Сокот од свежа зелка за чиреви и гастритис – ги лекува вашите црева

Севкупно, вклучувањето на сок од зелка и други природни лекови во вашата исхрана и начин на живот може да биде едноставен и ефикасен начин за промовирање на здравјето на цревата и намалување на симптомите на чир и гастритис. Со правење мали промени и преземање на холистички пристап кон дигестивното здравје, можеби ќе можете да ја подобрите целокупната благосостојба и квалитетот на животот.

Фамилијата на крстовиден зеленчук вклучува зелка. Слично на нејзините крстовидни братучеди, брокулата и кељот, зелката е преполна со хранливи материи кои се поврзани со бројни здравствени предности.

Витамините изобилуваат во сокот од зелка, кој вклучува и калциум, железо и калиум. Некои од најинтересните здравствени предности на зелката се предизвикани од антиоксиданти како сулфорафан.

Додека цедењето ги отстранува влакната од зеленчукот, тој ги нуди хранливите материи во концентрирана форма. Можете да јадете многу повеќе зелка кога го пиете сокот сам, наместо цврстата верзија, бидејќи е помалку заситувачки.

Од една главица зелка може да се добијат три чаши сок.
Информации за исхрана
Останатите елементи во сокот од зелка се присутни во мали количини, но една порција сок од зелка ви обезбедува половина од витаминот Ц што му е потребен на вашето тело во текот на денот.
Една чаша (236 мл или 8 течни унци)

Калории: 31
Масти: 0гр
Натриум: 442 мг
Јаглехидрати: 4 g
Влакна: 0гр
Шеќери: 4гр
Протеини: 4 g
Витамин Ц: 36 мг
Чировите и гастритисот се вообичаени дигестивни нарушувања кои можат да предизвикаат непријатност и болка. Важно е да ги разберете причините и симптомите на овие состојби за да можете да побарате соодветен третман и да направите промени во животниот стил за ефикасно да ги контролирате.

Причини
Чировите се предизвикани од ерозија на слузницата на желудникот или тенкото црево. Ова може да се должи на различни фактори, вклучително и прекумерна употреба на нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ) како ибупрофен, како и инфекција со бактеријата Helicobacter pylori (H. pylori). Стресот и пушењето исто така може да придонесат за развој на чир.

Гастритис, од друга страна, е воспаление на слузницата на желудникот. Ова може да биде предизвикано од различни фактори, вклучувајќи инфекција со H. pylori, прекумерно консумирање алкохол, стрес и автоимуни нарушувања. Одредени лекови, како што се аспирин и кортикостероиди, исто така можат да придонесат за гастритис.

Симптоми на чир и гастритис
И чиревите и гастритисот може да предизвикаат слични симптоми, вклучувајќи:

Абдоминална болка или непријатност
Надуеност
Гадење
Повраќање
Губење на апетит
Измет со темна или катран боја (што укажува на присуство на крв)
Во тешки случаи, чиревите и гастритисот може да предизвикаат компликации како што се крварење или перфорација на желудникот или цревата, кои бараат итна медицинска помош.

Управување со чир и гастритис
Ако имате симптоми на чир или гастритис, важно е да побарате лекарска помош. Вашиот давател на здравствена заштита може да препорача лекови како што се антибиотици за лекување на инфекција со H. pylori, инхибитори на протонска пумпа за намалување на стомачната киселина или антациди за неутрализирање на стомачната киселина.
Покрај лековите, промените во животниот стил можат да помогнат и во справувањето со чиревите и гастритисот. Тие вклучуваат:

Избегнување на храна и пијалоци кои можат да го иритираат желудникот, како што се зачинета храна, алкохол и кофеин.
Јадење помали, почести оброци во текот на денот
Откажување од пушење
Намалување на стресот преку активности како јога или медитација

Во некои случаи, природните лекови како сок од зелка, исто така, може да бидат корисни во управувањето со чиреви и гастритис. Сокот од зелка содржи антиоксиданси и антиинфламаторни соединенија кои можат да помогнат во смирувањето на воспалението во цревата и да го промовираат заздравувањето. Важно е да разговарате со вашиот давател на здравствена заштита пред да пробате какви било природни лекови за да се осигурате дека тие се безбедни и ефективни за вашата специфична ситуација.

Се покажа дека сокот од зелка има различни здравствени придобивки, особено кога станува збор за промовирање на дигестивното здравје. Всушност, тој со децении се користи како природен лек за чир и гастритис, а неодамнешните истражувања дадоа дополнителни докази за неговите лековити својства.

