Si t’i trajtoni duart e thata

Një nga mënyrat më të mira për t'u mbrojtur nga sëmundjet e ndryshme është larja e duarve. Por i gjithë ky pastrim mund ta bëjë lëkurën e duarve tuaja të thatë, të plasaritur dhe të lënduar.

Një nga mënyrat më të mira për t’u mbrojtur nga sëmundjet e ndryshme është larja e duarve. Por i gjithë ky pastrim mund ta bëjë lëkurën e duarve tuaja të thatë, të plasaritur dhe të lënduar.

Prandaj, përpiquni të ulni nxehtësinë e ujit dhe zgjidhni një sapun hidratues.

Dermatologia Melisa Pilijang, shkencëtare zbulon atë se, pse lëkura e duarve tuaja mund të thahet, çfarë ndodh kur i lani dhe çfarë mund të bëni për t’i mbajtur ata të buta dhe të shëndetshme.

Pse më thahen duart pasi i laj?

Nëse ndjeni se duart tuaja janë irrituar pas larjes, nuk jeni vetëm. Tharja e duarve pas larjes mund të jetë një problem i zakonshëm, i shkaktuar zakonisht nga heqja e vajrave natyralë dhe lagështia nga lëkura juaj gjatë procesit të larjes.

Ja disa faktorë që kontribuojnë në tharjen e duarve pas larjes:

Sapuni: Shumica e sapunëve dhe larësve të duarve janë krijuar për të hequr papastërtitë, bakteret dhe vajrat nga lëkura juaj. Edhe pse kjo është e rëndësishme për pastërtinë, ajo gjithashtu mund të thaj dhe të irritojë lëkurën tuaj. Disa sapunë ose larje duarsh janë më të ashpra se të tjerët. Për shembull, disa përmbajnë kimikate të ashpra si lauril sulfat natriumi që mund të thajnë veçanërisht lëkurën tuaj.
Temperatura e ujit: Përdorimi i ujit shumë të nxehtë mund të jetë e ashpër për lëkurën tuaj. Uji i nxehtë mund të shkaktojë që lëkura juaj të humbasë lagështinë më shpejt, duke çuar në tharje. Kjo për shkak se barriera lipidike – e njohur gjithashtu si barriera e lagështisë dhe e vendosur në shtresën më të jashtme të lëkurës suaj – shkrihet nën ujë të ngrohtë. (Kjo nuk ndodh me ujë të ftohtë dhe të vakët.)

Larja e tepërt: A është e vërtetë që mund t’i lani duart shumë? Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht nëse bëhet pa hidratues më pas, mund të çojë në tharje. Punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe njerëzit në profesione të caktuara, për shembull, mund të jenë më të prirur ndaj kësaj çështje.

Kushtet e lëkurës: Duart tuaja mund të jenë gjithashtu më të prirura ndaj tharjes për shkak të një gjendjeje të lëkurës si psoriasis ose ekzema. Nëse keni një histori të sëmundjeve të lëkurës, kini parasysh nëse ndjeni djegie pas larjes së duarve me sapunë të caktuar ose në temperatura më të larta. Ju gjithashtu duhet të konsideroni përdorimin e kremrave të përshkruara posaçërisht ose medikamenteve të buta shtesë pas larjes së duarve për të shmangur përkeqësimin e gjendjes suaj.

A është dezinfektuesi pak i ashpër për duart tuaja?

Ju mund të keni dëgjuar se zgjedhja e dezinfektuesit mund të jetë një mënyrë më pak irrituese për t’i mbajtur duart tuaja të pastra. Por kjo nuk është kështu. Megjithëse përdorimi i dezinfektuesit të duarve nuk përfshin ujë të nxehtë ose sapun, ai nuk është një zëvendësues adekuat për larjen e duarve. Plus, dezinfektuesi i duarve mund të irritojë lëkurën tuaj.

Për të minimizuar të metat e mundshme të dezinfektuesit të duarve dhe për të mbrojtur lëkurën tuaj:

Lagni duart pasi dezinfektuesi të jetë tharë.

Kufizoni përdorimin e dezinfektuesit të duarve në situatat kur sapuni dhe uji nuk janë të disponueshëm.

Lani duart me sapun dhe ujë kur ato janë dukshëm të ndotura.

