ТОП ВЕСТИ

Врз кои здравствени состојби можат да влијаат доматите-позитивно и негативно? Кои...

Доматите се многу популарен и нутритивно богат зеленчук кој може да има значителни позитивни и некои негативни ефекти врз здравјето. Еве некои од здравствените...
video

ПОДКАСТ ИНТЕРВЈУ СО: Проф. д-р  Александар Сајковски, специјалист по педијатрија, супспецијалист по интервентна...

ПОДКАСТ ИНТЕРВЈУ СО: Проф. д-р Александар Сајковски, специјалист по  педијатрија, супспецијалист по  интервентна терапија-Вештачката интелигенција  и нејзината примена во медицината. Проф. д-р Александар Сајковски, специјалист...
video

ПОДКАСТ ИНТЕРВЈУ СО: Доц. д-р Илбер Бесими, специјалист по хирургија, супспецијалист...

ПОДКАСТ ИНТЕРВЈУ СО: Доц. д-р Илбер Бесими, специјалист по хирургија, супспецијалист по трауматологија-Предизвици на вештачката интелигенција во медицината. Доц. д-р Илбер Бесими, специјалист по хирургија,...

Колку луѓе годишно умираат од загадувањето во Македонија и кои се...

Во Македонија, загадувањето на воздухот претставува значителен здравствен проблем, кој предизвикува бројни смртни случаи секоја година. Според податоците од Светската здравствена организација (СЗО) и...

Срцев застој-состојба во која срцето престанува да пумпа крв

Срцев застој е состојба во која срцето ненадејно престанува да пумпа крв низ телото, што резултира со прекин на циркулацијата на крвта. Ова може...

Врз кои здравствени состојби можат да влијаат доматите-позитивно и негативно? Кои...

Доматите се многу популарен и нутритивно богат зеленчук кој може да има значителни позитивни и некои негативни ефекти врз здравјето. Еве некои од здравствените...

Младите паѓаат на митови за рак на кожата, откритија од истражување

Ракот на кожата е најчестиот облик на рак во Соединетите Држави, со повеќе од 3 милиони луѓе дијагностицирани секоја година.1 Но, според новото истражување,...

Пролетното чистење е одлично за вашето здравје

Како пролетното чистење е добро за вашето здравје.Само напред, исчистете го нередот - тоа е добро за вас! Температурите конечно се загреваат, а тоа...

Ова може да ве изненади – но можете да забремените во време на вашиот...

Иако веројатно не е вашето најплодно време, можно е да забремените ако имате незаштитен секс за време на менструацијата. Луѓето имаат, и можат да...
Skopje
scattered clouds
19.8 ° C
19.8 °
19.8 °
64 %
4.6kmh
40 %
пон
20 °
вто
25 °
сре
24 °
чет
25 °
пет
28 °

Најчитани во последните 7 дена

Популарно

Интервју со д-р Митко Караѓозов: Карциномот на дојка главно е испровоциран од хормоните од...

Загрижувачка е бројката на жени заболени од карцином на дојка, а уште поалармантно е што меѓу нив се се повеќе млади жени. Старосната граница...

Покачени или намалени лимфоцити – кои се причините?

Лимфоцитите се најмалите клетки во крвта кои имаат одбранбена улога. Произведуваат антитела и дел се од леукоцитите (белите крвни зрнца). Леукоцитите (белите крвни зрнца)...

АНАЛИЗА НА УРИНАТА: Толкување на резултатите

Вечен проблем е што која ставка значи кога ќе ги добиете резултатите од анализа на урината. Некогаш за некоја референтна вредност не знаеме дали...

Што е нормален пулс?

Нормалната брзина на отчукувања на срцето варира од личност до личност, а нормалниот распон за возрасна личност е од 60 до 100 отчукувања во...

Д-р сци. Сајковски: Децата родени со царски рез остануваат без добрите лактобацили

ДЕЦАТА РОДЕНИ СО ЦАРСКИ РЕЗ ОСТАНУВААТ БЕЗ ДОБРИТЕ ЛАКТОБАЦИЛИ - токму ова го отвора прашањето - Кој е најдобриот начин на породување? Најважната работа што се...

Што значи зголемената седиментација на еритроцити во крвта

Седиментацијата на еритроцитите покажува со која брзина во посебно стаклено цевче, епрувета, се таложат црвените крвни зрнца. Нормалните вредности зависат од полот и возраста,...

Бидете внимателни: Еве што значи кога ви се покачени леукоцитите! Не е безопасно…

Скоро секоја ставка при контролирањето на крвната слика има свои референтни вредности и се толкува во согласност со нив. Една од најважните е контролата...

Апсцес на заб – причини за појава, симптоми и лекување

Болеста обично се јавува како последица на нелекувана забна шуплина или пукнатина во забот која им овозможува на бактериите пат во внатрешноста. Апсцесот обично...

Интервју со д-р сци. Александар Сајковски: Бидете луѓе во наредните 14 дена и смирете...

Пишува: Александра Стојановска saska@panacea.mk Од почетокот на појавата на коронавирусот во светот, бројни експерти, епидемиолози, лекари излегоа со свои видувања, совети и размислувања за опасноста, ширењето...

КАЛЕНДАР НА НАСТАНИ