Dhimbje koke dhe lodhje – një kombinim i ndërlikuar – 11 arsye që duhet t’i dini

Shumë faktorë, të tillë si dehidrimi, ftohja, apo edhe ilaçet tuaja, mund të rezultojnë në këto simptoma të zakonshme. Ngrini dorën nëse keni përjetuar ndonjëherë dhimbje koke dhe lodhje së bashku. Edhe pse mund të jeni të lodhur nga qëndrimi deri vonë ose të keni dhimbje koke nga stresi, ekzistojnë shumë mënyra që dhimbja e kokës dhe lodhja të kenë një lidhje të ngushtë mes vete. Dhe nëse keni dhimbje koke dhe lodhje të vazhdueshme çdo ditë, ndoshta ka ardhur koha që të bisedoni me një mjek.

Shumë faktorë, të tillë si dehidrimi, ftohja, apo edhe ilaçet tuaja, mund të rezultojnë në këto simptoma të zakonshme. Ngrini dorën nëse keni përjetuar ndonjëherë dhimbje koke dhe lodhje së bashku. Edhe pse mund të jeni të lodhur nga qëndrimi deri vonë ose të keni dhimbje koke nga stresi, ekzistojnë shumë mënyra që dhimbja e kokës dhe lodhja të kenë një lidhje të ngushtë mes vete. Dhe nëse keni dhimbje koke dhe lodhje të vazhdueshme çdo ditë, ndoshta ka ardhur koha që të bisedoni me një mjek.

Çfarë është ajo që ndikon që ju të keni kokë dhimbje dhe lodhje në të njëjtën kohë? Përgjigja nuk është edhe aq e thjeshtë.

Mjeku i mjekësisë familjare Dr. Neha Vjas, thotë të se këto dy simptoma ne i kuptojmë si një diagram të Venit. Dhimbja e kokës mund të shkaktohet nga disa gjëra, ndërsa lodhja mund të shkaktohet nga arsye të tjera. Por kur i mblidhni ato, ekzistojnë faktorë krejtësisht të ndryshme pse mund t’i përjetoni të dyja.

Ajo shpjegon disa arsye të mundshme pse mund të keni dhimbje koke dhe lodhje dhe kur është koha për të vizituar mjekun tuaj.

Çfarë mund të shkaktojë kokëdhembjen dhe lodhjen?

Dhimbjet e kokës dhe lodhja janë shpesh një simptomë e diçkaje tjetër – dhe mund të jetë e vështirë të kufizohet ose të përcaktohet shkaku i saktë.

“Dhimbja e kokës dhe lodhja janë dy simptoma të ndryshme”, thotë Dr. Vjas. “Kur i bashkoni ato, mendoni për pjesë specifike të trupit ose sisteme organesh që janë të përfshira.”

Ju mund të keni një migrenë, një çrregullim gjumi ose mund të jeni duke luftuar një infeksion si gripi. Ndërsa shumica e arsyeve pse keni dhimbje koke dhe lodhje në të njëjtën kohë mund të menaxhohen me ndryshime në stilin e jetës ose me ilaçe, nëse këto dy simptoma fillojnë të ndikojnë në jetën tuaj, është koha për të marrë ndihmë.

Mjeku Vjas ndan atë se çfarë në thelb e shkakton në të njejtën kohë edhe lodhjen edhe kokëdhembje, por thekson se ekzistojnë më tepër shkaqe të mundshme.

Ftohja, gripi dhe COVID-19

Sëmundjet infektive si ftohja e zakonshme, gripi dhe COVID-19 kanë simptomat tipike të dhimbjes së kokës dhe lodhjes.

“Një lloj tjetër infeksioni mund të jetë pneumonia”, thotë Dr. Vjas. “Dhe shpesh, nëse ka edhe ethe, kjo do të ishte një shenjë e madhe nëse diçka infektive po ndodh.”

Ju gjithashtu mund të keni simptoma të tjera si dhimbje fyti, kollë dhe dhimbje trupi – dhe ka dallime delikate midis një ftohjeje, gripi dhe COVID-19.

Migrena

Këto dhimbje koke të shpeshta mund të jenë intensive vijnë me një sërë simptomash që fillojnë para migrenës tuaj dhe zgjasin pasi të qetësohet.

Shumë herë, ju mund të filloni të ndjeni simptoma – si ndjenja e lodhjes – disa ditë para migrenës. Dhe sapo të fillojë dhimbja e kokës ose migrena, mund të ndiheni të përzier dhe marramendje, si dhe ndjeshmëri ndaj dritës dhe zërit, përveç dhimbjes së kokës.

Dhe edhe pasi migrena juaj të ndalet, mund të ndiheni të lodhur.

Dehidrimi

A pini mjaftueshëm ujë? Përgjigja mund të jetë jo, veçanërisht nëse keni dhimbje koke. Ju gjithashtu mund të ndiheni të lodhur.

