Ballina Të ushqyerit

Të ushqyerit

Çrregullimet e të ngrënit – anoreksia, bulimia dhe ngrënia e tepërt

Çrregullimet e ngrënies janë gjendje shëndetësore serioze që ndikojnë në shëndetin tuaj fizik dhe mendor. Këto kushte përfshijnë probleme në mënyrën se si ju mendoni për ushqimin, peshën dhe formën, dhe sjelljen tuaj të...

Këshilla për të pirë sa më shumë ujë

Uji luan një rol thelbësor që çdo qelizë në trup të funksionojë ashtu siç duhet. Uji ndihmon sistemin tretës, ndihmon në parandalimin e kapsllëkut, largon toksinat nga trupi, promovon funksionin e mirë të veshkave,...

CILI ËSHTË LËNGU IDEAL PËR FËMIJËT GJATË STINËS SË VERËS: Uji, çaji apo qumështi...

Në verë është veçanërisht e rëndësishme t'u jepni fëmijëve lëngje të mjaftueshme, por gjatë pushimeve verore kontrolloni nëse uji i rubinetit në zonën ku qëndroni është i shëndetshëm. “Për foshnjat deri në gjashtë muaj, sigurisht...

Foshnja shtatë muajshe pësoi djegie pasi hëngri selino në diell: Ja çfarë duhet të...

Një foshnje shtatë muajsh pati një skuqje në fytyrë pasi konsumoi selino në diell. Reana Bengjak i dha vajzës së saj një shkop selino për të qetësuar mishrat e dhëmbëve. Familja kaloi ditën jashtë...

Imunoterapia funksionon mirë tek fëmijët e vegjël që kanë alergji nga kikirikët

Sipas rezultateve të një studimi të ri, për fëmijët e moshës 1 deri në 3 vjeç që kanë alergji nga kikirikët, imunoterapia epikutane për 12 muaj është e suksesshme në jondjeshmërinë e fëmijëve ndaj...

Çdo i dymbëdhjeti fëmijë ka alergji nga ushqimi?

Rezultatet e një sondazhi në internet të kryer në Shtetet e Bashkuara treguan se çdo i dymbëdhjeti fëmijë në Shtetet e Bashkuara mund të ketë një alergji ushqimore. U zbulua gjithashtu se më shumë...

SI MUND TË DI NËSE KAM MJAFTUESHËM QUMËSHT? Ndiqni këto ndryshime në sjelljen dhe...

Një numër i madh i nënave e ndërpresin dhënien e gjirit dhe thonë: “Nuk kam qumësht” ose “Qumështi im ishte i hollë, i keq dhe u ndërpre papritur!”, “Fëmija im është i uritur dhe...

BËHUNI GATI PËR VERËN ME “PANACEA”-n-SHTATË KËSHILLA DIETIKE-FILLOJMË TANI

Bëhuni gati për verën: Shtatë këshilla për ushqim të shëndetshëm për verën. Rigjeneroni dhe rimbushni lëkurën dhe shëndetin tuaj fizik, pasi ne ju sugjerojmë disa këshilla të mahnitshme të ushqimit të shëndetshëm për të...

Këto janë shenjat që tregojnë se ju po e rrisni mirë fëmijën tuaj

Keni një nga ato ditët kur papastërtia duket se po ju sulmon nga të gjitha anët e banesës; grumbujt e librave, revistave dhe lodrave janë kudo, ju gatuani darkën dhe dëgjoni fëmijët që ankohen...

Fiku – fruti me shumë veti shëruese

Fiqtë e thatë konsiderohen super ushqim që është i disponueshëm për ne gjatë gjithë vitit, por vështirë se mund të tejkalojë frutin e freskët dhe me lëng që rriten në zonën tonë për vite...

LAJMET E FUNDIT