Trajtimi dhe parandalimi i duarve të thata nga larja

Nëse keni probleme me lëkurën e thatë, mund të jetë zhgënjyese sa herë që shkoni në lavaman për të larë duart. Por ka mënyra për të shmangur lëkurën e irrituar dhe për të gjetur lehtësim nga thatësia.

Mos harroni: larja e vazhdueshme dhe e plotë e duarve ju mbron nga mikrobet dhe bakteret, dje ja këtu janë disa mënyra për ta bërë më të lehtë:

  1. Shmangni ujin e nxehtë

Nuk duhet të kaloni në ujë krejtësisht të ftohtë, por as uji tepër i nxehtë gjatë larjes së duarve nuk ju bën ndonjë favor. Përpiquni të ulni temperaturën gjatë larjes së duarve apo edhe duke bërë dush për të shmangur duart e thata ose të irrituar. “Uji shumë i ngrohtë mund të zhdukë vajrat e shëndetshëm të lëkurës,” thotë Dr. Pilijang.

Mbajeni mend këtë kur të bëni punë të tjera të lidhura me higjienën si larja e enëve. I vakët në krahasim me ujin e nxehtë mund të jetë ndryshimi i nevojshëm i lëkurës suaj për të shmangur tharjen.

  1. Zgjidhni një sapun hidratues

Disa sapunë përmbajnë një agjent hidratues që mund të jetë më i butë për lëkurën tuaj dhe të parandalojë tharjen. “Basti juaj më i mirë është të përdorni një sapun hidratues dhe më pas ta shpëlani mirë”, këshillon Dr. Pilijang.

Kur blini sapun të butë, përpiquni të kërkoni përbërës hidratues si:

Gjalpë shea.

Jojoba.

Acidi hialuronik.

  1. Hidratoni lëkurën pas larjes

Përdorimi i një kremi hidratues pas larjes është një nga mënyrat më të mira për t’i mbajtur duart tuaja të buta dhe të ushqyera. “Pas larjes, aplikoni krem për të ndihmuar në mbylljen e lagështirës”, rekomandon Dr. Pilijang. Zgjidhni një krem duarsh pa aromë ose krem ​​për të shmangur acarimin e mëtejshëm të lëkurës tuaj.

  1. Përdorni një kremë hidratues

Nëse jeni të prirur për lëkurë shumë të thatë, mund ta anashkaloni locionin dhe të shkoni direkt në një hidratues të mirë dhe të trashë. Ju dëshironi të kërkoni një krem, balsam ose pomadë – diçka që është e trashë dhe pak e vështirë për t’u përhapur që do të sigurojë më shumë lagështi në lëkurën tuaj.

  1. Thajini duart butësisht

Ju gjithashtu mund të shmangni tharjen e duarve pas larjes nga mënyra se si i thani ato. Instinkti juaj i parë pas larjes është ndoshta të thani duart derisa të mos ketë mbetur asnjë pikë ujë. Por në fakt është më mirë t’i lini duart pak të lagura pas tharjes. Gjithashtu, mos i fërkoni, thjesht lyejeni, në mënyrë që të mos irritoni lëkurën.

  1. Konsideroni përdorimin e dorezave pastrimi

Së fundi, sigurohuni që të shmangni çdo ndërveprim të panevojshëm me duart tuaja. “Sidomos nëse keni duar vërtet të thata, është e udhës të mendoni të mbani doreza kur lani enët ose pastroni”, sugjeron Dr Pilijang.

“Gjithashtu, përdorimi i një lagështuesi në dhomën e gjumit gjatë natës mund të ndihmojë në njomjen e ajrit dhe lëkurës tuaj ndërsa flini”, shton ajo. Në këtë mënyrë, ju i mbani duart tuaja të shëndetshme gjatë gjithë ditës, kështu që shpresojmë që ato të jenë më pak të ndjeshme ndaj larjes së duarve.

Larja e duarve është një mënyrë e rëndësishme për të qëndruar të shëndetshëm. Larja e vazhdueshme e duarve mund të ndihmojë në vrasjen e mikrobeve dhe në parandalimin e sëmundjeve që mund të përhapen. Por nëse jeni të frustruar që duart tuaja thahen pas çdo larje, provoni të ulni temperaturën, të ndërroni sapunin dhe të kërkoni një hidratues të mirë gjatë gjithë kohës.

Nëse ndiheni sikur po përjetoni thatësi ekstreme pas larjes së duarve që çon në çarje ose dhimbje, sigurohuni që të flisni me një dermatolog ose një ofrues të kujdesit shëndetësor.