дома Здравје

Здравје

ПОЛОВИ ХОРМОНИ: Како да препознаете кога се во дисбаланс кај жените, а кога кај...

Хормоните се природни супстанци што ги произведува телото, а се задолжени за важни процеси. Половите хормони играат важна улога во организмот, а заслужни се за половиот развој и репродукција. Двата главни женски хормони се естроген...

ОВИЕ СОВЕТИ ЌЕ ВИ ПОМОГНАТ ДА ЈА ПРЕПОЗНАЕТЕ РАЗЛИКАТА: Дали сте само настинати или...

Ако ви тече носот, сигурно претпоставувате дека се работи за настинка. Но, ако состојбата не престанува или се чувствувате уште полошо, можеби е во прашање воспаление на синусите. Важно е да знаете дека, иако може...

Камењата во жолчка може да предупредуваат на ризик од рак на панкреас

Нова студија нуди надеж за порана дијагноза на рак на панкреасот. Имено, откриена е поврзаност помеѓу неодамнешна болест на жолчни камења и дукталниот аденокрацином на панкреасот (PDAC). Пациентите со дијагноза на дуктален аденокарцином на...

ЦРВЕНИЛО ПОД ПАЗУВИТЕ: Причина, симптоми и заради кој проблем морате на лекар?

Црвенилото под пазуви може да се појави од повеќе причини и може да трае од неколку часа до неколку месеци. За да се третира потребно е да се открие што точно го предизвикува. Во некои...

СВЕТСКИ ДЕН НА ХИПЕРТЕНЗИЈАТА: Дури 50 отсто од граѓаните не знаат дека ја имаат...

По повод Светскиот ден на хипертензијата, 17 мај, лекарите предупредуваат дека од хипертензивни болести боледува една третина од населението, а дека околу 50 проценти од лицата со хипертензија и не знаат дека имаат зголемен...

Дали коронавирусот е поврзан со мистериозните случаи на тежок хепатитис кај децата?

Необјаснивите случаи на тежок хепатитис кои се пријавени кај речиси 400 деца во светот, може да бидат последица на низа проемни во организмот поттикнати од непрепознаена инфекција со коронавирусот SARS-CoV2, велат научниците. Кај децата заболени...

НОВА СТУДИЈА: Огромен пораст на зачестеноста на рак на хранопроводот кај помлади лица

Ракот на хранопроводот, познат и како “тивок убиец“ е во пораст помеѓу средовечните Американци, покажуваат резултати од нова студија. Имено, стапката на овој карцином речиси двојно се зголемила помеѓу луѓето на возраст од 45...

ЛЕКАРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Со овие секојдневни навики му штетите на својот имунитет

Одржување нормална телесна тежина, урамнотежена и квалитетна исхрана, доволен внес на течности, физичка активност, сон, релаксација и медитација... сето тоа ни помага организмот да го доведеме во бланас и да му помогнеме да се...

НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ: Овие промени на нозете може да откријат проблеми со црниот дроб

Веројатно за здравјето на црниот дроб не размислувате секој ден, но во прашање е орган кој напорно работи, а меѓу другото и ја филтрира крвта и ги разградува штетните материи. Исто така, ако здрвјето...

ДЕНЕС Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ И ТЕХНИЧАРИ: Инвестирајте во медицинските сестри и...

Во рамките на Меѓународната недела на сестринството, на 12 мај се одбележува Меѓународен ден на медицинските сестри и техничари. Речиси 50% од здравствените работници се медицински сестри и акушерки. Неделата на сестринството, а денеска и...

НАЈНОВИ ВЕСТИ