Дали јадењето протеини ви прави запек!?

Диетата богата со протеини може да резултира со запек, особено ако не јадете доволно влакна. Протеините ве заситуваат, што природно може да го намали внесот на јаглени хидрати и влакна. Други несакани ефекти од јадењето премногу протеини вклучуваат лош здив, абдоминална болка, дехидрација, замор и зголемување на телесната тежина.

Јадењето премногу протеини може да ве направи запек ако не јадете доволно јаглехидрати, вклучително и влакна. Протеините го исполнуваат телото, па затоа може да биде примамливо да се ограничи количината на јаглени хидрати за да се балансира апетитот. Јаглехидратите се важни сами по себе: без доволно јаглехидрати, на луѓето им недостасуваат влакна. Како резултат на тоа, столицата не се собира, што доведува до запек.

Може да го зголемите внесот на протеини за да изградите мускулна маса и да управувате со тежината. Можете да го ослободите запекот од исхраната богата со протеини со зголемување на внесот на влакна – на пример, со мешање на банана и семе од чиа во смути направено со протеински прав. Исто така, важно е редовно да вежбате и да останете хидрирани.

Протеинот е суштинска хранлива материја за раст на мускулите, правилен развој и целокупна благосостојба. Спротивно на тоа, премногу има потенцијално негативни несакани ефекти. Прочитајте за да дознаете зошто протеинот може да ве направи запек и како да го избегнете тоа.

Зошто протеинот предизвикува запек?
Вишокот на протеини, кој многу заситува, може да предизвика да јадете помалку други важни намирници кои го одржуваат непречено функционирање на цревата. Една од првите работи што луѓето ги исклучуваат се јаглехидратите. Без доволно јаглени хидрати, а со тоа и влакна, во вашата исхрана, ризикувате да добиете запек.

Високо-протеинските диети може да доведат до запек доколку не вклучат доволно влакна во исхраната, како оние од овошјето и зеленчукот. Отпадот од храна седи во цревата кога не консумирате доволно влакна. Фекалната материја станува поцврста, поцврста и, на крајот, потешко се исфрла.

Истражувањата покажаа дека високо-протеинските диети се поврзани со поголем ризик од воспалителни болести на цревата (IBDs). Вишокот протеини може да ја смени разновидноста и составот на цревниот микробиом или рамнотежата на „добрите“ и „лошите“ бактерии во цревата.

Како да го зголемите внесот на влакна
Можете да избегнете запек со зголемување на внесот на влакна. Обидете се да измешате овес во печива како леб или да додадете грав во салата и супа. Можете да исецкате зеленчук за тестенини, сендвичи или помфрит и да изблендирате овошје во смути.

Давање приоритет на протеините во вашата исхрана не мора автоматски да доведе до запек. Други начини за обезбедување на редовни движења на дебелото црево и одржување на внесот на протеини вклучуваат:

Диверзифицирајте го внесот на протеини: не треба да ја наполните чинијата со повеќе пилешко на скара. Променете го со растителна храна како црн грав, леќа и наут. Семињата, јаткастите плодови и зеленчукот со малку јаглехидрати како лиснатиот зеленчук се одлични извори на протеини и влакна.
Вежбајте редовно: Едноставното јадење повеќе протеини нема да ве направи посилни, послаби или гломазни. Само редовно вежбање во комбинација со добро заокружена, здрава исхрана може да доведе до тие резултати.
Останете хидрирани: Зголемувањето на внесот на влакна може да предизвика стомачни грчеви, надуеност и гасови. Пиењето многу вода може да помогне во движењето на влакната низ цревата. Целете на најмалку осум чаши вода дневно.
Секогаш е добра идеја да се консултирате со давател на здравствена заштита ако размислувате да направите голема промена во вашата исхрана. Иако зголемувањето на дневниот внес на протеини може да биде корисно за некои, исто така може да дојде со голем број ризици и негативни несакани ефекти, вклучително и запек.


Несакани ефекти од јадење премногу протеини
Диетата богата со протеини може да доведе до неколку компликации покрај запек. Други несакани ефекти може да вклучуваат:

Абдоминална болка и надуеност: резервната столица им дава на бактериите повеќе време да ферментираат, што може да доведе до непријатност и гасови.2
Лош здив: Диетата богата со протеини и ниски јаглехидрати, како што е кето диетата, може да предизвика халитоза (лош здив). Непријатниот мирис или вкус обично е предизвикан од кетоза, или кога вашето тело согорува масти за енергија наместо јаглехидрати.
Дехидрација: Високо-протеинската исхрана ја зголемува количината на отпад во крвта, која бубрезите ја филтрираат. Како резултат на тоа, вашите бубрези мора да работат понапорно и да користат повеќе вода од вообичаено, што доведува до дехидрација.
Замор: Исхраната со малку јаглехидрати може да ве натера да се чувствувате бавно бидејќи јаглехидратите се главниот извор на енергија на вашето тело.
Зголемување на телесната тежина: Диетата богата со протеини може да биде богата со калории, што придонесува за зголемување на телесната тежина.


Како да знам дали јадам премногу протеини?
Количината на дневниот протеин што му треба на секој човек варира и во голема мера зависи од возраста, полот, целокупното здравје и нивото на активност. На здравите возрасни лица им требаат 0,8 грама (гр) протеин по килограм (кг) телесна тежина дневно.10 На пример, некој што тежи 150 фунти би изел околу 54 g протеини дневно.

На луѓето кои често вежбаат ќе им треба повеќе протеини. Некои докази сугерираат дека се стремите кон 1,2-2 g протеин на кг телесна тежина.

Диетата богата со протеини може да резултира со запек, особено ако не јадете доволно влакна. Протеините ве заситуваат, што природно може да го намали внесот на јаглени хидрати и влакна. Други несакани ефекти од јадењето премногу протеини вклучуваат лош здив, абдоминална болка, дехидрација, замор и зголемување на телесната тежина.

За да избегнете запек, зголемете го внесот на влакна со јадење многу овошје, зеленчук и цели зрна. Исто така, важно е да пиете многу вода и да останете физички активни.