7 здрави житарки што треба да ги пробате за појадок

Време е да се направи простор на масата за овие опции за жито. Овесната каша е испробана и вистинска храна за појадок и прекрасен начин да внесете здраво цело зрно во вашата исхрана. Но, еве ја вистината: овесот не е единственото жито кое вреди да се јаде ако сакате да кренете и да заблескате наутро.

Преместете ја овесната каша! Време е да се направи простор на масата за овие опции за жито. Овесната каша е испробана и вистинска храна за појадок и прекрасен начин да внесете здраво цело зрно во вашата исхрана. Но, еве ја вистината: овесот не е единственото жито кое вреди да се јаде ако сакате да кренете и да заблескате наутро.

Многу други чудесни житарки се собираат од полињата ширум светот, велат регистрираните диететичари Бет Червони, РД, ЛД и Лора Џеферс, РД, ЛД. Тие едноставно не го добиваат истото ниво на внимание како моќниот овес.

„Може да биде прилично застрашувачки кога ќе почнете да гледате како да користите некои од овие древни зрна“, вели Червони. „Но, добро е да се измешаат работите и да се биде малку авантуристички. Пробајте нешто различно. Можеби ќе ви се допадне.”

Значи, ако сте отворени за експериментирање, овие седум зрна се добро место за почеток.

Киноа
Изговорено „кин-вах“, ова античко заменето семе со вкус на орев потекнува од планините Андите во Боливија и Перу. „Многу време, луѓето не мислат дека киноата може да се готви во топла житарка, но всушност е многу популарна“, забележува Червони.

Како да го подготвите: Исплакнете 1 чаша киноа. Ставете го во мало тенџере со 2 чаши вода. Оставете да зоврие, а потоа покријте и вриејте 15 минути. Служи две.
Зошто да пробате: со 8 грама протеини по чаша, тоа е нутритивна моќ. (Брз факт: Киноата е едно од ретките растенија кои содржат целосен протеин). Ова жито е исто така без глутен и е добар извор на железо.

Амарант
Овде малку изневеруваме затоа што овој „псевдожитарник“ е технички семе за разлика од вистинското зрно. Но, тоа беше основна храна на Инките, Маите и Ацтеките. Како да го подготвите: Во тенџере измешајте 1/2 шолја амарант и 1 1/2 шолја вода и оставете да зоврие. Намалете ја топлината и вриејте 20 минути. Служи две.
Зошто да пробате: ова ситно семе ги содржи сите есенцијални амино киселини, што го прави растителен извор на целосни протеини. Исто така е без глутен.

Палента
Каша од пченкарно брашно? Да молам! Палента е она што Италијанците, Французите и Швајцарците го нарекуваат едноставно варено пченкарно брашно. Тоа е и разноврсно јадење. Може да се јаде топло или да се остави да се излади, а потоа да се исече, да се пече или на скара.

Како да го подготвите: Палента има репутација на високо одржување. Пробајте го овој метод. Во мало тенџере ставете 2 чаши вода да зовријат. Измешајте 1/2 чаша палента и 1/4 лажичка сол. Често мешајте и намалете ја топлината. Варете, често мешајќи, околу 30 минути. Додадете повеќе вода ако се исуши. Служи две.
Зошто да пробате: Палентата направена од органска пченка е добар извор на витамин Ц и пар антиоксидантни каротеноиди (лутеин и зеаксантин). И тоа е уште една опција без глутен!

Камут
Легендата вели дека ова античко жито било пронајдено во египетските гробници. Направени од пченица од Хорасан, зрната се прилично големи (барем за зрна) и двојно поголеми од основното пченица.

.

Како да го подготвите: Потопете 1/2 чаша Камут преку ноќ во 1 чаша вода. Исцедете, исплакнете и ставете во мало тенџере. Покријте со еден сантиметар вода и доведете до вриење. Намалете ја топлината и динстајте најмалку 25 минути додека не се апсорбира водата.
Зошто да пробате: оваа древна пченица има повеќе протеини, селен, цинк и магнезиум од модерната пченица.

Просо
Чекај малку… зарем просото не е птичји семе? Да, тоа е – но исто така е одобрено од луѓето. Во Стариот Рим всушност се користел за каша, додека традиционално се мелело и се користело во лебници во Индија и Етиопија. Вреди да се проба и денес.

Како да го подготвите: Лесно напечете 1/2 чаша просо во мало тенџере две до три минути (или додека не замириса). Додадете 1 1/2 чаши вода или сок од портокал и оставете да зоврие. Варете 15 минути. Служи две.
Зошто да пробате: просото е богато со влакна, железо, витамини од групата Б, манган, фосфор и магнезиум, а исто така е без глутен.

Леќата
Друго неточно зрно, леќата е триаголно семе поврзано со караница. Неговите печени житарки (каша) се источноевропски производ во кој се ужива со млеко или пржени печурки и кромид.

Како да го подготвите: Исплакнете 1 чаша леќата во топла вода. Ставете го во мало тенџере со 2 чаши вода. Оставете да зоврие, а потоа покријте и вриете околу 20 минути додека не омекне. Служи две.
Зошто да пробате: ќе ги добиете сите девет есенцијални амино киселини, вклучително и лизин и аргинин. Плус, тоа е многу добар извор на манган, а исто така пакува доволно количество бакар, магнезиум, влакна и фосфор. И покрај „пченицата“ во нејзиното име, леќата всушност е без пченица и без глутен!

Kафеав ориз
Кафеавиот ориз е ефтин главен производ што многумина од нас го имаат во оставата, но имаат тенденција да го заборават. (Сепак, не дозволувајте да ви се лизне предолго: кафеавиот ориз се расипува побрзо од другите видови ориз поради неговата висока содржина на масло.)

Како да го подготвите: Во мала тава ставете 1 шолја варен кафеав ориз и 1 шолја вода. Оставете да зоврие. Намалете ја топлината и вриејте 7 до 8 минути додека не се згусне. Потоа додадете … добро, што и да звучи добро. Кафеавиот ориз за појадок е одличен за искористување на остатоците!
Зошто да пробате: Кафеавиот ориз е солиден извор на манган, како и на селен, фосфор, бакар, магнезиум и ниацин.

Додавање вкусни, здрави преливи
Сакате да додадете малку нешто дополнително во зрната за појадок? Опциите се бесконечни! За да ви дадам неколку идеи, измешајте и спојувајте со кое било од следниве и никогаш нема да се жалите на досадна чинија за појадок!

Млеко. Истурете малку млеко со малку маснотии или одете на немлечен пат со бадемово, кокосово или млеко од соја.
Овошје. Боровинки? Совршено. Малини? И тие ќе работат. Капини, манго, банана, јагоди, суво грозје, урми или смокви? Се добро! Во основа, искористете го омиленото овошје и уживајте.
Јаткасти плодови. Ако се чувствувате напнати, ставете малку пекан, ореви, бадеми или што и да било друго што може да ги возбуди вашите пупки за вкус. И путерот од јаткасти плодови делува.
Зачини. Отворете го шкафот за зачини и добро искористете го вашиот цимет, кардамон, морско оревче, пипер или ванила.
„Бидете креативни“, препорачува Czerwony. „Дефинитивно можете да го направите вашиот појадок интересен, вкусен и здрав“.