дома Здравје

Здравје

Постои уште една многу важна причина зошто треба да се вакцинираме против КОВИД-19

Веќе е познато колку видови вакцини денес се достапни за вакцинација, а сите се ефикасни кај заштитата од болеста КОВИД-19. Барем кога се работи за “оригиналниот“ вирус. Една од главните грижи што не мачи сите...

СТУДИЈА: Дали изложеноста на УВ зраците е причина за разликата во бројот на смртни...

Податоците од тешко погодените земји со коронавирусот, како Велика Британија, Италија и САД, укажуваат на тоа дека во сончевите делови во тие земји се “воочени помалку смртни случаи од последици од КОВИД-19“, тврдат научниците...

Лицата со прекумерна телесна тежина имаат поголем ризик од смрт од КОВИД-19, а и...

Оваа болест е непредвидлива, а кога ќе дојдете во контакт со вирусот, не знаете дали имате сериозни симптоми или само благи. Лица на различни возрасти, но и во добро здравје, за жал починаа од...

ОПОРАВУВАЊЕ СО МЕСЕЦИ: Од долготраен КОВИД-19 страда секое седмо заболено лице

Речиси секое седмо лице кое е тестирано позитивно на КОВИД-19 чувствува симптоми и три месеци подоцна, покажуваат новите податоци од Велика Британија. Најголемата студија за долгиот КОВИД-19 на Агенцијата за национална статистика во Британија открила...

ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ ГИ ДЕМАНТИРА ТВРДЕЊАТА НА СВОЈОТ ПРЕТСТАВНИК: “Не сме донеле никаков...

Официјален претставник на Европската агенција за лекови (ЕМА) потврди дека постои “врска“ помеѓу вакцината против КОВИД-19 на АстраЗенека и појавата на тромобоза по вакцинирањето. Марко Кавалери во вчерашното интервју за италијанскиот дневен весник Il...

НОВА СТУДИЈА: Зголемениот ризик за хоспитализираните КОВИД пациенти е задоцнетата терапија за разбивање на...

Коронавирусната болест ги зголемува ризиците од смрт во болница кај лица хоспитализирани поради мозочен удар, покажало ново американско истражување. Пациентите заболени од КОВИД-19 имаат поголеми шанси за тежок мозочен удар, како и за нов мозочен...

НАЈНОВИ СОЗНАНИЈА: Вакцинираните лица против КОВИД-19 не ја пренесуваат заразата и не треба да...

Германскиот епидемиолошки институт Роберт Кох, објави дека кај лицата кои примиле вакцина против КОВИД-19, нема никаков ризик од пренесување на инфекцијата. “Кој е комплетно вакциниран, тој во иднина мора да се третира како и лицата...

КОВИД-19: Нуспојавите покажуваат дека вакцината делува, но нема причина за загриженост и ако изостанат

Милиони луѓе примија вакцина против КОВИД-19, искусиле несакани ефекти и тоа е добар показател дека имуниот систем се подготвува да одговори во случај на инфекција, но ако таквите знаци изостанат, нема причина за загриженост,...

НАУЧНА СТУДИЈА: По кој точен редослед се појавуваат симптомите на зараза со коронавирус? Прв...

Симптомите на инфекција со новиот коронавирус може да варираат од лице до лице, но утврден е најверојатен редослед по кој се појавуваат. Најчесто пријавувани симптоми на болеста КОВИД-19 се покачена телесна температура, кашлица и замор....

ОВОЈ ФЕНОМЕН Е МОЖНАТА ПРИЧИНА: Научниците имаат објаснување зошто се создаваат  крвни згрутчувања по...

Европските и канадските научници можеби го пронајдоа објаснувањето за ретките, но сериозни појави на крвни згрутчувања кај некои лица вакцинирани со вакцината на АстраЗенека против коронавирус, пренесува британската агенција Ројтерс. Тие веруваат дека феноменот е...

НАЈНОВИ ВЕСТИ