Vitamina B5, rigjeneruesi i flokëve dhe lëkurës tuaj

Pantotenoli është një hidratues i fuqishëm dhe mund të ndihmojë në riparimin e lëkurës dhe flokëve të dëmtuar. Nëse keni lëkurë të thatë ose flokë të dëmtuara, ju tani më e keni të njohur problemin. Ajo që ju nxit që të merrni gjithçka nëpër rafte që pretendon se hidraton dhe rigjallëron. Pra, kur shihni produkte që pretendojnë se kanë pantenol, ose vitaminë B5, si një ilaç për thatësinë tuaj, instinkti juaj i parë është t'i provoni ato.

Pantotenoli është një hidratues i fuqishëm dhe mund të ndihmojë në riparimin e lëkurës dhe flokëve të dëmtuar. Nëse keni lëkurë të thatë ose flokë të dëmtuara, ju tani më e keni të njohur problemin. Ajo që ju nxit që të merrni gjithçka nëpër rafte që pretendon se hidraton dhe rigjallëron. Pra, kur shihni produkte që pretendojnë se kanë pantenol, ose vitaminë B5, si një ilaç për thatësinë tuaj, instinkti juaj i parë është t’i provoni ato.

Çfarë bën në të vërtet pantenoli për flokët dhe lëkurën tuaj?

“Pantotenoli është një provitaminë. Kur përdoret në mënyrë lokale, si për kujdesin e flokëve ose në produktet e kujdesit të lëkurës, ai shndërrohet në trupin tuaj në vitaminë B5, e njohur gjithashtu si acidi pantotenik”, shpjegon Dr. Taylor Bullok. “Pantotenoli është një përbërës i zakonshëm në produktet e kujdesit të lëkurës dhe flokëve që unë rekomandoj, veçanërisht për njerëzit që kanë prirje ndaj thatësisë.

Dr. Bullok ndan disa nga përfitimet e vitaminës B5 në rutinat e kujdesit të flokëve dhe lëkurës. Çfarë bënë? Dhe sa e dobishme është kjo?

Pantotenoli për lëkurën dhe flokët

Pantotenoli është një përbërës popullor në shumë produkte për kujdesin e lëkurës dhe flokëve. Do ta gjeni në serumet e kujdesit të lëkurës, hidratuesit, trajtimet për kokën, produktet e stilimit dhe shampot, zakonisht krahas fjalëve si “riparon”, “hidraton” dhe “rigjeneron”. Është gjithashtu e zakonshme në produktet që përdoren ndaj skuqjes së pelenave, kujdesin pas diellit dhe më shumë.

“Lëkura dhe flokët tanë mundohen shumë – ato janë vazhdimisht të ekspozuara ndaj mjedisit,” sqaron Dr Bullok. “Pantotenoli mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës dhe flokëve tuaj nga elementet dhe të nxisë proceset natyrore të riparimit të trupit tonë.”

Le të flasim për përfitimet e vitaminës B5 për lëkurën dhe flokët tuaj.

Hidraton dhe rigjeneron

Kur bëhet fjalë për hidratimin e lëkurës dhe flokëve tuaj, duhet të kërkoni tre gjera përbërëjesh: hidratues, zbutës dhe okluzivë.

Pantotenoli është një lloj agjenti hidratues dy në një. Ajo vepron si një hidratues dhe një zbutës.

Çfarë do të thotë kjo për lëkurën dhe flokët tuaj?

Si një hidratant, pantotenoli ndihmon në tërheqjen e ujit nga nivelet më të ulëta të lëkurës tuaj për të hidratuar shtresën e sipërme (të quajtur epidermë). Humektantët gjithashtu ju ndihmojnë të hiqni qelizat e vdekura të lëkurës dhe flokëve, duke lënë vend për qeliza të reja të freskëta dhe me shkëlqim. Dhe ata mund të përdorin ujin nga ajri për të hidratuar lëkurën dhe flokët tuaj.

Hidratues të tjerë të njohur në kujdesin e lëkurës suaj përfshijnë gjëra të tilla si acidi hialuronik, acidi laktik dhe sorbitoli. Produktet e flokëve të destinuara për flokë të thatë ose të dëmtuar zakonisht përmbajnë gjithashtu hidratues. Ato të njohura përfshijnë glicerinë, propilen glikol dhe fitantriol.

Por pantotenoli është gjithashtu një zbutës. Që do të thotë se përveç përdorimit të ujit nga thellësia e lëkurës dhe për të siguruar hidratim, ai gjithashtu mbush njollat e thata, të cilat mund të lëmojnë dhe zbutin lëkurën dhe flokët tuaj.

“Humektantët dhe zbutësit janë një pjesë e rëndësishme e hidratimit të lëkurës dhe flokëve të thatë, por ato zakonisht funksionojnë më mirë kur kombinohen me agjentë të tjerë hidratues, përkatësisht okluzivë”, thotë Dr. Bullok. “Për rezultate më të mira, dëshironi që produktet tuaja të përmbajnë përbërës nga të tre kategoritë: hidratues, zbutës dhe okluzivë.

