ТОП ВЕСТИ

Проф. д-р Деjан Докиќ: Имунопатологија при атописки дерматитис (13)

Иако целосното разбирање на имунопатологијата на атопискиот дерматитис не е комплетно, неколку имунолошки абнормалности може да бидат рутински детектирани кај овие пациенти. Tука спаѓаат:...

Дали имате „компјутерски„ врат?

Постојаното наведнување над мобилниот телефон или над екранот од лаптопот или десктопот, може значајно да ги оптовари коските и зглобовите на вратот. Овој нов...

Предизвикува ли херпесот Алцхајмерова болест?

Повеќето луѓе во текот на животот се заразуваат со вирусот херпес симплекс тип I (HSV – I), кој обично е поврзан со инфекција на...

Храна која буди љубов

Најпозната комбинација се медот и оревите. Објаснувањето лежи во фактот дека оревите се силни оксиданти кои телото го ослободуваат од насобраните отрови, а медот...

Билки во спалната соба кои “лекуваат“ несоница

Лицата кои имаат проблеми со инсомнија, ќе ги израдува сознанието дека постојат билки кои, не само што ги отстрануваат токсичните гасови од воздухот, туку...

Голем број деца алергични на млеко со време го надминуваат проблемот

Алергијата на млеко погаѓа повеќе од половина доенчиња кои имаат алергија на храна во првата година од животот, открива нова студија. Но, иако алергијата...

Постои причина зошто килограмите не се топат, еве ја…

Доколку се борите со вишок килограми, а се храните здраво и тренирате, а килограмите не се топат тогаш проблемот е во една лоша навика....

ФОТО И ВИДЕО

video

Како да повиете бебе?!

Skopje
overcast clouds
11 ° C
11 °
11 °
87 %
2.1kmh
90 %
сре
10 °
чет
4 °
пет
5 °
саб
5 °
нед
3 °

Најчитани во последните 7 дена

Популарно

Интервју со д-р Митко Караѓозов: Карциномот на дојка главно е испровоциран од хормоните од...

Загрижувачка е бројката на жени заболени од карцином на дојка, а уште поалармантно е што меѓу нив се се повеќе млади жени. Старосната граница...

Д-р сци. Сајковски: Децата родени со царски рез остануваат без добрите лактобацили

ДЕЦАТА РОДЕНИ СО ЦАРСКИ РЕЗ ОСТАНУВААТ БЕЗ ДОБРИТЕ ЛАКТОБАЦИЛИ - токму ова го отвора прашањето - Кој е најдобриот начин на породување? Најважната работа што се...

Еве зошто е добро дома да се има активен јаглен

  Активниот јаглен се добива со согорување на дрвенести материи и нивно третирање со кислород, со што јагленот станува порозен и способен да ги врзува...

Веднаш на лекар, додека не е предоцна: Знаци дека имате сериозен проблем со хормоните

Хормоните се мошне важни за функционирање на целиот организам, но често умеат да се пореметат и да дојде до нерамнотежа на нивните нивоа. Важно...

Неврохирурзите објаснија: Како Мајкл Џексон извел танцово движење кое биомеханички не било можно

Во спотот за песната „Smooth Criminal “ од 1987 година кралот на поп музиката Мајкл Џексон изведува движење, кое биомеханички е невозможно. Тајната на...

Д-р Христовски: Кога човек тукутака паѓа на улица, не се обидувајте да ги применувате...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска/katerina@panacea.mk На улица, во продавница, во автомобил, на плажа... Срцевиот удар не бира место, ниту, пак, време. Дали и како може да му...

Овие 5 намирници ги убиваат луѓето со висок притисок: Веднаш исфрлете ги од менито!

Според податоците на американскиот Центар за контрола на болести и превенција повеќе од половина луѓе и не знаат дека имаат проблем со високиот притисок или...

Зошто е добро да се ’испуштаат ветрови’ – не ги чувајте во себе!

Истражувањата покажале дека луѓето во просек пуштаат ветар дури 14 пати дневно. А секој „ветар“ се состои од: 59 % азот 21 % водород ...

КАЛЕНДАР НА НАСТАНИ

Календар на настани