Стручни совети

ЗАДОЛЖИТЕЛНО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ КОИ СЕ НАЈЧЕСТИ СИМПТОМИ НА ПОСТКОВИД: Немање воздух, хроничен замор,...

Се повеќе лица, кои го прележале коронавирусот бараат лекарска помош поради појавата на постковид синдром, предупредуваат лекарите, нагласувајќи дека два најчести симптоми кои се јавуваат кај пациентите е чувството на немање воздух и хроничен...

ШТО ВЕЛАТ СТРУЧЊАЦИТЕ: Вакцините ја спречуваат болеста КОВИД-19 кај поединците, но дали ја стопираат...

Со минатонеделните информации од Шкотска и Израел, каде голем дел од населението е вакцинирано против КОВИД-19, дека вакцините во голем процент ја спречуваат појавата на болести кај вакцинираните лица, произлегува ново прашање – ја...

Што мора да знаете за вакцинирањето против КОВИД-19, ако ве мачат алергии?

Пречувствителноста на состојките во вакцината е единствена контраиндикација за вакцинирање против болеста КОВИД-19 (секако, покрај општите контраиндикации – акутна фебрилна болест и тешка нуспојава на примена на претходната доза од таа вакцина). Од состојките на...

Некои се вакцинирале и пак се заразиле со новиот коронавирус. Како е можно тоа?

Бројни се прашањата поврзани со вакцинацијата против новиот коронавирус SARS-CoV-2, а лекарите одговараат на делот што се однесува на можната инфекција и покрај примањето вакцина, што се прави ако по првата доза се инфицирате...

Уморни сте, ве болат главата и коските? Обвинете го времето и за февруари неприродните...

До неодамна погрешно сме мислеле дека на такви симптоми се жалат само повозрасните лица или болните, но реалноста е сосема поинаква. Човечкиот организам е многу чувствителен на промените на температурите, влажноста, ветерот, притисокот на воздухот,...

Сте преболеле КОВИД-19? Кога треба да отидете на кардиолог и на кои симптоми треба...

Се поголем е бројот на заболени кои страдаат од “долготраен КОВИД-19“, односно кај кои симптомите не се повлекуваат и поради кои се отвораат постковид амбуланти. Најчесто остануваат или се појавуваат хроничен замор, главоболка, трнење,...

ПРВ СЛУЧАЈ НА КОВИД-19 ПРИ ТРАНСПЛАНТАЦИЈА: Жена починала по пресадување бели дробови, дополнително утврдено...

Лекарите од Мичиген потврдија дека на пациентка која кон крајот на минатата година и биле пресадени бели дробови, по два месеци починала оти дополнително било утврдено дека донорот бил заразен со новиот коронавирус, иако...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Не ја повлекувајте маската преку брадата и не ја оставајте обесена преку...

Во ек на глобална пандемија носењето заштитна маска стана еден вид на норма. Без неа не може да се влезе во продавница, јавен превоз или затворен простор во кој се наоѓаат повеќе лица. Ако...

НАЈЧЕСТИ ПРАШАЊА ЗА КОВИД-19 ИМУНИЗАЦИЈАТА: Која заштита трае подолго, од вакцината или од стекнатиот...

Иако во земјава засега вакцинацијата ќе се спроведува само на здравствените работници во ковид центрите, во јавноста постои огромен интерес за имунизацијата против КОВИД-19. Ова се одговори на стручни лица на најчестите прашања поврзани...

СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ: По опоравувањето од КОВИД-19 се јавуваат трајни и исцрпувачки главоболки

Главоболките по опоравувањето од КОВИД-19 може да бидат трајни за некои пациенти, а невролозите изнаоѓаат некои ефикасни начини за решавање на исцрпувачката болка која може да потрае. “Замислете главоболка 24/7 во тек на период од...

НАЈНОВИ ВЕСТИ