Сол наспроти шеќер – што е полошо за вашето срце?!

Кога се размислува за здравјето на срцето, крвниот притисок е еден од најзначајните фактори на ризик. И ако имате висок крвен притисок, големи се шансите дека можеби размислувате за намалување на внесот на сол. Но, новото истражување покажува со прст кон шеќерот како виновник за предизвикување на бројни здравствени состојби, вклучувајќи висок крвен притисок и зголемување на ризикот од кардиоваскуларни болести.

Кога се размислува за здравјето на срцето, крвниот притисок е еден од најзначајните фактори на ризик. И ако имате висок крвен притисок, големи се шансите дека можеби размислувате за намалување на внесот на сол. Но, новото истражување покажува со прст кон шеќерот како виновник за предизвикување на бројни здравствени состојби, вклучувајќи висок крвен притисок и зголемување на ризикот од кардиоваскуларни болести.

Натриум и крвен притисок
Натриумот е неопходна хранлива материја за телото и може да се најде  во храната како целер и цвекло. Солта за јадење се состои од натриум хлорид и го обезбедува најголемиот дел од хранливиот натриум во исхраната на луѓето, скоро 90 проценти според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). ЦДЦ исто така известува дека поголемиот дел од солта во американската исхрана, повеќе од 70 проценти, е од преработена или ресторанска храна.

„Препорачаната количина на натриум е 2.300 mg на ден, што е околу една кафена лажичка“, рече Кристофер Дубук, DO, Самаританска интерна медицина – Корвалис. „Но, 90 отсто од луѓето јадат премногу. Многу студии покажаа дека културите со диети со ниска натриум имаат и низок крвен притисок, а намалувањето на вишокот внес на натриум е поврзано со намалување на крвниот притисок во рок од неколку недели.

И покрај врската помеѓу натриумот и крвниот притисок, списанието Open Heart објави преглед кој предлага додадениот шеќер може да биде посилен и директно поврзан со високиот крвен притисок и севкупниот кардиоваскуларен ризик.

Подемот на шеќерот
Според Одделот за здравство и човечки услуги (HHS), шеќерот е најпопуларната состојка додадена во храната во САД. За да се смета за додаден шеќер, овие засладувачи се инкорпорирани за време на обработката или на масата, а не природно се дел од храната што ја јадат.

Овошјето, зеленчукот, млечните производи и многу житарки имаат природни шеќери. Додадените шеќери вклучуваат бел и кафеав шеќер, сируп од пченка, мед, гликоза, фруктоза, декстроза, лактоза, сируп од слад, малтоза, сируп од кафеав ориз и меласа, меѓу другите. Овие додадени засладувачи не се ограничени само на десерти и сода. Шеќерот се наоѓа и во преработената солена храна како зачини, леб, супа, путер од кикирики, сос од шпагети, крекери и многу повеќе.

HHS известува дека Американците консумираат околу три килограми додаден шеќер неделно – тоа е 41 лажичка на ден преработен шеќер, далеку над препорачаните граници на Американското здружение за срце од шест лажички дневно за жени и девет лажички за мажи. Следењето на препорачаните граници за додаден шеќер е еднакво на 100 до 150 калории, или околу една лименка обична газиран сок од 12 унца.

Списанието Circulation на Американското здружение за срце забележува дека додадените шеќери имаат негативен ефект врз холестеролот, може да бидат поврзани со воспаление и маркери за оксидативен стрес и може да го зголемат ризикот од прекумерна тежина или дебелина. Сите овие состојби го намалуваат здравјето на срцето и го зголемуваат ризикот од кардиоваскуларни болести.

Ако консумирате повеќе од препорачаната граница, студија објавена во JAMA Internal Medicine покажа дека оние кои добиваат повеќе од 17 проценти од дневните калории од додаден шеќер имаат значително поголем ризик од смрт од кардиоваскуларни болести.

Одмерување на резултатите
Па што е полошо? Американците консумираат околу 1 ½ пати поголема количина на натриум што им е потребна и седум пати повеќе од границата на додаден шеќер. Така, шеќерот може да биде најголема грижа бидејќи тоа е најголемиот проблем. Шеќерот е поврзан и со многу други здравствени проблеми освен високиот крвен притисок и срцето.

„Историски, лекарите се фокусираа на ограничување на натриумот за да го контролираат крвниот притисок, но во поново време гледаме нови истражувања кои покажуваат дека додадените шеќери можат да го подигнат крвниот притисок и севкупно се опасни за здравјето на срцето на други начини“, рече д-р Дубук. „Просечниот внес на натриум остана донекаде стабилен со текот на годините, иако кардиоваскуларните заболувања се зголемија, но луѓето добиваат невидена количина шеќер во нивната исхрана. Има многу простор за подобрување“.

Преиспитајте ја вашата исхрана
Пијалоците засладени со шеќер како сода сочинуваат 47 проценти од додадените шеќери во исхраната, според HHS. Ужините и слатките сочинуваат уште 31 процент.

За да го намалите внесот на шеќер, заменете ја обичната сода со газирана или вода од чешма и ароматизирајте ја со свежо овошје или билки.
Заменете ги преработените грицки со целосна храна како јаткасти плодови и овошје.
Ограничете го десертот на еден оброк дневно. Ако пиете засладен напиток како сода, сметајте го тој ваш десерт за тој ден.
Читајте ги етикетите и споредете ги состојките на пакуваната храна што ја купувате како леб или сос за шпагети за да бидете сигурни дека нема додадени шеќери.
Додадените шеќери треба да сочинуваат не повеќе од 10 проценти од дневните калории. Погледнете ја етикетата за исхрана. Вкупните шеќери за денот треба да се соберат не повеќе од 25 до 38 грама.
Иако натриумот можеби не е толку голем проблем во исхраната како шеќерот овие денови, одржувањето на внесот во препорачаниот опсег е сè уште важно и ќе помогне да се одржи здрав крвен притисок. Честопати, храната која е богата со натриум е многу преработена и има други нездрави фактори, иако дури и здравите производи за оставата, чајната кујна како конзервиран грав, супа, супа или зеленчук може да имаат вишок натриум.

Кога можете, купете „несолени“ или „низок натриум“ верзии на шпајзери и додајте сол додека готвите доколку е потребно.
Намалете ја или елиминирајте ја храната во кутии како зачинет ориз и замрзнати оброци како пица или готови вечери.
Ограничете ја количината што ја јадете надвор во рестораните.
Ако содржината на натриум во десната колона на етикетата за исхрана е повеќе од 20% DV, храната се смета дека е богата со натриум. Нискиот натриум е 5% DV или помалку. Вкупниот дневен натриум треба да додаде не повеќе од 2.300 mg.
„Заклучокот е да знаете што консумирате“, вели д-р Дубук. „Шеќерот и солта ги има насекаде, а самото внимание на етикетите на храната кога одите на шопинг и свесноста за намалување на внесот на сол и шеќер може да направи голема разлика за вашето здравје“.

Ако имате висок крвен притисок или чувствувате дека консумирате премногу сол и шеќер, консултирајте се со вашиот давател на примарна нега.

ИЗВОР:тука