Врз кои здравствени состојби можат да влијаат доматите-позитивно и негативно? Кои луѓе треба да ги избегнуваат!

Додека доматите нудат многу здравствени придобивки, важно е да се внимаваат на одредени здравствени состојби и индивидуални реакции. Ако имате некоја од наведените состојби или се сомневате дека доматите ви предизвикуваат здравствени проблеми, консултирајте се со лекар или нутриционист за да одредите дали и како да ги вклучите доматите во вашата исхрана.

Доматите се многу популарен и нутритивно богат зеленчук кој може да има значителни позитивни и некои негативни ефекти врз здравјето. Еве некои од здравствените состојби врз кои доматите можат да влијаат:

Позитивни влијанија:

 1. Кардиоваскуларно здравје:
  • Антиоксиданси: Доматите се богати со антиоксиданси како ликопен, кој може да помогне во намалување на ризикот од срцеви заболувања.
  • Калиум: Калиумот во доматите помага во регулирање на крвниот притисок.
 2. Здравје на кожата:
  • Витамин Ц и ликопен: Овие состојки помагаат во заштита на кожата од оштетувања предизвикани од сончевото зрачење и го поддржуваат производството на колаген, што ја одржува кожата еластична.

 1. Здравје на очите:
  • Витамин А и бета-каротен: Овие состојки придонесуваат за добро видување и помагаат во превенција на болести на очите како што се катаракта и макуларна дегенерација.
 2. Дигестивно здравје:
  • Диетални влакна: Доматите се добар извор на влакна, што помага во одржување на здрав дигестивен систем и превенција на запек.
 3. Антиканцерогени својства:
  • Ликопен и други фитонутриенти: Некои студии покажуваат дека ликопенот може да помогне во намалување на ризикот од одредени видови рак, како рак на простата и рак на желудникот.

Негативни влијанија:

 1. Алергии и нетолеранции:
  • Алергиски реакции: Некои луѓе може да имаат алергија на домати, што може да предизвика кожни осипи, чешање и проблеми со дишењето.
  • Нетолеранција на храна: Доматите содржат хистамини и некои луѓе може да имаат нетолеранција, што може да предизвика гастроинтестинални симптоми како надуеност и болка во стомакот.
 2. Киселост:
  • Гастроинтестинални проблеми: Поради високата киселост, доматите можат да предизвикаат или да влошат гастроезофагеален рефлукс (GERD) и киселини кај некои луѓе.
 3. Бубрежни проблеми:
  • Оксалати: Доматите содржат оксалати, кои можат да придонесат за формирање на бубрежни камења кај луѓето со предиспозиција за вакви проблеми.

Доматите се генерално здрави и корисни за повеќето луѓе, благодарение на нивниот нутритивен профил и бројни здравствени придобивки. Сепак, луѓето со одредени здравствени состојби или нетолеранции треба да бидат внимателни и да ги консултираат своите здравствени работници пред да ги вклучат во својата исхрана.

Дали доматите можат да помогнат при слабеење?

Да, доматите можат да помогнат при слабеење поради нивниот нутритивен профил и неколку клучни карактеристики. Еве како доматите можат да бидат корисни за оние кои сакаат да ослабат:

Причини зошто доматите можат да помогнат при слабеење:

