TOP LAJMET

Aktualitet

Dr. Simonida Kotlarova – Poposka: Human papiloma virusi – HPV, manifestimet...

Shkruan: Dr. Simonida Kotlarova - Poposka gjinekologe Human papilloma virusi - HPV shkaktohet nga infeksioni më i zakonshëm që transmetohet seksualisht në botë dhe është përgjegjës...

6 gabime të paqëllimta që i përsërisni, me të cilat e...

Veshkat janë të rëndësishme për funksionimin e shëndetshëm të trupit, pasi që e rregullojnë tensionin e gjakut, ekuilibrin e ujit dhe elektrolitet, dhe i...

Depresioni pas lindjes – gjendja për të cilën flitet shumë pak

Lindja e fëmijëve mbart një shpërthim të vërtetë të emocioneve, ndëra ndjenjat shpesh ndryshojnë nga euforia dhe gëzimi, në ankth dhe dyshim. Nënat përjetojnë...

Artikuj të rëndësishëm ushqimor për një mëlçi të shëndetshme

Përderisa alkooli, trans-yndyrnat dhe sheqeri ndikojnë negativisht në mëlçi, artikuj të caktuar ushqimorë e "pastrojnë" dhe e mbrojnë këtë organ. Këto janë erëzat si...

Grupa e gjakut ndikon në shpejtësinë e humbjes së peshës

Raportohet se njerëzit me grup të gjakut AB pozitiv dhe AB negativ kanë vështirësi në heqjen e kilogramëve të padëshiruar, dhe arsyeja për këtë...

Ushqimet e skuqura rrisin rrezikun e sulmit në zemër dhe në tru

Edhe një studim tjetër ka treguar se adhuruesit e ushqimeve të skuqura janë në rrezik më të lartë të sulmit në zemër dhe në...

Konsumi i frutave të thatë ndihmon në përmirësimin e ereksionit

Rezultatet e një studimi të ri i cili përfshi 43 meshkuj të moshës 18 deri në 35 vjeç, treguan se me konsumimin e 60...

FOTO DHE VIDEO

Skopje
clear sky
11.6 ° C
12.8 °
10 °
81 %
1kmh
0 %
Mar
27 °
Mër
24 °
Enj
16 °
Pre
16 °
Sht
17 °

Më të lexuarat në 7 ditët e fundit

Më të lexuarat

Hematokriti – vlerat normale, të larta dhe të ulta

Hematokriti paraqet shkallën e përqendrimit të qelizave të kuqe të gjakut (eritrocitet). Vlera normale shkon rreth 45% për meshkujt dhe 40% për femrat. Hematokriti...

Shpretka e zgjeruar (splenomegalia) është pothuajse gjithmonë pasojë e sëmundjeve të tjera

Splenomegalia është gjendje patologjike e karakterizuar nga zgjerimi i shpretkës. Splenomegalia është sëmundje serioze e cila përbën rrezik të madh për rupturën (pëlcitjen) e...

Rreziku i gjëndrave limfatike të zgjeruara tek fëmijët

Sistemi limfatik është pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar të organizmit, është një sistem mbrojtës i organizmit kundër sëmundjeve të ndryshme. Gjëndrat limfatike janë pjesë...

Cilat janë shkaqet dhe kujt i referohet rritja e bilirubinës në gjak?

Bilirubina është produkt nga shpërbërja e eritrociteve. Zakonisht skretohet nëpërmjet tëmthit, por rritja e vlerës së bilirubinit në gjak është shenjë se diçka nuk...

Çfarë do të thotë ënjtja e duarve?

Nxehtësia - kur është nxehtë, enët e gjakut zgjerohen në mënyrë që të lirojnë më shumë nxehtësi dhe të freskojnë organizmin. Me sforcimin e enëve...

Çka nëse pulsi është i ngadalshëm – bradikardia

Bradikardia është nocion mjekësor për numrin e zvogëluar të rrahjeve të zemrës tek një i rritur në më pak se 60 rrahje në minutë....

Djathi i dhisë si një qetësues natyral

Në Evropë, pothuajse rriten rreth tre përqind të numrit të përgjithshëm të dhive në botë, por për shkak të qasjeve moderne, kushteve të shkëlqyera...

KALENDARI I NGJARJEVE

KALENDARI I NGJARJEVE