Здравствена писменост

Сол наспроти шеќер – што е полошо за вашето срце?!

Кога се размислува за здравјето на срцето, крвниот притисок е еден од најзначајните фактори на ризик. И ако имате висок крвен притисок, големи се шансите дека можеби размислувате за намалување на внесот на сол....

Менопауза кај жените-промени кај женскиот полов орган

Кога ќе се спомене менопауза, на повеќето жени прва асоцијација им се топли бранови (валунзи) и промени на распложението. Но, дали некогаш сте размислувале за тоа како промената на нивото на хормоните влијае на...

Надуеност-гасови во стомакот-како да ги решите

 Абдоминална надуеност (надуеност) е состојба која се карактеризира со неправилно функционирање на дигестивниот систем и создавање на зголемено количество гасови во цревата. Иако е една од најчестите појави што го придружува модерниот начин на...

Херпес зостер-вирусна инфекција која предизвикува болен осип

Херпес зостер е вирусна инфекција која предизвикува болен осип. Херпес зостер може да се појави каде било на вашето тело. Обично изгледа како една лента од плускавци што се обвиткуваат околу левата или десната...

Кавасаки болест-оток (воспаление) кај децата

Кавасаки болеста предизвикува оток (воспаление) кај децата во ѕидовите на малите до средни крвни садови кои носат крв низ телото. Болеста Кавасаки најчесто води до воспаление на коронарните артерии, кои го снабдуваат срцето со...

Фоликулитис-осип на машката брада со гнојаници

Фоликулитисот е честа состојба на кожата која се јавува кога фоликулите на косата стануваат воспалени. Често е предизвикано од инфекција со бактерии. На почетокот може да изгледа како мали мозолчиња околу ситните џебови од...

ЛОШ (СМРДЛИВ) ЗДИВ-вознемирувачка состојба на организмот-дијагноза и лекови

Лошиот здив, исто така наречен халитоза, може да биде непријатен, а во некои случаи може дури и да предизвика вознемиреност. Не е ни чудо што полиците на продавниците се преполни со гуми за џвакање,...

БЕЛОВА ПАРАЛИЗА-АКУТНА ПАРАЛИЗА НА ЛИЦЕТО ОД НЕПОЗНАТА ПРИЧИНА

Белова парализа е состојба која предизвикува ненадејна слабост во мускулите на едната страна од лицето. Во повеќето случаи, слабоста е привремена и значително се подобрува со недели. Слабоста прави половина од лицето да изгледа...

Сончаница-опасна состојба предизвикана од долг престој на сонце

Најчестите симптоми на сончаница се сува кожа со зголемена температура, главоболка, вртоглавица, немир, малаксалост и видливо црвенило на лицето. На сонцето неможат да му одолеат повеќето луѓе, но покрај пријатната страна може да се...

Болка во градите- од остар убод до жаречко печење-која е опасна?!

Болката во градите се појавува во многу форми, почнувајќи од остар убод до досадна болка. Понекогаш болката во градите се чувствува дробење или печење. Во одредени случаи, болката патува нагоре по вратот и во...

НАЈНОВИ ВЕСТИ