дома Uncategorized

Uncategorized

УРОЛОГ ОТКРИВА ШТО Е ЗДРАВО, А ШТО НЕ Е: Колку пати треба да мокрите...

Д-р Грегори Кијале, уролог ги има одговорите за вас. КОЛКУ ЧЕСТО ТРЕБА ДА СЕ ОДИ ВО ТОАЛЕТ? Докторот наведува дека бројот на посети на тоалет зависи од навиките, но и големината на мочниот меур. Тој објаснува...

ЧКРТАТЕ ЛИ НАВЕЧЕР СО ЗАБИТЕ? Истражување покажало дека тоа е поврзано со стресот

Не можеме точно да знаеме што правиме во сон, ниту можеме да го контролираме нашето тело, затоа многумина и не знаат што се се случува кога сме во длабок сон. Некои луѓе чкртаат со заби...

Нападите на гихт го зголемуваат ризикот од срцев и мозочен удар

Нова британска студија која анализирала податоците од повеќе од 62.500 пациенти предупредува дека нападите од гихт го удвојуваат ризикот од срцев или мозочен удар во следните два месеци. Ненадејното зголемување на ризикот опстојува дури три...

Четири знаци кои покажуваат дека под итно ви е потребен одмор

Редовната физичка активност е потребна за здравјето на организмот, но исто така е важно да се земе најмалку еден ден во неделата за одмор, советуваат стручњаците. Воспаление на мускулите Воспалението на мускулите е нормална појава...

Проф. д-р Брешковска: СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА АЛЕРГИИТЕ – Најчестите алергени се...

Пишува: Проф. д-р Горица Брешковска Пулмолог Во последните години се забележува драматичен пораст на алергиските заболувања во светот. Овој тренд не ги заобиколува ниту високоразвиените земји ниту земјите во развој. Се проценува дека околу 80 милиони...

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ НА 6 ВАЖНИ СИМПТОМИ: Овој опасен рак се повеќе се открива кога...

Нова студија донесе загрижувачки податоци кои велат дека е зголемен бројот на новооткриени карциноми на дојка и рак на дебелото црево во доцна фаза од развојот ан болеста, додека е забележан пад на нови...

ВНИМАНИЕ: Најчести симптоми на рак на хранопроводот се губење на тежината и отежнато голтање,...

Ракот на хранопроводникот е малигна болест која се појавува на ткивото на хранопроводот, цевчест орган низ кој храната и пијалаците минуваат од устата до желудникот. Најчести симптоми на овој вид на карцином се губење на...

ВРОДЕН И СТЕКНАТ ИМУНИТЕТ: Која е разликата, како не штитат и како сами да...

Главната задача на имунолошкиот систем е да го заштити телото од бактериски и вирусни инвазии и да го заштити од канцерогени клетки или туѓи ткива. Постои разлика помеѓу неспецифичен, вроден имунитет, кој вклучува активирање...

ПРОБЛЕМАТИЧНА ЗАШТИТА: Што ако немаме антитела после прележан омикрон КОВИД-19

“Омикрон сојот многу, многу брзо и лесно се шири, лесно го избегнува веќе создадениот имунитет, сеедно дали е стекнат со природна инфекција или по вакцинација, така што притисокот на здравствените системи во сите земји...

СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД-19 СО БЛАГИ СИМПТОМИ И МИСЛИТЕ ДЕКА НЕМА ДА ИМАТЕ ПОСЛЕДИЦИ: Еве...

Когнитивните проблеми кои влијаат на способноста за концентрација, заедно со заборавеноста и заморот се карактеристики на долготраен КОВИД-19 – состојби кои се јавуваат кај одредени лица по почетната зараза. Се уште не е утврдено колку...

НАЈНОВИ ВЕСТИ