дома Здравје страница 2

Здравје

Новите мутации на коронавирусот може да даваат лажно негативни ПЦР тестови

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) го преупреди медицинскиот и лабораторискиот персонал дека генетските мутации на коронавирусот, вклучувајќи ја и варијантата В.1.1.7 откриена во Велика Британија, може да доведат до лажно негативни резултати...

ОВА Е ПРЕПОРАКА ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ НА ОНИЕ КОИ СЕ ОПОРАВИЛЕ ОД КОВИД-19 – имале...

Податоците од клиничките испитувања упатуваат дека mRNA вакцините против КОВИД-19 се безбедни за примена кај лица со докажана претходна инфекција со SARS-CoV-2 вирусот. Поради тоа, вакцинацијата треба да им се препорача на лицата кои се...

Знаеш ли кои секојдневни навики ти ги зголемуваат шансите да се заразиш со коронавирус

Животот со коронавирусот не научи на нови навики кои може да не заштитат од болести. Но, дури и ако носите маска и внимавате на дистанцата и миете раце, постојат некои вообичаени навики кои можат...

НОВА СТУДИЈА КОНЕЧНО ОТКРИВА: И штети ли на кожата на рацете честата употреба на...

Може ли честата употреба на дезинфициенси за раце да ја оштети кожата? Германскиот експерт Јоханес Кноблох, шеф на одделот за хигиена во Универзитетскиот медицински центар во Хамбург вели дека не. Тој тврди дека зголемената употреба...

ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ ПРЕДУПРЕДУВА: Колку време треба да помине од првото до второто...

Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека е потребно да се почитува максималниот интервал од 42 дена помеѓу првата и втората доза од вакцината на Фајзер, за да се постигне целосна заштита. Податоците за...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Новиот сој коронавирус од Британија е значајно позаразен, а разликите се екстремни

Новата верзија на КОВИД-19 значително е позаразна од претходната верзија на коронавирусот, покажало ново истражување со кое се заклучило дека таа нова варијанта ја зголемува репродукцијата или т.н. број Р за 0,4 до 0,7. Последниот...

Пандемијата и ќе заврши, но научи ли да станеш подобар човек?

Часови не делат од завршувањето на оваа, предизвикувачка година. Намерно нема да ја наречам проблематична, оти одамна сфатив дека проблемите се само предизвици кои треба да не натераат нешто да промениме, да увидиме и...

Европскиот центар за спречување и контрола на болести тврди: Новите варијанти на коронавирусот може...

Постои “висок“ ризик да варијантите на коронавирусот кои неодамна се идентификувани, да бидат причина за дополнителен притисок на здравствените системи и за поголема смртност, оти се позаразни, предупреди вчера Европскиот центар за спречување на...

НЕОБИЧНИ ПОСЛЕДИЦИ: Ако ова ви се случува, можеби сте прележале КОВИД-19, а не сте...

Лицата кои боледуваат од долг КОВИД-19 пријавуваат дека чувствуваат силен мирис на риба, сулфур и слаткаст мирис, пишува Скај њуз. Невообичаен несакан ефект, познат како паросмија (изменетост или пореметеност на осетот за мирис), може несразмерно...

Дали лице кое има антитела, треба да прими вакцина против КОВИД-19?

Д-р Марија Гњатовиќ од Институтот за примена на нуклеарна енергија (ИНЕП) во Белград, објаснува кои се ефектите од вакцината против КОВИД-19 и колку ќе траат антителата. “Според производителите, вакцината е ефикасна 95 проценти, секако, потребно...

НАЈНОВИ ВЕСТИ