Боровинки, лубеница, сливи или нектарини: Овошје кое ја намалува желбата за слатко

Летната исхрана треба да се базира на доволен внес на вода, овошје и зеленчук. Овошјето е хранливо, содржи голем број на витамини, минерали, влакна и фитонутритиенти. Распоредете ја летната исхрана во пет оброци со повисок процент на овошје и зеленчук и не заборавајте на водата

Иако повеќето од овошјата, како што се јаболката, бананите или крушите, се на располагање во текот на целата година, во лето се препорачува да се јаде сезонско овошје кое е дел од нашето поднебје, како лубеница, јагоди, кајсии и праски.

Летната исхрана треба да се базира на доволен внес на вода, овошје и зеленчук. Овошјето е хранливо, содржи голем број на витамини, минерали, влакна и фитонутритиенти. Распоредете ја летната исхрана во пет оброци со повисок процент на овошје и зеленчук и не заборавајте на водата. И овошјето содржи 80 до 90 проценти вода и на тој начин помага да се одржи хидрацијата на организмот. Така, на пример, лубеницата, освен хранливи материи, содржи до 92 проценти вода, а влакната во комбинација со водата во лубеницата успешно го регулираат варењето на храната и спречуваат запек, додека минералите и водата спречуваат дехидрација.

Боровинките го стимулираат разградувањето на мастите во организмот

Овошје кое ја намалува желбата за благо и го чува здравјето:

Лубеница против бубрежни тегоби – Одличен извор на бета-каротен, витамин Ц, пектин, ликопен, калиум и железо. Лубеницата поради високата содржина на вода помага при проблеми со бубрезите.

Дињата го регулира крвниот притисокСодржи повеќе од 90 проценти вода, витамин А и Ц, и калиум, минерал кој делува во регулирање на крвниот притисок. Витамин Ц во 100 г диња има 31 отсто од препорачаниот дневен внес

Кајсиите помагаат против инфекција – Одличен извор на витамин А, Ц, Б комплекси, калиум и бета-каротен. Тие му помагаат на организмот во одбрана од бактериски инфекции и ја штитат кожата од штетни сончеви зраци.

Сливите го спречуваат проблемот со запекот – Богати се со витамини А, Ц и Е и минерали, од кои најзастапен е калиумот. Сливите се препорачуваат при проблеми со запек, поради високата содржина на влакна.

Со малини против воспаленија и оштетувања – Содржат моќни антиоксиданти, кои имаат антивоспалително дејство, го спречуваат дејството на штетните микроби и оштетувањето на клетките. Тие се нискокалорични и богати со растителни влакна, добри за варење на храната.

Праски за ситост – Една праска содржи во просек само 68 калории, а дури 3 г влакна, кои придонесуваат за здравје на системот за варење. Влакната помагаат во создавање на чувството на ситост.

Боровинки за разградување на мастите – Истражувањата покажале дека штитат од болести на срцето и крвните садови и имаат антивоспалително дејство. Исто така, го стимулираат разградувањето на мастите во организмот и може да го намалат покачениот крвен притисок.

Смокви за цревата – Содржат витамин Б комплекс, витамин Е и К, калиум, калциум и магнезиум. Помагаат во контролата на нивото на шеќер во крвта, го намалуваат нивото на холестерол и позитивно влијаат на здравјето на дебелото црево.

Крушите помагаат во слабеење – Високите количини на влакна, покрај позитивниот ефект врз дигестивниот систем, се многу ефикасни во губењето на тежината. Содржат голема количина на флавоноиди и на тој начин го чуваат кардиоваскуларниот систем.

Нектарини – Содржат хлорогена киселина која има силно влијание во борбата против ракот. Богати се со антиоксиданти, поради што поволно делуваат на имунолошкиот систем.