Стручни совети

ЕКСПЕРТСКА АНАЛИЗА: Долгиот КОВИД всушност би можел да биде автоимуна болест

Американскиот национален институт за здравје објави дека вложува дури 470 милиони долари во ново истражување за да се сфати зошто кај некои лица симптомите на болеста КОВИД-19 толку долго се задржуваат. Но, научниците веќе се...

КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА СО КОРОНАВИРУСОТ? Не така брзо, велат стручњаците

Опаѓа бројот на случаи на КОВИД-19 и расте заморот од пандемијата, па бројни земји ги укинуваат ограничувањата воведени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Но, прерано е за прогласување на победа, велат стручњаците...

НАЈЧЕСТИ ЗНАЦИ: Девет симптоми кои се јавуваат при инфекција со делта сојот на коронавирусот

Делта варијантата на коронавирусот, која во моментов е доминантна и кај нас и во поголемиот дел на светот, се разликува од претходните варијанти по тоа што е “поопасна и високозаразна“, повеќе од двојно од...

Проф. д-р Оливера Муратовска: СЛАБОКРВНОСТ КАЈ ДЕЦАТА – Покажува ли вашето дете знаци на...

Пишува: Проф. д-р Оливера Муратовска Педијатар Анемијата се дефинира како состојба на намалена концентрација на хемоглобин со или без намален број на еритроцити во периферната крв. Сепак, поприфатена е дефиницијата која вели дека анемијата е состојба...

ИСТОРИЈА НА МЕДИЦИНА: Скептицизмот кон вакцините е стар колку и вакцинацијата – Пастер го...

И францускиот хемичар и биолог Луј Пастер своевремено го нарекувале “научник волшебник“, а скептицизмот кон вакцината е стар колку и самата вакцинација, пишува францускиот историчар Лоран-Анри Вињу во книгата “Антивакс“, дело кое две века...

ШТО ВЕЛАТ СТРУЧЊАЦИТЕ: Дали по третата доза вакцина против КОВИД-19 ќе се појават сериозни...

Центарот за контрола и превенција на болести – ЦДЦ и тогаш предупредуваше на несаканите реакции кои се нијанса поинтензивни по примање на втората доза вакцина. Таквите нуспојави се нормален сигнал дека телото реагира на...

Д-р Ивиќ Колевска: ИНФЕКЦИИ ПРЕДИЗВИКАНИ ОД ГАБИ – Симптоматологијата за пневмонии предизвикани со кандиди...

Пишува: Пишува: Доц. д-р Снежана Ивиќ Колевска Микробилог Прочитајте го претходниот стручен текст на д-р Ивиќ Колевска тука Од габите најзначајни се: Кандида албиканс или други видови кандида, Аспергилус фумигатус и други видови аспергилусот (Аспергилус флавус и...

Дали сувата уста е еден од симптомите на болеста КОВИД-19?

Можно е да се работи за еден од симптомите на болеста КОВИД-19, а според најновата објавена студија се чини дека околу 40 проценти од лицата кои биле заразени го пријавиле и овој симптом, кој...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ТЕРАПИЈАТА СО КОНВАЛЕСЦЕНТНА ПЛАЗМА ПРОТИВ КОВИД-19: Се мислеше дека е...

Меѓу многуте, како што тогаш се мислеше, спасоносни, а евтини и достапни терапии за борба против коронавирусот, се споменуваше и крвната плазма од лица кои прележале КОВИД-19. Уште во август 2020., американската Агенција за...

СПОРЕД АМЕРИКАНСКИТЕ СТРУЧЊАЦИ: “Третата доза вакцина против КОВИД-19 не е оправдана, треба да се...

“Вакцините кои ги има во ограничени количини, ќе спасат најмногу животи ако се дадат на лица изложени на голема опасност и ризик од тешка форма на КОВИД и кои се уште не се вакцинирани“,...

НАЈНОВИ ВЕСТИ