Занимливости

МАТЕМАТИЧКА ПРЕСМЕТКА: За 53. милиони заразени со КОВИД-19 виновна е само една лажичка од...

Вкупната количина на патогени на коронавирус со кои во светот се заразија 53 милиони лица, ја собира во малку повеќе од една чајна лажичка, пресметал австралискиот математичар, Мет Паркер. Со други зборови, кога би се...

БРИТАНСКА СТУДИЈА: Нов тест од здивот го препознава КОВИД-19 за секунда?

Рани резултати од истражување за нов тест на коронавирус отвораат можност за “брзо препознавање“ на инфекцијата и резултатите би биле готови за неколку секунди, наместо за неколку часа. Британската студија покажала дека со методата...

Сè уште работите од дома? Еве како можете квалитетно да ја искористите паузата

Додека некои се вратија на работните места, многумина уште од март работат во своите четири ѕида. Работењето од дома, повторно се актуелизира, поради се поголемиот број на новозаразени секој ден. Иако работење од дома...

СТУДИЈА: Можеме ли да купиме среќа? Всушност можеме

Со пари навистина можеме да купиме среќа ако ги инвестираме во време кое ќе го посветиме себе си, на пример, ако платиме помошничка, а ние за тоа време уживаме во некоја сакана активност, што...

Извршена прва двојна трансплантација на бели дробови кај пациент по прележан коронавирус

Лекари од Мексико ја извршија првата латиноамериканска двојна трансплантација на бели дробови кај лице кои се опоравило од КОВИД-19, објавија вчера лекарите од болницата Christus Muguerz каде е направена интервенцијата. “Без трансплантацијата, пациентот немаше да...

СТОПИРАНО ИСПИТУВАЊЕТО НА ОКСФОРДСКАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19: Се појавила необјаснива болест

Една од водечките фармацевтски компании паузира со испитување на вакцината против КОВИД-19 по “необјаснива болест кај еден од учесниците“, изјавиле вчера од компанијата. Оваа компанија ја развива вакцината во соработка со британскиот универзитет Оксфорд, која...

Зачудувачки нови фотографии покажуваат како вирусот SARS-CoV-2 ги напаѓа клетките во органите за дишење

Објавени се нови фотографии на вирусот SARS-CoV-2 направени со електронски микроскоп, пренесува порталот Live Science. На сликите, вирусите можат да се видат како мали, кружни формации. Овие долгнавести форми кои наликуваат на тестенини, се т.н....

Кучињата можат да намирисаат коронавирус од потта на заболеното лице и ја препознаваат болеста...

Кучиња за откривање на новиот коронавирус во моментов се тренираат во многу земји во светот: од Велика Британија и Белгија, до Обединетите Арапски Емирати, до Чиле, Аргентина и Бразил. Ги тренираат и во Австралија. Научниците...

НАУЧНИЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Најмалку 800 лица починале поради дезинформации за коронавирусот

Стотици лица починале откако испиле метанол или средства за чистење на база на алкохол погрешно верувајќи дека тие производи ги штитат, односно лекуваат од новиот коронавирус. Светската здравствена организација предупреди дека епидемијата на лажни вести...

Дали сте биле изложени на новиот коронавирус? Британците развија исклучително точни и брзи тестови

Велика Британија планира да подели милиони тестови на антитела на новиот коронавирус, откако верзија на тестот, чиј развој го подржа британската влада, ги помина првите поголеми испитувања. Станува збор за тест кој анализира крв земена...

НАЈНОВИ ВЕСТИ