Масла од семки-колку се токсични рафинираните масла за јадење

Овие масла кои често се наоѓаат во ултра-обработена храна може да предизвикаат воспаленија и болести. Колективно, луѓето на интернетот секогаш го бараат следниот голем тренд на храна без разлика дали тоа е нешто што треба да го додадеме или отстраниме од нашата исхрана за да ги снема сите наши здравствени проблеми.

Овие масла кои често се наоѓаат во ултра-обработена храна може да предизвикаат воспаленија и болести. Колективно, луѓето на интернетот секогаш го бараат следниот голем тренд на храна без разлика дали тоа е нешто што треба да го додадеме или отстраниме од нашата исхрана за да ги снема сите наши здравствени проблеми.

Никаде таа тенденција не е поинтензивна како на  социјалните мрежи, каде темите поврзани со храна стануваат вирални за миг (и честопати исчезнуваат исто толку брзо). Но, се чини дека еден од нив има одредена моќ за задржување: Предупредувања за ризиците од масла од семиња.

“Здравствените гуруа” на социјалните мрежи  тврдат дека маслата од семки се токсични, предизвикувајќи сè, од акни и зголемување на телесната тежина до рак и неплодност. Но која е вистината? Како што често се случува, реалноста е многу поизразена отколку што обично откриваат социјалните мрежи..

Регистрираната диететичарка Julia Zumpano, RD, LD, објаснува што се маслата од семки, што можат да му направат на вашето тело и дали треба да ги исклучите засекогаш или само да се фокусирате на здрава, урамнотежена исхрана (навестување: тоа е второто).

Што се масла од семиња?
Маслата од семки се масла за готвење од растителна основа, направени од – погодувате – семиња на различни растенија. Овие семиња (ќе ја споделиме целата листа за момент) се претвораат во масло кое може да се користи за готвење и печење.

„Тие се направени преку хемиски процес каде што се избелени, рафинирани и загреани за да бидат употребливи“, објаснува Зумпано.

Може да користите масла од семки дома, како да ставите неколку лажици во здрав рецепт за мафини или да користите една од нив за да испржите неколку палачинки од компири. И овие масла често се користат во рестораните, каде што маслото од канола, особено, е маслото на избор за пржење.

Кои масла од семиња се вклучени?
Маслата од семиња првпат се појавија во доцните 1900-ти како алтернатива на делумно хидрогенизираните масла. Еве ги осумте масла од семиња кои најчесто се користат и дискутираат:

Масло од од репка.
Пченкарно масло.
Масло од семе од памук.
Масло од семе од грозје.
Масло од соја.
Сончогледово масло.
Масло од шафран.
Масло од оризови трици
Масло од кикирики.
Можеби дури и ќе ја слушнете оваа група на масла од семки наречена „осум од омраза“, упатување на верувањето на некои луѓе дека тие се токсични и дека треба целосно да се исфрлат од вашата исхрана.

Но, дали е проблемот со самите масла од семки или начинот на кој тие се користат?

„Повеќето масла од семки се користат во форма на преработена пакувана храна, брза храна и јадење надвор“, вели Зумпано. „Тука лежи најголемиот дел од опасноста“.

Дали маслата од семки се нездрави?
Да и не (но главно да). Поради начинот на кој се направени, маслата од семки обично се многу преработени. Сепак, уште полошо од тоа е што тие обично се користат за правење ултра-обработена храна – помислете на хамбургери и помфрит за брза храна и сè што би јаделе на државен саем или ќе земете во пакет во самопослуга.

„Самите масла од семки имаат високо ниво на омега-6 масти, што може да доведе до воспаление“. Зумпано вели, „и тие најчесто се користат за правење ултра-обработена храна, што предизвикува воспаление во телото“.

Имајте на ум дека тие понекогаш се додаваат и во храната што се продава како „здрава“, вклучувајќи крекери од цели зрна или производи од леб, протеински барови или шејкови, преливи, сосови, некои замрзната храна, па дури и чоколадо.

За подобро да разбереме што значи сето тоа за вашето здравје, Зумпано ни помага да ги разјасниме проблемите со маслата од семки и како тие се користат.

Тие често се многу обработени
Некои од овие масла би биле богати со витамин Е и феноли, ако не и самиот процес на рафинирање. За жал…

„Повеќето масла од семиња минуваат низ процес на рафинирање, кој вклучува белење и дезодорирање“, објаснува Зумпано. „Ова помага за вкусот, бојата и рокот на траење, но ги отстранува и антиоксидансите на маслата“.

Крајниот резултат е масла без вистински здравствени придобивки и повеќе од неколку здравствени ризици.

Тие обично се користат во нездрава храна
Маслата од семки не се нужно добри за вас. Но, вистинската причина зошто тие се сметаат за толку лоши за вас е како тие најчесто се користат.

„Повеќето масла од семки се користат во форма на преработена пакувана храна, брза храна и јадење надвор, па дури и храна која се смета за минимално обработена, но сепак се пакува“, повторува Зумпано. И тука е опасноста.

Надвор од вашиот дом, најверојатно ќе консумирате масла од семки кога јадете нешто што веќе е прилично лошо за вашето здравје – нешто што исто така е полно со масти, шеќер и натриум. Не е лоша идеја да погледнете и во вашиот шкаф, бидејќи овие масла се толку многу што е паметно да ги избегнувате или сериозно да ги ограничите каде и да можете.

