дома Здравје страница 352

Здравје

Девојки читајте внимателно – овие работи значат дека „пукате“ од здравје!

Ви се случува да стоите пред огледало и да се набљудувате со внимание за да видите дали постојат некои знаци и промени на вашето тело? Можеби со часови пребарувате по интернет затоа што се...

Проверете го внесот на Биотин пред да направите лабораториски тестови

ФДА од САД предупредува дека употребата на високи дози на витамин Б7 (биотин) во исхраната и како суплемент може да интерферира и влијае на многу лабораториски анализи, влучувајќи и некои во ургентните центри, а...

Што се случува со мајката по породувањето

Едно е извесно, после породувањето ќе се чувствувате многу уморно. Без разлика дали сте имале болки со часови или сте се породиле со царски рез, ќе бидете уморни, ќе чувствувате болка во секој милиметар...

6 причини зошто доцни менструацијата, а не е бременост!

Дојде времето за циклус. Неконтролирано јадеш чоколадо со оправдувањето „оние денови“... Наеднаш телефонот, благодарение на апликацијата за следење на циклусот, ти сигнализира дека „си заборавила да го внесеш датумот на кој ти почнал циклусот.“ Пред...

Студени ви се нозете?! Еве решение

Како да си помогнеме? Зошто воопшто толку многу жени патат од студени нозе и раце?... За почеток жените имаат помалку мускулно, „топло“ ткиво, од мажите, па побрзо се „смрзнуваат“. Следната причина е што луѓето на...

Дали сте под стрес?

Во Велика Британија владее епидемија на стрес, тврди нутриционистката Шарлот Вотс, осврнувајќи се на седум физички показатели кои укажуваат на тоа дека едно лице е под притисок. Вотс вели дека организмот кој е под...

Скијањето не е само спорт, скијањето е здравје!

За многумина првите снегулки се знак дека е време за топла облека, ќебенце и хибернација... За други, пак, дека е време да ги извадат скиите и да уживаат во својот омилен спорт. Скијањето е...

Симптоми кои не смеете да ги игнорирате

Ако во период од 6 месеци сте загубиле повеќе од 10 проценти од телесната маса тогаш е време да појдете на лекар. Наглото и неочекувано губење на телесната маса е симптом за многу заболувања,...

Не ги занемарувајте уринарните инфекции

Воспалението на мочниот меур, исто така познато и како инфекција на долниот уринарен тракт, ги погодува и обата пола, но жените се повеќе склони кон овој здравствен проблем, кој може да биде многу упорен....

Студеното време може да предизвика повеќе срцеви удари

Кога температурата опаѓа, бројката на срцеви удари се зголемува, покажа масивна 16-годишна студија спроведена на околу 280.000 пациенти во Шведска. „Постојат сезонски варијации во појавата на срцевите удари, со намалување на инциденцата во лето...

НАЈНОВИ ВЕСТИ