дома Занимливости страница 189

Занимливости

7 опасности на Интернет кои родителите мора да ги знаат

Порнографија – формирање став за сексот Честото гледање порнографска содржина, особено во тинејџерскиот период, може во голема мера да ги обликува сексуалните ставови и убедувања. Гледањето експлицитен сексуален материјал може да ги искриви погледите на...

Се будите и не можете да продолжите да спиете?! Не останувајте в кревет!

Она што никако не треба никако да го правите е да останете в кревет ако се мачите да заспиете. Причината ја објасниле стручњаците. Според Центарот за контрола и превенција од болести во Америка недостатокот...

Кога не треба да пиете вода?!

За организмот да може нормално да функционира, неопходно е секојдневно да внесуваме барем по 8 чаши вода. Водата го поттикнува исфрлувањето на токсините од организмот, го забрзува метаболизмот и ја зголемува ситоста. Според одделни совети...

Проверете сами: Последната бројка од годината на раѓање многу зборува за вас!

Секој број има соодветен елемент  - метал, вода, дрво, оган и земја. Тие можат многу да откријат за нечија личност, навики и сл.  Под кој елемент сте родени ќе дознаете според последниот број до...

Дали пилешката супа навистина помага при настинка?!

Доктор Стивен Ренард го испитувал движењето на неутрофилите, највообичаените бели клетки во крвта кои го бранат телото од инфекции, за да открие дали ќе се блокираат или намалат заради пилешката супа. Се смета дека...

Ако работите на компјутер, правете пауза на секој час

Луѓето чија работа е врзана со повеќе часовно седење пред компјутер мора да прават пауза од пет до петнаесет минути на секој час, зашто во спротивно, гледањето во мониторот може да резултира со оштетување...

Ако паничите ќе се пораѓате подолго

Просто и едноставно, ако се плашите и паничите, ќе се породувате подолго. Нервозните и исплашени бремени жени во просек се породуваат осум часа, додека оние кои се смирени и опуштени - само шест и пол...

Месото од живина – виновник за третина од цревните инфекции

Научниците од институтот „Роберт Кох“ во Берлин докажаа дека причина за една третина од цревните инфекции кај пациентите е заразата со грам -негативна бактерија од родот на Campylobacter, која обично се наоѓа во животински...

Годините не мора да ви се читаат на лицето

Како да го забавите стареењето на кожата? - вечно прашање на кое се особено чувствителни дамите. Факт е дека не може да се запре, но барем може да се забави. Пред да се одлучите...

Ќе се изненадите! Еве колку време е потребно за жената да забремени

Патот до потомство не е лесен, иако со тоа во целост не би се согласиле двојките на кои за позитивен тест им бил потребен само еден, единствен секс. Сепак, мора да постои некој просек кој...

НАЈНОВИ ВЕСТИ