Ballina Shëndeti

Shëndeti

Zbulohet se cili gjen dyfishon rrezikun e vdekjes nga COVID-19

Rreth 60 për qind e njerëzve me origjinë nga Azia Jugore kanë një gjen të tillë me rrezikshmëri të lartë, thanë në fundjavë shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit, duke shtuar se zbulimi shpjegon pjesërisht...

DHIMBJE KOKE, TESHTIMA, RRJEDHJE HUNDËSH: Cilat janë simptomat më të zakonshme të variantit delta,...

Në valën e parë të pandemisë, kolla, gulçimi dhe humbja e ndjenjës së nuhatjes dhe shijes ishin simptomat kryesore të sëmundjes COVID-19. Gjërat kanë ndryshuar me variantin delta. “Kollitja dhe humbja e ndjenjës së nuhatjes...

Mjeku publikon imazhet e mushkërive të pacientëve të vaksinuar dhe të pavaksinuar me COVID-19

Imazhet tregojnë ndikimin e virusit SARS-CoV-2 në mushkëritë e pacientëve me COVID-19, ku njëri pacient është vaksinuar ndërsa tjetri është i pavaksinuar. "Ata që sëmuren shumë janë personat e pavaksinuar", thotë Sam Durany, kreu i...

A mund të presim një vaksinë universale kundër koronavirusit?

Ndoshta një vaksinë universale kundër koronavirusit mund të merret shumë shpejt, e cila do të na mbronte nga të gjitha variantet e ardhshme. Shkencëtarët nga Universiteti Duke studiuan gjetjet me të dhënat e mbledhura...

Pacientët me simptoma të lehta deri të moderuara të COVID-19 kanë një rrezik të...

Një studim evropian zbuloi rrezik të lartë të mpiksjes së gjakut kërcënuese për jetën të njohur si tromboemboli venoze në pacientët që nuk ishin të sëmurë rëndë me COVID-19. Rreziku i zhvillimit të mpiksjes së...

STUDIMI I RI AMERIKAN: Personat e vaksinuar mund të bartin dhe përhapin të njëjtën...

Personat e vaksinuar duhet të vazhdojnë të mbajnë maska ​​për mbrojtje në publik, pasi ata ende mund të mbajnë, madje edhe ndoshta të përhapin, po aq virus sa personat e pavaksinuar, dhe të mos...

Rritja e presionit të gjakut gjatë natës rrit rrezikun e vdekjes tek pacientët me...

Sipas rezultateve të një studimi të ri, rritja e presionit të gjakut gjatë natës shoqërohet me më shumë se dy herë rrezikun e vdekjes nga të gjitha shkaqet tek pacientët me diabet. Studimi ndoqi...

HULUMTIM I RI: Forma e rëndë e COVID-19 mund të shkaktojë sulme autoimune

Forma e rëndë e koronavirusit mund të mashtrojë sistemin imunitar dhe të stimulojë prodhimin e antitrupave që kanë potencial të sulmojnë indet e shëndetshme dhe të shkaktojnë sëmundje inflamatore, paralajmërojnë shkencëtarët në një punim...

NUK KENI PROBLEME ME TENSIONIN E GJAKUT, POR ÇDO DITË LUFTONI ME STRESIN? Si...

Të rriturit me tension normal të gjakut dhe nivele të larta të hormoneve të stresit kanë më shumë gjasa të zhvillojnë presion të lartë të gjakut ose hipertension dhe të përjetojnë probleme kardiovaskulare sesa...

Nëse fëmija juaj kthehet nga shkolla me këto simptoma, mund të jetë COVID-19

Ndryshe nga variantet e mëparshme që anashkaluan fëmijët, ky nuk zgjedh viktimat e tij, kështu që fëmijët deri në 12 vjeç janë në rrezik. Rreth 94,000 raste të infeksioneve tek fëmijët janë raportuar në...

LAJMET E FUNDIT