Занимливости

СТУДИЈА НА СТРУЧЊАЦИТЕ ОД ХАРВАРД: Сателитските слики покажуваат дека новиот коронавирус почнал да се...

Истражување на школата за медицина на Харвард ги анализирало снимките на паркиралиштата во Вухан, каде коронавирусот се појави кон крајот на 2019., како и пребарувањата на симптоми на интернет пребарувачите, како “кашлица“ и “пролив“. “Зголемена...

МОЌТА НА ЦРЕШИТЕ: Помагаат при болки во мускулите и во борба против стареењето

Црешата, нејзиниот плод и цветови се богат извор на витамини и минерали, антиоксиданти, растителни пигменти и останати вредни нутритивни елементи неопходни за здравјето и убавината. Според јапонските научници, консумирањето цреши има влијание против страеењето,...

Германија формира европски сојуз за пристап до вакцината против коронавирус

Во писмото до Европската комисија на германскиот министер за здравство и неговите колеги од Франција, Италија и Холандија  пишува дека пристапот до вакцината, “денес е едно од најважните прашања за Европската Унија“. Здружувањето на овие...

СЗО: Нема докази дека силата на коронавирусот е променета

Нема докази дека новиот коронавирус ја променил формата на трансмисија или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат стручњаците од Светската здравствена организација (СЗО). “Во поглед на трансмисијата нема промени, во поглед...

Во еден час лицето го допираме дури 16 пати! Еве како навреме да спречите...

Нос што чеша, уморни очи, сува уста... сите постојано го допираме лицето со раце без да размислуваме што можеме да си направиме на тој начин. Ако не сте знаеле, оваа активност го зголемува ризикот од...

Симулирано сончево светло го уништува SARS-CoV-2 за 7 до 14 минути

Американските научници откриле дека симулираното сончево светло може ефикасно да го уништи новиот коронавирус SARS-CoV-2, кој е одговорен за светската пандемија со КОВИД-19. Оваа студија имала за цел да го испита влијанието на симулираното сончево...

Над 6 милиони заразени со коронавирус: Еве каде е најлоша состојбата

Бројот на заразени лица со новиот коронавирус во светот, ја надмина бројката од шест милиони, покажуваат податоците на сајтот Worldometers. Како што се наведува, со коронавирусот се заразени 6.009.148 лица, 366.039 се починати, а 2.650.709...

Претставен нов тест за детектирање коронавирус од плунка

Француски конзорциум вчера најави дека ќе ја представи производната фаза на тестот за детектирање на КОВИД-19 преку плунка. Според експертите од овој конзорциум тестирањата ќе ги спроведуваат професионалци кои од пацинетите треба да земат 1...

Црна Гора е првата “corona free“ држава во Европа

Во Црна Гора веќе 28 дена по ред нема потврдени нови случаи на инфекција со коронавирусот. “Од вчерашниот пресек на состојбата, анализирани се 140 примероци меѓу кои нема нови случаи на инфекцијата. Во моментов нема...
video

ВИДЕО: Експеримент со УВ светло покажува како коронавирусот се шири во ресторан

Експеримент со ултравиолетово светло покажало како брзо може да се размножат бактериите и вирусите во ресторан во кој ќе влезе само едно заразено лице. Стотина туристи се заразиле со коронавирус на крстарење во Јапонија, а...

НАЈНОВИ ВЕСТИ