10 совети за задолжителна заштита од сонце за деца и бебиња

Меланомот е меѓу најчестите форми на рак кај младите 15-29 години. Некои експерти ја обвинуваат несоодветната употреба на крема за сончање, велејќи дека луѓето не нанесуваат доволно лосион (кукла со големина на топче за голф) или не го нанесуваат повторно толку често колку што е потребно. Производите повеќе не можат да тврдат дека се водоотпорни, туку само отпорни на вода, а на етикетите мора да се забележи временско ограничување од 40 или 80 минути пред да биде неефективен кремот за сончање.

Меланомот е меѓу најчестите форми на рак кај младите 15-29 години. Некои експерти ја обвинуваат несоодветната употреба на крема за сончање, велејќи дека луѓето не нанесуваат доволно лосион (кукла со големина на топче за голф) или не го нанесуваат повторно толку често колку што е потребно. Производите повеќе не можат да тврдат дека се водоотпорни, туку само отпорни на вода, а на етикетите мора да се забележи временско ограничување од 40 или 80 минути пред да биде неефективен кремот за сончање.

Кремот за сончање е само една од одбраните против штетното дејство на УВ зрачењето. Стратегиите како што се барање сенка и облекување на децата во облека за заштита од сонце се исто толку важни. Лошите изгореници од сонце во детството или адолесценцијата го удвојуваат ризикот од меланом подоцна во животот, според Фондацијата за рак на кожата.

Стапката на рак на кожата – вклучувајќи меланом, најсериозната форма на рак на кожата – продолжува да расте, дури и кај младите луѓе. Родителите треба постојано да внимаваат на заштитата од сонце. Само една изгореница со меурчиња во детството повеќе од двојно ги зголемува шансите на лицето да развие меланом подоцна во животот. Младата кожа е нежна, потенка и произведува помалку меланин, пигмент за заштита на кожата. Ултравиолетовите (УВ) зраци допираат до пигментот на кожата што произведува меланин клетки, наречени меланоцити, и предизвикува оштетување на ДНК на кожата.

Доенчиња
0-6 месеци:

Доенчињата на возраст под 6 месеци треба да се чуваат подалеку од директна сончева светлина.
Избегнувајте користење крема за сончање. Младата кожа на бебето нема способност да метаболизира и излачува хемикалии кои често се наоѓаат во кремите за сончање.
Облечете го бебето во лесна сончева облека – заштитна облека што дише и ги покрива рацете и нозете.
Секогаш заштитувајте ја главата, лицето, ушите и вратот на вашето бебе со капа со широк обод. Бебето кое носи капа во првите неколку месеци ќе се навикне да ја носи.
Користете нијанси за колички и чадори.
Користете отстранливи мрежести прозорски штитови за да спречите директна сончева светлина да влегува низ прозорците на вашиот автомобил или инвестирајте во UV филм за прозорци, кој може да екранизира речиси 100% од ултравиолетовото зрачење без да ја намали видливоста.
Користете очила за сонце со UVA/UVB заштита. Очите се погодени од изложеноста на зраците на УВ зрачењето. Прекумерната изложеност на УВ светлина придонесува за развој на катаракта, оштетување на мрежницата и други проблеми со очите. Експертите известуваат дека дури 80% од УВ оштетувањето на нашите очи е направено пред 18-годишна возраст, што го прави уште поважно сите нас да почнеме да ги штитиме очите уште од рана возраст.
Прошетајте рано наутро пред 10 часот или после 16 часот и користете количка со заштитна покривка од сонце.

Бебиња
6-12 месеци:

Сега е безбедно да се користи крема за сончање за бебиња. Одберете крема за сончање наменета за детска кожа и која нема да го боцка бебешкото око.
Сите методи на заштита објаснети погоре сè уште важат, но сега треба да се вклучи употребата на креми за сончање.
Нанесете крема за сончање со широк спектар со минимум SPF 30, со заштита од UVA/UVB, особено на местата што се оставени непокриени, како што се рацете на бебето. Некои деца доживуваат алергиски реакции на различни состојки за сончање. Прво тестирајте го производот со нанесување на мала количина на ограничена површина на кожата. Изберете производ кој е хипоалергичен и без мирис.
Што е најважно, кремот за сончање мора да се нанесува 30 минути пред да излезете надвор и повторно да се нанесува на секои два часа или по пливање или прекумерно потење. Производите повеќе не можат да тврдат дека се водоотпорни, туку само отпорни на вода, а на етикетите мора да се забележи временско ограничување од 40 или 80 минути пред да биде неефективен кремот за сончање.

