsumojmë nga një rresht çokollatë. Është e pasur me flavanole, e mbron zemrën, është e mirë për enët...

Mjalti dhe arrat janë fantastik për imunitetin

Mjalti dhe arrat janë ushqime shumë të shëndetshme. Është vërtetuar se përmbajnë një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme, kështu që kanë efekte të dobishme në organizmin e njeriut, ndërsa përzierja...

Mjalti – ilaçi për fytin e inflamuar

Pavarësisht nëse jeni të ftohur ose ju bezdis ngjirja e zërit, nëse keni probleme me fytin, simptomat e pakëndshme mund të lehtësohen disi përmes burimeve të caktuara natyrore. Mjalti, për shembull, mund të ndihmojë...

LAJMET E FUNDIT