Тие придонесуваат за воспаление во вашето тело
Маслата од семки се богати со омега-6 масни киселини, еден вид полинезаситени масти кои не се нужно лоши за вас. Всушност, на вашето тело му треба малку од нив! Во мали количини, тие се добри за вашиот холестерол и помагаат да се заштитите од срцеви заболувања.

Но, американските диети обично веќе вклучуваат премногу омега-6. Ова го отфрла односот на вашето тело на омега-6 масни киселини со омега-3 масни киселини, што доведува до воспаление во телото.

Иако малку воспаление е всушност добра работа (тоа е начин на вашето тело да го лекува оштетувањето на клетките), хроничното воспаление дефинитивно не е. Тоа е поврзано со услови како што се:

Артритис.
Срцева болест.
Метаболичен синдром.
Мозочен удар.
Дијабетес тип 2.
„Ако одредена храна е богата со масла кои содржат многу омега-6, навистина сакате да се обидете да ги избегнувате или да ги јадете само умерено“, советува Зумпано.

Дали треба да ги избегнувате сите масла од семки?
Ако сакате да престанете да консумирате масла од семки, нема негативни страни. Но, Зумпано вели дека би било исто толку мудро да се посветите на избегнување преработена храна наместо тоа. Тоа е потег што инхерентно ќе резултира со намалување на маслата од семки, а исто така ќе ви овозможи слобода да ги користите во мали количини.

„Кога ги исклучувате масла од семки од вашата исхрана, она што навистина го правите е исклучување на многу преработена храна“, додава таа. „Мислам дека затоа слушаме за нив дека се толку лоши за вашето здравје. Но, помалку се работи за самите масла од семки, а повеќе за фактот дека тие толку често се наоѓаат во ултра-обработена храна.

Но, што е со користењето масла од семки дома? Дали треба да го фрлите тоа шише сончогледово масло на вашата полица? Експертите имаат тенденција да имаат различни мислења за ова, но Зумпано верува дека тие треба да бидат ограничени во готвењето дома.

„Тие не се нужно најдобриот избор“, забележува таа. „Но, кога се користат умерено во домашното готвење, тие не се ни приближно лоши за вас како кога ги внесувате во ултра-обработена храна, брза храна и пржена храна“.

Сепак, таа препорачува главно готвење со алтернативни масла кои обезбедуваат повеќе омега-3, како масло од авокадо или маслиново масло (повеќе за една минута).

Исто така, имајте на ум дека сакате да се обидете да го зголемите внесот на омега-3 и да ги ограничите вашите омега-6.

„Омега-3 се толку важни за целокупното здравје што навистина треба да се потрудиме да ги внесеме во нашата исхрана“, вели Зумпано. „Омега-6, од друга страна, ги има во изобилство во западните диети“.

Односот омега-6 и омега-3 идеално треба да биде 2:1 или 1:1, но за повеќето Американци, соодносот е всушност неверојатни 10:1 или дури 20:1.

Ако сакате да готвите со масла од семки дома, користете ги ретко и во мали количини. Поважно, треба да купите и верзии кои се чисти и нерафинирани, кои не се толку обработени и задржуваат некои од нивните хранливи материи.

Добри замени за масла од семиња
Повремено пржењето на компирите за појадок во малку органско, нерафинирано сончогледово масло нема да го фрли вашето тело во неред. Но, Зумпано вели дека има поздрави масла од кои можете да изберете, така што веројатно е подобро да користите само едно од нив.

Таа препорачува користење на екстра девственото маслиново масло (EVOO) за готвење на тивок оган и масло од авокадо за готвење на висока топлина. И двете се богати со омега-3 масни киселини здрави за срцето наместо дополнителни омега-6.

„Клинички е докажано дека и двете од овие масла имаат повисоки мононезаситени масти“, споделува Зумпано. „Тие не се базирани на семиња и не поминуваат низ ист тип на обработка, па затоа се многу нерафинирани, па дури и имаат многу нутритивни придобивки“.

Негативната страна, сепак, е што и маслото од EVOO и авокадо може да бидат многу скапи, така што тие можеби не се секогаш изводлива опција. Ако тие не се во вашиот буџет, наместо тоа, насочете се кон нерафинирано масло од кикиритки или нерафинирано сончогледово масло.

Ограничете ја употребата на масло
Општо земено, најдобро е да се смирите со маслата, и од семки и од други. И ова е особено точно кога ќе излезете да јадете, бидејќи повеќето ресторани користат евтини масла за готвење – што значи, рафинирани масла за готвење.

Но, наместо конкретно да се фокусирате на исфрлање на масла од семки од вашата исхрана, Зумпано повторува дека вашиот прв чекор треба да биде да се обидете да ја елиминирате ултра-обработената храна од вашата исхрана колку што е можно повеќе.

„Обидете се да готвите дома што е можно почесто и да купувате храна што има едноставни состојки“, вели таа. „Тоа е секогаш мојата препорака бр. 1“.

Ако го направите тоа, природно ќе го намалите внесот на масло од семки, а не ќе ве ограничува, на пример, да одите на вечера со пријател или да јадете неколку чипсови на забава. А доброто јадење дома ќе ви помогне да ги надоместите времињата кога јадете надвор и немате сопирачка за секоја, единствена состојка што ја консумирате.

Извор:тука