 1. Ниска калорична вредност:
  • Доматите се нискокалорични, што значи дека може да се јадат во поголеми количини без значително да се зголеми калорискиот внес. Еден среден домат има околу 22 калории.
 2. Висок содржина на вода:
  • Доматите се составени од околу 95% вода, што помага да се одржи хидратацијата и да се чувствувате полни подолго време, намалувајќи ја желбата за грицки и прејадување.
 3. Богати со влакна:
  • Влакната во доматите помагаат во одржување на ситоста и поддржуваат здраво варење, што е важно за регулирање на телесната тежина. Влакната исто така помагаат во стабилизирање на нивото на шеќер во крвта, што може да го намали апетитот.
 4. Ниска содржина на масти:
  • Доматите имаат многу ниска содржина на масти, што ги прави одличен додаток на исхраната со низок процент на масти.
 5. Нутритивна вредност:
  • Доматите се богати со витамини и минерали како витамин Ц, витамин К, калиум, и фолна киселина. Овие хранливи материи се важни за одржување на целокупното здравје и поддршка на метаболизмот.
 6. Антиоксиданси:
  • Ликопенот, моќен антиоксиданс во доматите, може да помогне во намалување на воспаленијата и оксидативниот стрес, што може да биде корисно за метаболизмот и општото здравје.

Како да ги вклучите доматите во исхраната за слабеење:

 • Свежи салати: Додајте свежи домати во салатите за нискокалоричен, хидратантен и хранлив додаток.
 • Сосови: Користете домати за да направите домашен сос без додаден шеќер и маснотии.
 • Супи: Доматните супи се нискокалорични и многу заситни.
 • Сендвичи и оброци: Додајте домати во сендвичи, оброци и јадења како прилог за дополнителна свежина и вкус.

Доматите се одличен избор за луѓето кои сакаат да ослабат поради нивната ниска калорична вредност, високата содржина на вода и влакна, и богатството од хранливи материи. Со нивно редовно вклучување во балансирана и разновидна исхрана, доматите можат да помогнат во постигнување на целите за слабеење.

 

 

Од кои здравствени причини не смеат да се јадат домати?

Иако доматите се генерално здрави и нутритивно богати, постојат одредени здравствени состојби и ситуации во кои треба да се внимава или да се избегнува нивното консумирање:

Причини зошто некои луѓе треба да избегнуваат домати:

 1. Алергии:
  • Симптоми: Алергија на домати може да предизвика симптоми како кожни осипи, чешање, отекување на усните, лицето или грлото, проблеми со дишењето и гастроинтестинални проблеми.
  • Орално алергиски синдром: Некои луѓе со алергија на полен, особено од бреза, можат да имаат реакција на свежи домати поради сличностите во протеините (орален алергиски синдром).
 2. Гастроинтестинални проблеми:
  • Киселост: Поради високата киселост, доматите можат да влошат состојби како гастроезофагеален рефлукс (GERD) и киселини. Ова може да предизвика симптоми како печење во грлото и стомакот.
  • Синдром на нервозно дебело црево (IBS): За некои луѓе со IBS, доматите можат да предизвикаат надуеност и непријатност.
 3. Бубрежни проблеми:
  • Оксалати: Доматите содржат оксалати, кои можат да придонесат за формирање на бубрежни камења кај луѓето со предиспозиција за вакви проблеми.
 4. Аутоимуни заболувања:
  • Нега за ноќничави растенија: Доматите спаѓаат во семејството на ноќничави растенија (Solanaceae). Некои студии сугерираат дека луѓето со одредени аутоимуни заболувања можеби треба да ги избегнуваат овие растенија, иако доказите не се конечни.

 1. Калиум:
  • Хиперкалиемија: Луѓето кои имаат проблеми со бубрезите или состојби кои предизвикуваат високи нивоа на калиум во крвта (хиперкалиемија) треба да го ограничат внесот на домати, бидејќи тие се богати со калиум.
 2. Медицински интервенции:
  • Лекови: Некои лекови може да реагираат со киселините во доматите или да влијаат на варењето. Луѓето кои земаат одредени видови лекови треба да се консултираат со лекар за нивната исхрана.

Додека доматите нудат многу здравствени придобивки, важно е да се внимаваат на одредени здравствени состојби и индивидуални реакции. Ако имате некоја од наведените состојби или се сомневате дека доматите ви предизвикуваат здравствени проблеми, консултирајте се со лекар или нутриционист за да одредите дали и како да ги вклучите доматите во вашата исхрана.

 

Подготвил:О.Р.