дома Занимливости

Занимливости

6 начини за ублажување на “менаџерската” болка во вратот

Стресот, лошиот сон и физичките заболувања со текот на времето може да доведат до болка во вратот. Секојдневниот живот не е љубезен кон вратот. Можеби сте премногу запознаени со тоа што го добивате кога...

Што може да доведе до ќелавост кај жените?! Не ги правете овие пет работи

Речиси секоја друга жена доживува опаѓање на косата во одреден момент од својот живот. Постојат неколку причини за губење на косата како нездрава исхрана, генетски состојби, тироидна жлезда и многу повеќе. Женската ќелавост е...

Дали Месечината може да влијае врз вашето однесување и здравје?!

Дали Месечината влијае на луѓето? Да, месечината и нејзините лунарни циклуси можат да влијаат на вас - но од други причини, отколку од тие што мислите. Со векови, Месечината и како таа влијае на човековото однесување...

Тенија-опасен паразит кој што може да живее во вашето тело

Тенија е рамен, паразитски црв кој живее во цревата на животински домаќин. Најчесто заразува многу различни животни, вклучувајќи луѓе, добиток и домашни мачки и кучиња (обично цицачи што јадат месо.) Како и другите паразити, зрелата...

Придобивки од здрав начин на живот: 5 совети за да живеете најсилен и најздрав...

  Започнувањето здрав начин на живот може да вклучи јадење хранлива храна, редовни физички активности и давање приоритет на вашето ментално здравје. Кога не сте најздрави, веројатно можете да кажете. Можеби едноставно се чувствувате „исклучено“. Може...

Како да се борите против ќелавоста на природен начин-5 урбани митови за растење на...

Нормално е да изгубите до сто влакна на ден. Сепак, повлекувањето на линијата на косата или истенчувањето на косата може да биде симптом на опаѓање на косата кај жените. Сакате да дознаете ефикасен начин...

Топ 10 најчести здравствени проблеми-погледнете да проверите колку имате од нив?!

Топ 10 најчести здравствени проблеми-погледнете да проверите колку имате од нив?!  1.Физичка активност и исхрана 2.Прекумерна тежина и дебелина 3.Тутун 4.Злоупотреба на супстанции 5.ХИВ/СИДА 6.Ментално здравје 7.Повреда и насилство 8.Квалитет на животната средина 9.Имунизација 10.Пристап до здравствена заштита Физичка активност и исхрана Истражувањата покажуваат дека да...

ЗАВИСНОСТ ОД МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ-симптоми, ефекти, психолошки промени

Неодамнешната експлозија на iPhone, Android и други паметни телефони им овозможи на луѓето да имаат пристап до целиот Интернет во движење и во секој даден момент. 90% од возрасните во Америка поседуваат мобилен...

ЧОВЕЧКИОТ МОЗОК- СЕ ШТО СТЕ САКАЛЕ ДА ДОЗНАЕТЕ?!

Мозокот е сложен орган кој ги контролира мислите, меморијата, емоциите, допирот, моторичките вештини, видот, дишењето, температурата, гладот и секој процес што го регулира нашето тело. Заедно, мозокот и 'рбетниот мозок што се протега од...

8 БИЛКИ ЗА РАСТ НА КОСАТА КОИ МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ 1 ДЕЛ

Природата е извор на многу хранливи материи уште од векови. Од прекрасни маски за лице кои го разубавуваат тенот до миење на косата што ги прави плитките силни и убави, природата е навистина богата...

НАЈНОВИ ВЕСТИ