Petrolatum (vazeline®).

Lanolina.

Vajguri.

Forcon dhe zbut

Pantotenoli ndihmon në shtimin e forcës së flokëve të thata. Mund të ndihmojë gjithashtu në rivendosjen dhe zbutjen e barrierës së dëmtuar të lëkurës.

Si?

Mendoni për barrierën tuaj të lëkurës ose një fije floku si një rrugë. Me kalimin e kohës, gjëra të tilla si larja e flokëve dhe eksfolimi i tepërt i lëkurës tuaj mund të lënë disa “vrima” në gjëndrat e flokëve dhe pengesën e lëkurës. Pantotenoli vepron si një copëz që mund të ndihmojë në mbushjen e këtyre vrimave. Krijon një sipërfaqe më të lëmuar dhe shton stabilitet në zonat e dëmtuara.

“Tekstura është shtresa më e jashtme e lëkurës suaj. Ajo funksionon për të mbrojtur qelizat më të cenueshme të lëkurës nën të”, shpjegon Dr. Bullok. “Plakja, temperaturat e ftohta, alergjenët, ekspozimi në diell edhe më shumë mund të dëmtojnë atë pengesë dhe të çojnë në lëkurë të thatë dhe të ashpër”.

Gjithashtu, larja, tharja dhe stilimi i flokëve tuaj mund të shkaktojë dëmtim dhe thyerje. Pantotenoli lidhet me qelizat e flokëve dhe lëkurës për të zbutur papërsosmëritë.

Nxit rritjen e flokëve

Nëse qëllimi juaj është flokët e gjatë dhe të shndritshme, pantotenoli mund të ndihmojë. Shumë produkte për kujdesin e flokëve që përfshijnë vitaminën B5 sugjerojnë se ato do t’ju ndihmojnë të rriten “flokë më të trashë dhe më të gjatë”.

Një studim kërkimor i vitit 2021 thotë se pantotenoli mund të ndihmojë në rritjen e flokëve më të gjatë dhe më të plotë duke parandaluar plakjen e qelizave dhe rënien. Kjo do të thotë më pak rrënje të flokëve dhe më të trasha.

Por me gjithë potencialin e tij, pantotenoli nuk është saktësisht një eliksir magjik për rënien e flokëve.

“ekzistojnë prova që sugjerojnë se pantotenoli mund të ndihmojë disa njerëz me flokë të holluar dhe mund të ia vlen të provohet, por nuk ka gjasa të jetë po aq efektiv sa trajtimet e tjera të humbjes së flokëve,” thekson Dr Bullok.

Nëse jeni duke kërkuar diçk që bën flokët më të dendura, me pamje më të shëndetshme, por nuk keni domosdoshmërish humbje të madhe të flokëve, produktet e kujdesit të flokëve që përfshijnë pantotenol jo gjithmonë mund të jenë të duhurat.

Si të përdorni pantotenolin për kujdesin e flokëve dhe lëkurës

Hulumtimet tregojnë se pantotenoli është një shtesë e sigurt për pothuajse çdo rutinë të kujdesit të flokëve ose lëkurës. Është klasifikuar si “përgjithësisht i konsideruar si i sigurt” (statusi GRAS) nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA).

Pantotenoli kombinohet mirë me përbërës të tjerë, kështu që mund të habiteni kur e shihni tashmë të renditur si një përbërës në rutinën tuaj pa pasur nevojë ta kërkoni.

“Për shumicën e njerëzve, unë zakonisht nuk e rekomandoj pantotenolin si një hap më vete në rutinën e tyre, sepse tashmë është pjesë e shumë produkteve të tjera”, thotë Dr. Bullok. “Në vend të kësaj, unë do të rekomandoja të kërkoni produkte që përmbajnë pantothenol si pjesë e një rutine të përgjithshme për të luftuar flokët dhe lëkurën e thatë.”

Me fjalë të tjera, ndoshta mund të anashkaloni formulat me një përbërës që shkojnë drejt e te vitamina B5. Nuk ka nevojë të shtoni hapa shtesë në rutinën tuaj këtu. Në vend të kësaj, kërkoni produkte që përmbajnë pantothenol si vetëm një përbërës si pjesë e një formulimi hidratues dhe forcues.

 

Jeni të mbingarkuar me opsione hidratuese dhe kondicioner për flokë të brishtë dhe lëkurë të thatë? Ju nuk jeni vetëm.

Provoni të flisni me një ofrues të kujdesit shëndetësor, si një dermatolog, për të gjetur përbërësit dhe produktet më të mira për qëllimet tuaja. Ata mund t’ju ndihmojnë të zgjidhni produkte që funksionojnë për ju pa prishur ose shtuar rutinë komplekse të panevojshme të kujdesit për veten.