5 суштински витамини кои ви требаат во есен

Дали знаете кои витамини ви се потребни за да се соочите со есенската сезона и да го одржите нивото на енергија, да го спречите опаѓањето на косата и пред се да го подготвите вашиот имунолошки систем против можни настинки? Ова се 5-те најпотребни за вашето здравје:

Дали знаете кои витамини ви се потребни за да се соочите со есенската сезона и да го одржите нивото на енергија, да го спречите опаѓањето на косата и пред се да го подготвите вашиот имунолошки систем против можни настинки? Ова се 5-те најпотребни за вашето здравје:

Витамин А. За зајакнување на вашата одбрана и спречување на инфекции и болести. Ќе го најдете во сурови моркови, животински црн дроб, магдонос и суви кајсии. Го има и во зеленчукот како тиква, црвени пиперки и спанаќ.

На сопственото тело му е витаминот А за да се произведе родсин, тој пигмент кој помага да гледаме кога е темно. Овој витамин игра важна во одговорот на системот и чува од бактерии, паразитски и вирусни инфекции. Совети ова, витамин А е карактеристичен значаен при прележувањето на сипаници кај децата.

Тој помага, дигестивниот и респираторниот систем да биде влажен и на тој начин да го спречи навлегувањето на надворешни организми и отрови, како и да лечи воспаленија или пост инфекции.

Овој витамин е еден од најактивните антиоксиданси, а помага и во заштитата на кожата од очите на сончеви зраци. Важно е во лекувањето на акни и мали брчки.

Додадено е дека витаминот А дејствува профилактички кај некои видови рак, помага за присуство на лош холестерол и го ризикот од срцеви заболувања.

Недостигот на овој витамин, иако е реткост, сепак се појавува. Притоа, најризични групи на пациенти од рак, хронични болести на болести или болести на простатата.

Некои од симптомите кои се појавуваат при дефицит на витамин А се:

Склоност кон вирусни инфекции
Ноќно слепило
Опаѓање на косата
Загуба на апетит
Проблеми со коските

– Витамин Ц. Помага и за зајакнување на вашиот имунолошки систем. Можете да го добиете со јадење портокали, мандарини, пиперки, брокула или карфиол.

Витамин Ц, Ц-витамин или аскорбинска киселина — витамин растворлив во вода, присутен во овошјето и зеленчукот. Тој е еден од најиспитуваните и најопишуваните лица, и е првиот синтетизиран витамин. Овој витамин има редукциони својства и учествува во многу биолошки процеси. Важен е за синтеза на колагенот и карнитинот, и за метаболизам на масните напади. Тој е моќниот антиоксиданс меѓу водате кои се растворливи во. Витаминот Ц е познат по скорбутот, болеста што се наоѓа поради тоа што е во прашање.
Витаминот Ц или аскорбинска киселина за првпат билнин во 1928 г. од кората на надбубрежните жлезди на заморчињата. Молекулата на аскорбинската киселина всушност претставува г-лактон-2-кето-гулонска киселина. Киселоста на витаминот Ц потекнува од ендиолната група.

Витаминот има кристална структура и многу чувствителни, брзо се онеспособува и распаѓа со делување на влага, светлина, воздух, висока температура (термолабилен). Постојаното внесување на витамин С е потребно затоа што не може да се складира во тој период за подолго време. Каде што е растворлив во вода, внесете вишок ќе се излачи, а на откривката брзо ќе треба да направите нешто.

Витаминот има неколку важни улоги во животот на човекот:

влијае на растот на `рскавичното расте и на забите
има во синтезата на стероидните хормони
ја давате адреналинската функција и ослободувањето на адреналин и норадреналин од сржта на надбубрежната жлезда
има антиоксидативно својство, таа учествува во животто на слободните радикали
Витаминот Ц го спречува создавањето на опасните соединенија т.н. нитрозамини, кои се случуваат во желудникот и со разградување на храната (особено конзервираната). Постојаната присутност на овие соединенија може да се појави и да се појави на карцином. Значајна е причината на вирусот Ц и во синтезата на колагенот – влакнестиот материјал кој е составен дел на кожата, тетивите, коските, рскавицата, забите и чистат садови. Со доволна количина на витамин Ц се осгурува добра структура на кожата, а таа станува затегната, поздрава и поубава, а коските, тетивите, рскавицата и чистат садови (капилари) стануваат поцврсти и поотпорни.

