МЕДИТЕРАНСКА ДИЕТА (ЛИСТА НА НАМИРНИЦИ): Што смее, а што не смее да се јаде

Ова е наједноставниот водич за оваа диета, за која лекарите и истражувачите во светот се согласуваат дека е најздравиот начин на исхрана кои ќе ви помогне да се ослободите од вишокот килограми, а при тоа да го зајакнете здравјето.

Медитеранската диета се базира на традиционалните здрави навики на луѓето кои живеат во земјите како Франција, Италија, Шпанија и Грција.

Овој начин на исхрана делумно се разликува од земја до земја, како и од регион до регион, така што не треба да сте изненадени ако понекогаш дефинициите се разликуваат. Но, во принцип, тоа е исхрана која вклучува многу овошје, зеленчук, мешунки, како и јаткасти плодови, интегрални житарки и риба. Месото и млечните производи не се целосно изземени, но поретко и во помали количини се наоѓаат на трпезата.

 

ШТО РЕДОВНО СЕ ЈАДЕ ВО МЕДИТЕРАНСКАТА ДИЕТА

Зеленчук овошје, јаткасти плодови, компир, леб и печива од интегрално брашно, риба и морски плодови, различни семки, ладно цедено маслиново масло и многу зачини.

ШТО СЕ ЈАДЕ УМЕРЕНО?

Месо од живина – пилешко и мисиркино, јајца, сирење и јогурт.

ШТО СЕ ЈАДЕ МНОГУ РЕТКО

Црвено месо.


ШТО НЕ СЕ ЈАДЕ ВО МЕДИТЕРАНСКАТА ДИЕТА?

Напитоци со шеќер, рафинирани и преработено брашно, рафинирани масла, месни преработки и други високопроцесуирани намирници.

НЕЗДРАВИ СОСТОЈКИ ВО ХРАНАТА КОИ ТРЕБА ДА СЕ ИЗБЕГНУВААТ

Додадени шеќери: бисквити, чоколадо, сладолед, бомбони, безалкохолни пијалаци.

Рафинирани житарки: бел леб, тестенини од бело брашно.

Транс масти: маргарин и други преработки (теста, кондиторски производи)

Рафинирано масло: сончогледово масло, соја.

Месни преработки: кобасици, салами, виршли.

Високо преработена храна: се што има етикета “намалени масти“ (вообичено поради вксуот се додава шеќер).

ЗДРАВИ НАМИРНИЦИ И СОСТОЈКИ

Зеленчук: домат, кромид, морков, карфиол, брокула, спанаќ, ќељ, краставица

Овошје: јаболко, банана, портокал, круша, слива, грозје, урми, смокви, праски.

Семиња и јаткасти плодови: бадеми, лешници, ореви, индиски ореви, семки од сончоглед, семки од тиква.

Мешунки: грав, грашок, леќа, леблебија, кикирики.

Коренаст зеленчук: компири, сладок компир.

Интегрални житарки: овес, жолт ориз, пченка, елда, пченица, ‘рж, јачмен (и сите лебови и тестенини од овие житарки).

Риба и морски плодови: лосос, сардина, пастрмка, туна, скуша, ракови, школки.

Месо од живина: пилешко, мисирка и патка.

Јајца: кокошкини

Млечни производи: јогурт, грчки јогурт и сирење.

Зачини: лук, босилек, нане, рузмарин, жалфија, цимет, бибер.

Здрави масти: Девствено маслиново масло, маслинки, масло од авокадо и авокадо.

ШТО СЕ ПИЕ ВО МЕДИТЕРАНСКАТА ДИЕТА?

Прв и најважен пијалок во оваа диета е водата. Може да се вклучи и  вино, но само во умерени количини – дозволено е 1 чаша црвено вино на ден. Од другите пијалоци, чајот и кафето се прифатливи, но треба да се избегнуваат зашеќерени напитоци, што вклучува и овошни сокови. Цеденото овошје мора да се контролира во однос на нивото на шеќер.