дома Исхрана

Исхрана

Консумирањето јаткасти плодови може да го намали ризикот од повторна појава на рак на...

За пациентите кои веќе подолго време се борат со рак на дојка, консумирањето јаткасти плодови е поврзано со подобрување на преживувањето без болеста, укажува нова студија во која учествувале 3.449 заболени од рак на...

СУВО ГРОЗЈЕ ЗА ЕНЕРГИЈА, ДОБАР ПРИТИСОК И ХОЛЕСТЕРОЛ: Како да го искористите неговиот максимум?

Сувото грозје изобилува со витамини, влакна и минерали, со што го прави суперхрана која и лекарите и нутриционистите им ја препорачуваат на пациентите. Но, оваа намирница може да биде уште покорисна, доколку ја оставите да...

Кардиолозите ги избегнуваат овие 6 навики оти лошо влијаат на здравјето на срцето, а...

На пример, недоволната количина на сон може да доведе до дијабетс, прејадувањето поради емоционален стрес може да води до прекумерна телесна тежина. Кога се работи за здравјето на срцето, листата на опасни навики се проширува....

Како намалувањето од само 300 калории дневно може да ви го смени здравјето на...

Дури и здрави, млади и витки лица во топ форма може да имаат корист ако го намалат дневниот внес за 300 калории. Ново истражување покажало дека оваа едноставна и здрава животна навика може да...

ОПАСНА РУТИНА: Овие се навиките кои го оштетуваат мозокот и кои треба веднаш да...

Прескокнување појадок Постои причина зошто појадокот се смета за најважен оброк во денот. Прескокнувањето на истиот може да резултира со ниско ниво на шеќер во крвта што го оштетува мозокот, особено ако тоа често се...

ЕКСПЕРТИТЕ ОДГОВАРААТ: Го забрзува ли сокот од целер губењето килограми?

Енергетската вредност на 100гр целер е мала – изнесува 14 kcal / 59 kJ. Од тоа, 0,69 проценти се протеини, 2,97 проценти се јаглехидрати и 0,17 проценти се масти. Можеби сте слушнале дека самото варење...

Време е за воден еликсир кој води до рамен стомак. За први резултати доволно...

Добар план на исхрана, редовна физичка активност и самоконтрола – тоа се елементи кои ќе ве доведат до саканата телесна тежина, а на тој пат, водениот рецепт за рамен стомак ќе ви биде верен...

ВАЖЕН СОВЕТ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Зошто четригодишните деца не смеат да јадат пуканки

Пуканките се омилен меѓуоброк и на децата и на возрасните, а нивната крцкава текстура и можноста за создавање на различни вкусови, ги прават совршен избор за секоја прилика. Иако овој меѓуоброк може да изгледа...

Што значи исхрана според биоритамот?

Долго време траат дискусиите за поврзаноста на она ШТО го јадеме и времето КОГА го  јадеме. Сите сме ги слушнале класичните тврдења од типот “ако сакаш да ослабеш, немој да јадеш по 19 часот“,...

МЕДИТЕРАНСКА ДИЕТА (ЛИСТА НА НАМИРНИЦИ): Што смее, а што не смее да се јаде

Медитеранската диета се базира на традиционалните здрави навики на луѓето кои живеат во земјите како Франција, Италија, Шпанија и Грција. Овој начин на исхрана делумно се разликува од земја до земја, како и од регион...

НАЈНОВИ ВЕСТИ