Еден од клучните начини на кои сокот може да помогне во заздравувањето на цревата е со намалување на воспалението. Воспалението е чест основен фактор кај многу дигестивни нарушувања, вклучувајќи чиреви и гастритис, и може да предизвика болка и непријатност. Сокот од зелка содржи соединенија наречени антоцијани и глукозинолат, за кои е докажано дека имаат антивоспалителни својства. Овие соединенија помагаат да се намали воспалението во цревата и да се промовира заздравувањето на дигестивниот тракт.

Исто така, содржи висока концентрација на антиоксиданси, кои помагаат да се заштити телото од оксидативен стрес. Оксидативниот стрес може да ги оштети клетките во дигестивниот тракт и да доведе до воспаление, така што консумирањето антиоксиданси како оние што се наоѓаат во сокот од зелка може да помогне да се спречи оваа штета и да се поддржи целокупното здравје на цревата.

Покрај тоа, тој е богат со витамин Ц, кој е неопходен за раст и поправка на ткивата во телото. Овој витамин игра важна улога во производството на колаген, протеин кој се наоѓа во слузницата на дигестивниот тракт и помага да се одржи силен и здрав. Со обезбедување на телото со извор на витамин Ц, сокот од зелка може да помогне во поддршката на растот и поправката на дигестивниот тракт.

Конечно, сокот од зелка е добар извор на влакна, кои се важни за одржување на здравото варење. Влакната помагаат да се промовираат редовните движења на дебелото црево и може да се спречи запек, што може да придонесе за развој на дигестивни нарушувања како чир и гастритис.

За да уживате во придобивките од сокот од зелка за вашето здравје на цревата, можете да исцедете свежа зелка или да купите претходно подготвен сок од зелка од продавница за здрава храна. Важно е да се напомене дека сокот од зелка треба да се консумира умерено, бидејќи прекумерното внесување може да предизвика надуеност и гасови. Како и со секој природен лек, секогаш е добра идеја да разговарате со вашиот давател на здравствена заштита пред да додадете сок од зелка во вашата исхрана за да се осигурате дека е безбеден и соодветен за вашите индивидуални потреби.
Сокот од зелка се здоби со популарност во последниве години поради неговите потенцијални здравствени придобивки. Науката зад него сугерира дека содржи соединенија со антиоксидантни и антиинфламаторни својства, кои можеби се одговорни за неговите лековити ефекти.

Антиоксиданси
се соединенија кои помагаат да се заштити телото од оксидативен стрес, процес кој се јавува кога постои нерамнотежа помеѓу слободните радикали и антиоксидансите во телото. Слободните радикали се нестабилни молекули кои можат да ги оштетат клетките и да придонесат за развој на хронични болести како рак и срцеви заболувања. Антиоксидансите помагаат да се неутрализираат слободните радикали и да се спречи оваа штета.

Сокот од зелка е богат извор на антиоксиданси, вклучувајќи ги витамините Ц и Е, и соединенија наречени антоцијани и глукозинолат. Овие соединенија се покажаа дека имаат моќна антиоксидантна активност во лабораториски студии, што сугерира дека тие можат да помогнат во заштитата на телото од оксидативен стрес.

Антивоспалителни ефекти
Воспалението е природен одговор на имунолошкиот систем на повреда или инфекција, но хроничното воспаление може да придонесе за развој на различни болести, вклучувајќи дигестивни нарушувања како чир и гастритис.

Всушност, една студија од 2015 година објавена во Журналот за етнофармакологија покажа дека сокот од зелка е ефикасен во намалувањето на симптомите на пептичен улкус, вообичаено дигестивно нарушување. Учесниците во студијата пиеле 250 мл свеж сок од зелка дневно во текот на седум дена и доживеале значително намалување на симптомите како абдоминална болка и надуеност.

Важно е да се напомене дека иако сокот од зелка има потенцијални здравствени придобивки, тој не треба да се користи како замена за медицински третман за дигестивни нарушувања. Секогаш е добра идеја да се консултирате со давател на здравствена заштита пред да направите какви било значајни промени во вашата исхрана или да користите природни лекови како сок од зелка за да ги контролирате здравствените состојби.

Ако сте заинтересирани да го вклучите сокот од зелка во вашата исхрана поради неговите потенцијални здравствени придобивки, има неколку совети што треба да ги имате на ум за да го направите попријатен и поодржлив. Еве неколку совети за додавање на сок од зелка во вашата исхрана:

Започнете со мали количини
Може да биде доста моќен, па затоа е најдобро да започнете со мали количини и постепено да ја зголемувате количината додека вашето тело се прилагодува. Започнете со четвртина чаша сок и продолжете до половина чаша или повеќе.

Измешајте го со други сокови
Сокот може да има силен вкус, па можеби ќе сакате да го измешате со други сокови за да го направите повкусен. Обидете се да го измешате со сок од морков или јаболко за посладок вкус или со ѓумбир и сок од лимон за вкусен удар.