Pra, sa ujë duhet të pini? Meshkujt  (AMAB) duhet të pinë rreth 125 ons në ditë, ndërsa gratë dhe njerëzit e caktuar (AFAB) duhet të pinë rreth 91 ons.

Dhe nëse keni pirë disa pije alkoolike, kjo mund të çojë në një marramendje, e cila zakonisht shkaktohet nga dehidrimi dhe mungesa e gjumit.

Ilaçet

Nëse merrni ilaçe diuretike ose hipertensioni si beta-bllokuesit, mund të çojë në efekte anësore si dhimbje koke dhe lodhje.

Edhe disa antibiotikë, antiviralë dhe qetësues mund të shkaktojnë këto efekte anësore. Ilaçet kundër depresionit dhe të kimioterapisë gjithashtu mund t’ju shkaktojnë dhimbje koke dhe t’ju bëjnë të ndiheni të lodhur.

Fibromialgjia

Sëmundjet autoimune si fibromialgjia, një gjendje mjekësore kronike që shkakton dhimbje muskuloskeletore, shpesh kanë simptoma të shpeshta si dhimbje koke dhe lodhje.

“Inflamacioni i shkaktuar nga fibromialgjia është afatgjatë”, thotë Dr. Vjas. “Nuk është diçka që vjen krejt papritur”.

Nëse keni fibromialgji, keni tendencë të përjetoni shpërthime ku simptomat si dhimbje koke dhe lodhje janë më intensive.

Çrregullime të gjumit

Nëse nuk jeni duke bërë gjumë të mjaftueshëm – diku nga shtatë deri në nëntë orë natën – mund ta keni të njohur dhimbjen e kokës dhe lodhjen që vjen si pasojë e një nate të mundimshme.

Çrregullimet e zakonshme të gjumit si pagjumësia, apnea e gjumit, sindroma e këmbëve të shqetësuara, madje edhe kërcitja e dhëmbëve (një gjendje e quajtur bruksizëm) dihet se shkaktojnë dhimbje koke dhe lodhje.

Tronditje truri

Një goditje në kokën tuaj mund të rezultojë në ndezje, një dëmtim i lehtë traumatik në tru. Siç mund ta imagjinoni, kjo mund të çojë në një dhimbje koke, por mund të vijë edhe me simptoma të tjera si lodhje, të vjella dhe konfuzion.

Nëse mendoni se keni një tronditje, është e rëndësishme që menjëherë të merrni kujdes mjekësor.

Anemia

Ne të gjithë kemi nevojë për oksigjen dhe nëse keni anemi, sasia e qelizave të kuqe të gjakut që keni është shumë e ulët, duke e bërë të vështirë që indet e trupit tuaj të marrin oksigjen të mjaftueshëm.

Kjo rezulton në lodhje, dobësi, marramendje, gulçim dhe dhimbje koke.

Menstruacionet

Gjatë ciklit tuaj menstrual, hormonet tuaja luhaten dhe kjo mund të çojë në sindromën paramenstruale (PMS).

Simptoma të tilla si ngërçe, dhimbje koke, lodhje dhe fryrje shfaqen pas ovulacionit.

Shtatzënia

Kur jemi tek hormonet, nëse jeni shtatzënë, nivelet e progesteronit rriten, gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe tejlodhur.

Por hormoni është i dobishëm gjatë fazave fillestare të shtatzënisë. Ndryshime të tjera hormonale gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje koke.

Depresioni

Nëse keni depresion, mund t’ju dëmtojë si emocionalisht ashtu edhe fizikisht. Ju gjithashtu mund të përjetoni dhimbje koke dhe lodhje për shkak të mungesës së gjumit nga një çrregullim humori.

Simptoma të tjera mund të përfshijnë dhimbje trupi, trishtim dhe ndryshime në oreks.

Kur duhet të shkoni tek mjeku

Mos harroni, ka shumë arsye të mundshme pse mund të keni dhimbje koke së bashku me ndjenjën e lodhjes. Dr. Vjas thotë se fokusimi në gjumin dhe monitorimi i marrjes së kafeinës mund të ndihmojë në menaxhimin e dhimbjeve të kokës dhe lodhjes.

Por nëse vazhdimisht keni dhimbje koke dhe po përballeni me të mund të jetë koha për të vizituar një mjek, veçanërisht nëse përkeqësohet ose thjesht nuk përmirësohet gjendja.

Mjeku juaj mund t’ju pyes për simptoma të tjera si ethet ose të vjellat për t’i përcaktuar diagnozën e duhur. Ata gjithashtu mund të pyesin se sa kohë keni pasur dhimbje koke dhe lodhje. A zgjat disa javë? A ndiheni thjesht të lodhur në mëngjes?

Bazuar në përgjigjet dhe historinë tuaj mjekësore, ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor do të përcaktojë se çfarë duhet të bëni më pas.

“Hapat e ardhshëm mund të përfshijë punën laboratorike,” thotë Dr. Vjas. “Dhe ndonjëherë, kjo mund të përfshijë ilaçe.”