Мали деца/Предучилишна возраст
Заштитата на малите деца од сонцето бара малку повеќе размислување и труд. Важно е да ги едуцирате вашето дете и старателите.
Сите методи за заштита објаснети погоре сè уште важат, вклучително и како треба да се вклучи употребата на креми за сончање
Погрижете се вашето дете да бара сенка помеѓу 10 и 16 часот. Проверете го просторот на отворено каде што вашето дете игра за да се уверите дека има соодветна сенка.
Погрижете се малите деца да бидат покриени. Облеката од памук со долги ракави, неизбелена е кул и удобна, а истовремено и високо заштитна. Облеката со наведен фактор на ултравиолетова заштита (UPF) на етикетата нуди дополнителна сигурност. Фондацијата за рак на кожата препорачува облека со UPF од 30 или повисока.
Не заборавајте капи и очила за сонце. Изберете капа со широк обод што го штити лицето, вратот и ушите.

Пигментација
Без оглед на бојата на нашата кожа, сите ние сме потенцијално подложни на изгореници од сонце и други штетни ефекти од изложеноста на УВ зрачење. Иако сите ние треба да преземеме мерки на претпазливост за да ја заштитиме нашата кожа, луѓето кои треба да бидат особено внимателни на сонце се оние кои имаат.

бледа кожа
руса, црвена или светло-кафеава коса
се лекувал од рак на кожа
член на семејството кој имал рак на кожата
Очила за сонце
Децата под 10-годишна возраст се изложени на висок ризик за оштетување на кожата и очите од UVR. Кожата на нивните очни капаци и околу очите е понежна и ранлива од возрасната кожа. И до околу 10-годишна возраст, леќата на окото на детето е чиста, овозможувајќи поголема пенетрација на Сонцето и со тоа поголема UVR-индуцирани окуларни промени.

Очила за сонце
Децата под 10-годишна возраст се изложени на висок ризик за оштетување на кожата и очите од UVR. Кожата на нивните очни капаци и околу очите е понежна и ранлива од возрасната кожа. И до околу 10-годишна возраст, леќата на окото на детето е чиста, овозможувајќи поголема пенетрација на Сонцето и со тоа поголема UVR-индуцирани окуларни промени.

Ретиналната изложеност на UVR е поврзана со катаракта и макуларна дегенерација, и двете причини за оштетување на видот. Оштетувањето од УВР се зголемува со текот на времето, па колку побрзо почнете да ги заштитувате очите на вашите деца од сонцето, толку помал ќе биде нивниот ризик од развој на идни проблеми со очите.

За среќа, добрите очила за сонце ја штитат и кожата околу окото и самото око. Додека децата под 6 месеци никогаш не треба да се изложуваат на сонце, откако ќе наполнат 6 месеци, треба да носат очила за сонце надвор. Ако им требаат диоптриски очила, треба да носат и диоптриски очила за сонце.

Имајте ги предвид овие правила кога купувате очила за сонце за деца:

Најдете очила што блокираат 99-100 проценти од УВА и УВБ зраците. Купете ги оние што укажуваат на процентот на заштита од UVR што ја обезбедуваат. Колку повеќе е покриена кожа, толку подобро, затоа барајте големи стилови со обвивка.
Користете леќи отпорни на игралиште. Децата трчаат, се сопнуваат, паѓаат и отскокнуваат од предмети со алармантна брзина. Нивните очила за сонце треба да одговараат на овој активен животен стил. Најдете леќи отпорни на удари, отпорни на гребење и кои не излегуваат од рамката. Избегнувајте стаклени леќи, освен ако не е препорачано од лекар; пластиката е побезбедна. Рамките треба да бидат свитливи, но нераскинливи. Проверете дали очилата се вклопуваат цврсто, блиску до лицето.
Облека „заштитна од сонце“.

Облеката е единствената најефикасна форма на заштита од сонце. Тоа е нашата прва линија на одбрана од штетните ултравиолетови зраци на сонцето.

