Пијте повеќе течности додека стареете: постои врска помеѓу возраста и дехидратацијата

Пијте повеќе течности како стареете: врска помеѓу возраста и дехидрацијата. Како што стареете, вашето тело не бара вода како порано во помладите години. Проблемот со тоа, се разбира, е дека сè уште ви требаат течности за да функционирате - а недоволното пиење ве става во опасност од дехидрација. Многу луѓе на возраст од 65 и повеќе години не пијат доволно течности.

Промените во телото ги ставаат постарите возрасни лица на зголемен ризик од дехидратација. Не е тајна дека вашето тело се менува како што стареете. Но, она што може да ве изненади е дека една од тие промени го вклучува вашето чувство за жед.

Како што стареете, вашето тело не бара вода како порано во помладите години. Проблемот со тоа, се разбира, е дека сè уште ви требаат течности за да функционирате – а недоволното пиење ве става во опасност од дехидратација.

Многу луѓе на возраст од 65 и повеќе години не пијат доволно течности, вели геријатриската клиничка медицинска сестра специјалист Ен Вандербилт, ЦНС. Ајде внимателно да го разгледаме проблемот и како најдобро да го решиме.

Зошто постарите возрасни лица се поподложни на дехидратација?
Постарите возрасни лица се изложени на поголем ризик за дехидратација поради тоа како составот на телото се менува со возраста. Оние во толпата од 65 и постари едноставно имаат помалку вода во нивните тела отколку помладите возрасни или деца. Намалената бубрежна функција, исто така, може да влијае на нивото на течности.

Намалувањето на жедта што доаѓа со возраста може да спречи таа и онака мала понуда да не се надополни. „Додека некој постар возрасен ќе почувствува жед, тоа веќе е показател за рана дехидратација“, вели Вандербилт.

Водата е неопходна за речиси секоја телесна функција, од подмачкување на зглобовите до регулирање на температурата на телото и пумпање крв во вашите мускули. Недостатокот од него може да има сериозни здравствени последици.

Затоа дехидрацијата е честа причина за хоспитализација кај оние 65 и постари.
„Дополнително на проблемот е тоа што симптомите на дехидратација кај постарите возрасни често остануваат непрепознаени“, додава таа. „Симптомите лесно може да се припишат на други медицински состојби, лекови или природни ефекти од стареењето“.

Кои се знаците на дехидратација?
Дехидратацијата може да влијае врз вас физички, ментално и емоционално, бидејќи крвните садови во вашиот мозок и низ телото се стеснуваат поради намалувањето на нивото на течности.

Физичките знаци на дехидратација вклучуваат:
Замор и слабост.
Вртоглавица или губење на координацијата.
Сува уста и/или сува кашлица.
Главоболка.
Мускулни грчеви поради губење на електролити преку потење.
Треска или нетолеранција на топлина.
Исцрвенета кожа.
Некој кој е дехидриран, исто така, може да изгледа збунет, откачен или вознемирен. (Овие симптоми може да се појават полоши кај некој што има деменција, група на болести кои можат да влијаат на меморијата и однесувањето. Се проценува дека околу 50% од луѓето на возраст од 85 години и постари имаат деменција.)

Постојаната дехидратација што предизвикува посериозни симптоми може да ги одведе постарите возрасни во собата за итни случаи или болница.

Совети за спречување на дехидратација
Најдобар начин да се спречи дехидрација е очигледен како што изгледа: Консумирајте повеќе течности. Правилото „осум чаши вода дневно“ е општа препорака која стана популарна затоа што лесно се памети, објаснува Вандербилт.

„Но, некои луѓе дефинитивно можат да толерираат помалку, а понекогаш ви треба повеќе, како на жештина ако се потите“, вели таа. (Дознајте повеќе за тоа колку течност ви треба дневно.)

Постарите возрасни лица можат да работат за да избегнат дехидратација со користење на овие совети:
Измешајте 
Водата е идеална за хидратација, но сите знаеме дека пиењето H2O цел ден секој ден може да стане досадно. Направете ја таа чаша проѕирна течност малку поинтересна така што ќе ставите исечено овошје, како лимон или јагоди.

Но, има и многу други опции. Кравјо млеко или алтернативи на млеко нудат хидратација и исхрана. Истото за овошните сокови. (Многу сокови се богати со шеќер, но, што може да биде проблем, особено ако имате дијабетес. Размислете за мешавина од сок и вода ако шеќерот ве загрижува.)


Избегнувајте кофеин
Кофеинските пијалоци како чајот и кафето може да имаат диуретично дејство, што значи дека ќе мочате повеќе – очигледен начин да изгубите течност. Затоа, иако е во ред да уживате во тие пијалоци умерено, не правете ги значаен дел од дневниот внес на течности.

Јадете хидратантна храна
Течноста не мора да излегува од чашата. Може да дојде и од вашата чинија.
Многу намирници имаат висока содржина на вода и можат да ви помогнат да останете хидрирани. Листата вклучува краставици, целер и соодветно именуваната лубеница, која е 91% вода.

Направете  напор цел ден за хидратација
Внесете ја хидратацијата во вашата рутина и постојано пиете голтка во текот на денот, особено кога температурите почнуваат да се искачуваат во топлите денови. Купете убава кригла, шолја или калап за секогаш при рака за лесен пристап.


„Она што често го гледам кај напредните постари возрасни лица – луѓе во нивните 80-ти и 90-ти – е дека тие не можат да седнат и да испијат полна чаша вода од 8 унца“, забележува Вандербилт. „Тоа ги исполнува, предизвикува надуеност, а потоа ги тера да трчаат во тоалет. Така, подобри се мали голтки во текот на денот“.

Знајте ги вашите потреби
Луѓето со одредени медицински состојби – срцева слабост, на пример – може да имаат повеќе специфични потреби за течности. Погрижете се да се консултирате со вашиот давател на здравствена заштита пред да направите значителни промени во внесот на течности.