дома Здравје Здравствена писменост

Здравствена писменост

ВОСПАЛЕНИЕ НА СЛУЗНИЦАТА НА МАТКАТА

Ендометритисот е воспаление на слузницата на вашата матка (ендометриум) предизвикано од инфекција. Вашиот давател на здравствена заштита може да го третира со антибиотици. Што е ендометритис? Ендометритисот е воспаление на ендометриумот (внатрешната обвивка на матката) поради...

Како телесната тежина влијае врз вашето срце

Прекумерната тежина, прекумерната тежина и дебелината може да бидат опасни за вашето срце. Веројатно сте слушнале дека прекумерната тежина или дебелината се лоши за вашето срце. И можеби сте слушнале дека недоволната или тешка...

Инвагинација-опструкција на дебелото црево-Кога може да ви се случи?

Инвагинација е форма на опструкција на дебелото црево во која еден сегмент од цревата телескопира внатре во друг. Иако може да се појави било каде во гастроинтестиналниот тракт, обично се јавува таму каде што...

Тахофобијата-ирационален страв од брзина

Тахофобијата е ирационален страв од брзина. Тоа може да се однесува на страв од возење. Луѓето може да се плашат од какво било возило што брзо се движи, вклучувајќи автомобили, автобуси или возови. Тие...

Што е масажа на простата и дали имате придобивки од тоа?

За сексуална стимулација најчесто се користи масажа на простата. Терапијата со масажа е одличен начин за ублажување на болката и стресот. Но, дали и вашата простата може да има корист од масажата? Според урологот д-р...

Како да го запрете честото мокрење навечер

 Обидете се да ги кренете нозете во текот на денот и престанете да пиете два часа пред спиење. Конечно се пикнуваш во кревет и потоа те удира. Мора да станете и да мочате. Значи,...

5 работи што морате да ги знаете да не го изгубите слухот

Вашите уши се веројатно нешто на што не размислувате многу секој ден. Тоа е, додека не добиете инфекција на увото. Или почнуваат да ѕвонат. Или почнуваат да чешаат. И одеднаш, вашите уши и вашиот слух...

Дали уживањето дрога може да ве спречи да станете татко-колку пливаат сперматозоидите кај зависниците...

Плодноста на мажот може да биде оштетена и од други дроги како канабис, кокаин и хероин, бидејќи тие го намалуваат нивото на тестостерон и сексуалниот нагон (либидото). Има некои докази дека канабисот може да...

Како да препознаете канцерогена бенка

Големината, обликот и бојата на бенките може да понудат индиции кои укажуваат на меланом. Понекогаш, гледате во бенка и мислите: „Тоа не изгледа баш правилно“. Не ги игнорирајте тие сомнежи. Постои можност она што...

Интерферони-лабораториски протеин за борба против ракот

Интерфероните се еден вид лабораториски протеин кој може да му помогне на вашиот имунолошки систем да се бори против одредени инфекции и болести. Лековите со интерферон делуваат на сличен начин како и природните интерферони...

НАЈНОВИ ВЕСТИ