– Витамин Б3. За да го одржите доброто здравје на вашата коса и на вашиот нервен и дигестивен систем, јадете туна, мешунки, цело зрно или зајачко и пилешко месо.

Витаминот Б3 (ниацин, никотинска киселина) е дел од витаминскиот комплекс Б, кој игра значајна во метаболните процеси на резултатите. Повеќе од 400 ензими имаат од витаминот Б3 со цел непречено поминување на метаболните реакции, преку кои се добиваат и складираат енергија во последиците. Покрај тоа, витаминскиот комплекс Б е неопходен за кожа кожа, коса и очи, здрав црн дроб, а помага и во  функционирање на нервниот систем.

Причините кои можат да додадат до витамин Б3 дефицит се:

Недоволен внес на витамин Б3 или триптофан;
Карциноид синдром;
Morbus Hartnup;
Пролонгиран третман со лекови против туберкулоза;
Хронично управување на алкохол;
Лица кои се на дијализа;
Консумирање на одредени лекови – антидепресиви, имуносупресиви
Лица со малигни заболувања;
Лица заболени од ХИВ.

Благиот дефицит на витамин Б3 може да донесе до:

Замор;
Повраќање;
Проблеми со варење на работата;
Депресија;
Орални улцерации (афти).
Во поодмината фаза на висок дефицит на витамин Б3, уште позната пелагра, зафатени се следните органски системи:

Гастроинтестинален систем. Дијарејата е главен гастроинтестинален симптом, кој може да биде проследен со проблеми при варење на храната, губење на апетитот, болка во стомак, гадење и повраќање.
Кожа. При игра, карактеристична е појавата на дерматизација. Станува збор за кожен осип кој ги зафаќа лицето, вратот, шајките, очите на стапалата и рацете, лактите и колената. Промените што се случуваат на кожата може да бидат предизвикани од експресијата на сончева светлина. Можно е отекување на јазикот и појава на рагади на усните. Кожните промени често се испраќаат со јадеж и чувство на жарење.
ЦНС. Невролошката симптоматологија е разновидна да вклучува несоница, тремор, трнење, раздразливост, вкочанетост, парализа, психички состојби, штета во рамнотежата, деменција.

– Витамин Б7. Неопходен за активирање на телото, го има во квасецот, црниот дроб, жолчката од јајцето, јаткастите плодови и житариците.

Витаминот Б7, исто така познат како биотин е еден од растворливите во вода и многу есенцијални витамини од Б-комплексот. Наречен како витамин Н каде буквата „H“ го претставува „Haar und Haut“, што се германски зборови за „коса и кожа“, тој е клучен за широк спектар на метаболички процеси во телото, вклучително и синтеза на ензими за неколку клучни метаболички патишта. метаболизам на масти и јаглени хидрати, како и синтеза на амино киселини кои се неопходни за синтеза на протеини.

Примарно, биотинот е тип на коензим кој е потребен за синтеза на масни киселини кои се молекули кои се наоѓаат во мастите и маслата; глукогенеза, односно синтеза на гликоза од амино киселини и масни киселини; и синтеза на леуцин, квантесенцијална аминокиселина која човечкото тело не може самостојно да ја генерира.

Биотинот се синтетизира само од бактерии, мувла, квасец, алги и одредени растенија. Човечкото тело не може самостојно да синтетизира биотин и мора да зависи од надворешни извори на исхрана за да ја надополни потребната количина. Исклучително е суштински за одржување на добра коса, кожа и нокти. Го подобрува функционирањето на нервите и помага во метаболизмот на хранливите материи.

– Витамин Е. Неговите антиоксидантни својства помагаат на имунолошкиот, нервниот и кардиоваскуларниот систем. Можете да го најдете во растително масло, јаткасти плодови, грашок и слатката пченка.

Витаминот Е е витамин растворлив во масти со неколку форми, но алфа-токоферолот е единствениот што го користи човечкото тело. Неговата главна улога е да делува како антиоксиданс, отстранувајќи ги лабавите електрони – таканаречените „слободни радикали“ – кои можат да ги оштетат клетките.