Këshilla profesionale

KËSHILLA se si të rritni fëmijë mirënjohës

Shumë fëmijëve u thuhet vazhdimisht se duhet të jenë mirënjohës derisa ata riten. Megjithatë, detyrimi i vazhdueshëm i fëmijëve për të thënë "faleminderit" për gjithçka mund të ketë një efekt negativ tek ata. Psikologu...

A DUHET TI BËJNË FËMIJËT DETYRAT E SHTEPISË? Ja çfarë thonë ekspertët

Nëse keni nxënës, me siguri keni luftuar me to shumë herë për ti bërë detyrat e shtëpisë. Ndonjëherë është e vështirë të motivohen fëmijët që të kryejnë të gjitha detyrat e tyre shkollore, dhe...

Dr. Lulzim Agai: Truri i adoleshentit dhe rreziqet e edukatës së gabuar

SHKRUAN: Dr. Lulzim Agai, neurokirurg ♦♦♦♦♦♦♦ Një vajzë 16 vjeçe me shoqet e saja shkon  në një aheng. Atmosfera është e këndshme, muzika e qëlluar. Nikoqirët i ofrojnë koktej të ndryshëm me shije të ëmbël dhe alkoolike. Vajza i...

RINITI ALERGJIK: Shumica e njerëzve që vuajnë nga riniti alergjik janë të prirur ndaj...

Riniti alergjik është një gjendje shumë e zakonshme që ndikon në cilësinë e jetës së shumë njerëzve. Ekzistojnë dy lloje të rinitit: alergjik dhe joalergjik   Riniti alergjik Gjatë rinit alergjik, sistemi imunitar gabimisht identifikon një substancë...

OBSH jep alarmin për rritjen drastike të rasteve të fruthit në Evropë: Sëmundja mund...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi se vitin e kaluar në Evropë kishte një rritje alarmante të rasteve të fruthit në Evropë. Drejtuesit e shëndetësor paralajmërojnë se numri i rasteve vazhdon të rritet dhe...

SI T’IA NGROHNI DUART FËMIJËS SUAJ PASI KA LUAJTUR JASHTË: Asnjëherë me ujë të...

Fëmijëve u pëlqen të luajnë jashtë dhe argëtimi nëpër borë ka një bukuri të veçantë. Prindërit duhet të jenë të kujdesshëm për të shmangur lëndimet e fëmijëve në borë, dhe hedhja e topave, skijimi,...

HULUMTIMET E VËRTETOJNË: Pijet energjike mund të shkaktojnë ankth dhe depresion tek fëmijët

Fëmijët dhe adoleshentët gjithnjë e më shumë po konsumojnë pije energjike dhe studimet tregojnë se kjo mund të rezultojë në depresion. Studiuesit nga Universiteti Tisajd dhe Universiteti i Njukastëll shqyrtuan 57 studime për ta...

Dr. RANKO RAJOVIQ – ÇFARË NDODH NËSE FËMIJA SHPESH RËZOHET DERI SA ZVARITET: “Një...

Prindërimi është një urtësi dhe aftësi e madhe që përftohet me edukime, njohuri, lexim, përvoja të ndryshme dhe një nga gabimet më të mëdha apo siç thotë populli "tejmbrojtës" që shpesh prindërit e bëjnë...

KUR FËMIJA ËSHTË I SËMURË, NJË GJË GUHET TA KENI PARASYSH: Mjekët zbulojnë se...

Stina e dimrit është një periudhë në të cilën janë të pranishme viroza të ndryshme dhe shumë nëna ankohen se fëmijët e tyre janë të sëmurë “vazhdimisht”. Ndonjëherë është e vështirë të dallosh simptomat...

Dr. Lulzim Agai: Nga ajri i ndotur e pësojmë të gjithë herët a vonë,...

SHRUAN: Dr Lulzim Agai neurokirurg ♦♦♦♦♦♦♦ Dëmtimi i trurit nga ajri i ndotur Ajri i ndotur është problem i madh në mbarë botën. Gadishulli Ballkanik është një nga rajonet me ajër më të ndotur në botë. Kryeqytetet ballkanike si...

LAJMET E FUNDIT