Здравствена писменост

ПРОБЛЕМИ СО ВАРЕЊЕ-ЗЕМЕТЕ ЈА СЕРИОЗНО ДИСПЕПСИЈАТА

Проблем со варење - исто така познато како диспепсија - се јавува кога имате проблеми со варењето на храната. Кога имате варење, може да почувствувате различни гастроинтестинални (поврзани со желудникот) симптоми како што се...

Што е блефаритис (воспаление на очните капаци)?

Ако некогаш сте доживеале чешање, црвени очи со кора или снегулки околу очните капаци, можно е да се занимавате со блефаритис. Блефаритисот е честа состојба која може да ги зафати и децата и возрасните....

Што е рак на желудникот?

Ракот на желудникот е вид на рак кој започнува во слузницата на желудникот, органот кој се наоѓа помеѓу хранопроводникот и тенкото црево. Стомакот му помага на нашите тела да ја вари храната мешајќи ја...

9 совети како да престанете да јадете нездрава храна

Нездрава храна е термин кој вообичаено се користи за опишување на ултра-обработена храна и пијалоци, како брза храна, сода, бонбони, колачиња и солени грицки. Овие намирници сочинуваат голем дел од диетите на повеќето луѓе....

5 третмани за уринарна инконтиненција дома

Уринарна инконтиненција е кога не можете да ја задржите урината или кога тече урина затоа што не можете да го контролирате мочниот меур. Оваа вообичаена состојба се проценува дека влијае на околу 13 милиони...

Ракот во 4-та фаза е последната фаза на ракот

Ракот во 4-та фаза е последната фаза на ракот. Станирањето на ракот е алатка за да се утврди колку е напреднат случајот на рак и колку тој се проширил. Фазите се движат од 0...

Колоноскопија наспроти скрининг за рак на дебелото црево: што е најдобро за вас?

Колоректалниот (дебело црево) карцином и потребата за скрининг често се во вестите во последните неколку години. Исто така, има пораст на дијагнозата на колоректален карцином кај луѓе на возраст под 50 години. Во мај 2021...

Триплоидијата-ретка генетска состојба која предизвикува фетусот во развој да има 69 вкупни хромозоми во...

Триплоидијата е ретка генетска состојба која предизвикува фетусот во развој да има 69 вкупни хромозоми во своите клетки наместо вкупно 46. Повеќето бремености завршуваат со спонтан абортус поради компликации од состојбата. Триплоидијата се случува...

Ознака за предупредување: големите 9 алергени на храна

Повеќе од 90% од алергиските реакции може да се поврзат со оваа храна. Замислете како го започнувате секој оброк, секоја ужина и секое грицкање предизвикано од глад, прашувајќи се дали едно залак од погрешна храна...

ВОСПАЛЕНИЕ НА СЛУЗНИЦАТА НА МАТКАТА

Ендометритисот е воспаление на слузницата на вашата матка (ендометриум) предизвикано од инфекција. Вашиот давател на здравствена заштита може да го третира со антибиотици. Што е ендометритис? Ендометритисот е воспаление на ендометриумот (внатрешната обвивка на матката) поради...

НАЈНОВИ ВЕСТИ