дома Стручни совети

Стручни совети

Д-р Иван Барбов: Планирање бременост кај пациентки со мултипла склероза

Пишува: Науч. сор. д-р Иван Барбов ЈЗУ Универзитетска клиника за неврологија, Скопје Мултипната склероза (МС) претставува инфламаторно нарушување на централниот нервен систем, односно автоимуна реакција, придружена со лимфоцитна инфилтрација на масната миелинска обвивка околу аксоните во...

Доц. Д-р Митевски: Како се решава проблемот со кила на стомачниот ѕид

Пишува: Доц. д-р Александар Митевски Абдоминален хирург Абдоминалните или стомачни хернии претставуваат чест проблем кај луѓето. Се смета дека околу 5 отсто од популацијата во некој период од животот ќе биде афектирана од некој вид хернија...

Проф. д-р Анита Арсовска: Специфични ризик фактори за мозочен удар кај женската популација (1)

Пишува: Проф. д-р Анита Арсовска Универзитетска клиника за неврологија Медицински факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј”-Скопје Според Светската здравствена организација (СЗО), 15 милиони луѓе страдаат од мозочен удар секоја година. Од нив, пет милиони умираат, а шест...

ИНФЕКТОЛОЗИТЕ ОДГОВАРААТ: По што се разликува делта сојот од останатите верзии на коронавирусот и...

Делта сојот во многу кусо време го презема водството над останати варијанти на коронавирусот SARS-CoV-2 и се чини дека нема да се откаже – во САД повторно е во пораст бројот на заболени, откако...

Д-р Мартин Ивановски: НАРУШЕНИ ФУНКЦИИ НА ШТИТНАТА ЖЛЕЗДА – Зошто се тестираат тироидни антитела?

Пишува: Д-р Мартин Ивановски Специјалист по медицинска биохемија За да ни помогнат во дијагноза и мониторирање на автоимунолошки тироидни болести и за да ги разликуваме автоимунолошките од другите форми на тироидна болест. Тестовите се изведуваат при...

Асс. д-р Васка Д. Митова: Психолошките последици на прележаните од КОВИД-19 можат да траат...

Пишува: асс. д-р Васка Д. Митова Универзитетска клиника за психијатрија Ковид-19, веројатно, ќе има долгорочни ефекти врз менталното здравје кај лицата кои закрепнале од болеста. Над 30 отсто од пациентите примени во болница со Ковид-19 може...

НОВИТЕ СТУДИИ ПОКАЖУВААТ: Новиот делта сој брзо се шири и меѓу вакцинираните, но...

Новиот делта сој брзо се шири и меѓу вакцинираните, но тие не развиваат симптоматска болест, а смртноста е 20 пати помала Компанијата Фајзер пред неколку дена најави дека во август ќе побара од Агенцијата за...

НАЈРЕЛЕВАНТНИ ПОДАТОЦИ: Која вакцина против КОВИД-19 штити од опасниот делта сој

Делта сојот на коронавирусот, кој потекнува од Индија и од таа земја создаде хаос и стравични човечки жртви, на големо се шири и во Европа, а стигна и во Македонија. Новата варијанта на коронавирусот...

СТРУЧЊАЦИТЕ ОДГОВАРААТ НА ГЛАВНИТЕ ПРАШАЊА ЗА ОПАСНИОТ СОЈ: Зошто делта варијантата на корона е...

Високо заразната делта варојанта на коронавирусот се шри во светот, а поради неа, се повеќе има повторни затворања, како тоа во Португалија. Научниот советник на Белата куќа, Ентони Фаучи токму делта сојот го окарактеризира...

Може ли да предизвика поголеми пробивања на имунитетот и кој е под најголем ризик?...

Прв пат во повеќе од една година се чувствува зрак надеж, или барем внимателен оптимизам дека пандемијата би можела да се повлече. Но, стручњаците и понатаму се загрижени дека може да се врати поради...

НАЈНОВИ ВЕСТИ