Облеката направена со ткаенини за заштита од сонце се разликува од типичните летни ткаенини на неколку начини. Тие обично имаат поцврсто ткаење или плетење и обично се потемни во боја. Облеката за заштита од сонце има етикета на која се наведува вредноста на ултравиолетовиот заштитен фактор (UPF) на облеката. Ознаката UPF ќе ви помогне да идентификувате облека за заштита од сонце. Бројот на етикетата покажува кој дел од сончевите зраци може да навлезат во ткаенината. Колку е поголем UPF, толку е поголема заштитата.

Ткаенина со минимален препорачан UPF рејтинг од 20 дозволува 1/20 од сончевото УВ зрачење да помине низ неа. Ова значи дека оваа ткаенина ќе ја намали изложеноста на УВ зрачењето на вашата кожа за 20 пати каде што е заштитена од ткаенината. Колку е поинтензивна нијансата, толку е подобра одбраната од ултравиолетовите зраци – темните или светлите бои, како црвената или црната, апсорбираат повеќе UVR отколку белата.

Што е заштитен фактор?
SPF, или фактор за заштита од сонце, е количината на УВ зрачење потребна за да предизвика изгореници на кожата со вклучена крема за сончање, во однос на количината потребна без крема за сончање. Заштитата на заштитен фактор не се зголемува пропорционално. На пример, SPF 2 апсорбира 50% од УВ зрачењето, SPF 15 апсорбира 93%, а SPF 34 апсорбира 97%.

Што е УВА и УВБ?
УВА и УВБ се однесуваат на различни видови на ултравиолетово зрачење. Изложеноста на УВА и УВБ може да биде штетна и да предизвика рак. Кремите за сончање штитат од УВБ зраците, но не сите производи за сончање ги штитат сите УВА зраци. Некои можеби рекламираат заштита од УВА, но во САД сè уште не постојат критериуми за мерење и означување на количината на заштита од УВА УВА која ја обезбедува кремата за сончање.

Што е заштита со широк спектар?
„Широк спектар“ покажува дека производот штити од UVA и UVB. Сепак, не гарантира заштита од сите UVA бранови должини. Повеќето креми за сончање со широк спектар и средства за заштита од сонце со заштитен фактор од 30 или повисоко прават добра работа против УВБ и кратките УВА зраци. Доколку содржат и авобензон, цинк оксид или титаниум диоксид, тие би требало да бидат поефикасни против целиот UVA спектар.

Совети за нанесување крема за сончање

Водата и потењето ја намалуваат вредноста на SPF на многу креми за сончање – дури и оние што се отпорни на вода – затоа не заборавајте да го повторувате производот често.
Спрејовите за сончање може да не делуваат толку добро за да спречат изгореници. Загриженоста е двојна: дека нема доволно крем за сончање на кожата и дека спрејот може да се вдишува во белите дробови.
Ако вашето бебе зема лекови, прашајте го вашиот лекар или фармацевт дали лековите ја зголемуваат чувствителноста на кожата на вашето бебе на сонце или ги влошуваат изгорениците или осипите. Одредени антибиотици, диуретици, антихистаминици и антидепресиви се меѓу најчесто користените лекови кои можат да ја зголемат чувствителноста на сончевите зраци.
Експертите проценуваат дека околу половина од препорачаната количина крема за сончање се нанесува на нивните деца. Прочитајте ги упатствата за употреба на производот за да бидете сигурни дека ја користите соодветната количина.
Нанесете крема за сончање најмалку 30 минути пред вашето дете да биде изложено на сонце.
Повторно нанесувајте крема за сончање редовно и најмалку на секои 2 часа. Повторувајте ја апликацијата почесто ако вашето дете плива или се поти.
Користете крема за сончање дури и ако надвор е облачно. Облаците не го апсорбираат или блокираат УВ зрачењето.
Изложеност на сонце и витамин Д
Некоја сончева светлина е добра за вас и е потребна за здравјето на коските. Некои истражувачи на витамин Д сугерираат дека приближно 5 до 30 минути изложување на сонце најмалку два пати неделно на лицето, рацете, нозете или грбот без крема за сончање обично доведува до доволно витамин Д. Поединците со ограничена изложеност на сонце треба да вклучат добри извори на витамин Д во нивната исхрана или земајте додаток за да го постигнете препорачаното ниво на внес.