Пијте го на празен стомак
Пиењето на празен стомак може да помогне да се подобри неговата апсорпција и ефикасност. Обидете се да го пиете првото нешто наутро пред појадок или барем 30 минути пред јадење.

Користете свежа, органска зелка
Кога правите, најдобро е да користите свежа, органска зелка за да избегнете потенцијални загадувачи или пестициди. Можете сами да ја исцедите зелката користејќи соковник или блендер или да купите готов сок од зелка од продавница за здрава храна.

Додадете го во омиленото смути
Ако не сте љубител на вкусот, обидете се да го додадете во вашиот омилен рецепт за смути. Ова може да помогне да се маскира вкусот додека сеуште ги обезбедува потенцијалните здравствени придобивки од сокот од зелка.

Не претерувајте
Иако сокот од зелка може да има потенцијални здравствени придобивки, важно е да не се претера. Конзумирањето прекумерни количини сок од зелка може да доведе до дигестивни непријатности како надуеност и гасови. Имајте за цел да консумирате не повеќе од 1 чаша сок од зелка дневно.

Севкупно, вклучувањето на сок од зелка во вашата исхрана може да биде едноставен и ефикасен начин за промовирање на здравјето на дигестивниот систем и потенцијално намалување на симптомите на дигестивни нарушувања како чиреви и гастритис. Со овие совети, можете да го направите сокот од зелка попријатен и поодржлив дел од вашата секојдневна рутина.
Додека сокот од зелка може да биде ветувачки природен лек за дигестивно здравје, постојат неколку други природни лекови кои исто така можат да помогнат во подобрување и намалување на симптомите. Еве неколку други природни лекови што треба да ги земете во предвид.

Корен од  слатко дрво


Тие се користат во традиционалната медицина поради неговите антиинфламаторни и смирувачки својства. Тоа може да помогне да се намали воспалението во дигестивниот тракт и да се промовира заздравувањето на чиревите. Коренот  може да се конзумира во форма на чај или да се зема како додаток.

 

Пробиотици


Пробиотиците се корисни бактерии кои можат да помогнат да се врати рамнотежата на цревниот микробиом и да се подобри здравјето на дигестивниот систем. Тие исто така можат да помогнат во намалување на воспалението во дигестивниот тракт. Пробиотиците може да се најдат во ферментирана храна како јогурт, кефир и кисела зелка или да се земаат како додаток.

Алое вера


Има антиинфламаторни и смирувачки својства и може да помогне во намалувањето на симптомите на чир и гастритис. Сокот од алое вера може да се конзумира самостојно или да се додаде во смути или други пијалоци.

Ѓумбир


Се покажа дека ѓумбирот има антиинфламаторни и аналгетски својства и може да помогне во намалувањето на воспалението во дигестивниот тракт и да ја ублажи болката поврзана со чиреви и гастритис. Ѓумбирот може да се конзумира во форма на чај, да се додаде во смути или да се користи во готвењето.

Лизгав брест

Има благотворно дејство на дигестивниот тракт и може да помогне да се намали воспалението и да се промовира заздравувањето на чиревите. Може да се конзумира во форма на чај или да се зема како додаток.

 

Колку време е потребно да се пие сокот од зелка за да се излечи гастритисот?
Според една студија спроведена во 2014 година, сокот од зелка може да се користи за лекување на гастритис, при што повеќето пациенти доживуваат целосно заздравување во рок од 10 дена од третманот. Сепак, важно е да се напомене дека времето на заздравување може да варира во зависност од тежината на состојбата, па затоа најдобро е да се консултирате со лекар за индивидуална проценка.

Дали зелката се ослободува од Helicobacter pylori?
Да, зелката може да помогне да се намали присуството на H. pylori во телото. Студиите открија дека зелката и другиот зеленчук на Brassica содржат супстанции наречени глукозинолати, за кои се верува дека имаат антимикробни својства кои можат да помогнат.

Колку сок од зелка треба да пијам за чир?
Се препорачува да се пие половина чаша (125 милилитри) сок од зелка секој ден, два до три пати на ден. Најдобро е сокот да се разреди со вода пред да се испие. За максимална корист, се препорачува да се пие свежо подготвен сок од зелка (од половина зелка) неколку пати на ден пред јадење.

Заклучок
Севкупно, вклучувањето на сок од зелка и други природни лекови во вашата исхрана и начин на живот може да биде едноставен и ефикасен начин за промовирање на здравјето на цревата и намалување на симптомите на чир и гастритис. Со правење мали промени и преземање на холистички пристап кон дигестивното здравје, можеби ќе можете да ја подобрите целокупната благосостојба и квалитетот на животот.