дома Здравје страница 3

Здравје

ЛЕКАРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ ДА НЕ ГИ ИГНОРИРАТЕ: Овие се рани симптоми на најсмртоносниот рак

Ракот на панкреас важи за најсмртоносен рак во светот. Петгодишното преживување по дијагнозата изнесува околу 7 проценти. Од 50.000 лица на кои ќе им биде дијагностициран рак на панкреас идната година, веројатно поголемиот дел...

ДЕРМАТОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: “Триаголник на смртта“ – На ова место никогаш не смеете да стискате...

Сигурно многупати ви е кажано дека треба да изгенувате да стискате мозолчиња, без оглед на тоа колку и ‘примамливо’ да изгледаат. Овој совет, секако се однесува на целото ваше лице, но лекарите велат дека...

ОМИКРОН Е ПОЗАРАЗЕН, НО ПОНЕОПАСЕН: Што покажуваат досегашните студии за најновата коронавирус варијанта?

Ризикот од хоспитализација за пациентите со омикрон варијантата на коронавирус е дури 40 до 45 проценти помал отколку за пациентите со делта варијантата, покажало истражување на Имперал Колеџот во Лондон, објавено вчера. “Докази за намалување...

НОВА СТУДИЈА ЗА ТЕЖИНАТА НА КОВИД-19: Заразените со омикрон имаат помал ризик од хоспитализација...

Прашањата за заразноста на омикрон варијантата на коронавирусот се наоѓаат во центарот на научните, но и политички дебати во многу земји, во време кога владите се обидуваат да го формулираат одговорот на раширеноста на...

Дали одредени крвни групи се поподложни на автоимуни заболувања? Еве го одговорот

Д-р Карл Ландстајнер добил и Нобелова награда поради создавање на систем на крвни групи АБО, а а најпозната е методата на класифицирање на крвните групи. КОИ КРВНИ ГРУПИ ПОСТОЈАТ? Вашата крвна група се одредува според типот...

Зголеменото ниво на еден протеин по операција, може да биде знак дека пациентот има...

По анестезија и поголем хируршки зафат, речиси еден од пет пациенти има зголемено ниво на протеинот тропонин во крвта, што може да биде знак за оштетување на срцето, укажува нова студија објавена во British...

Во Европа одобрена уште една вакцина против КОВИД-19, поинаква од сите останати

Податоците од две опширни студии покажале дека вакцината е ефикасна околу 90 проценти, објави Европската регулаторна агенција за лекови ЕМА и даде зелено светло за одобрување на новата вакцина против коронавирусот, на американската фармацевтска...

Овие се најчестите симптоми што ги пријавуваат заразените пациенти со омикрон

Лесна болка во грлото, замор, болки во мускулите како кај грипот и благо покачена телесна температура се најчестите симптоми кај пациентите заразени со варијаната на коронавирусот – омикрон, а кои се лекувани во неколку...

БОЛЕСТ НА КОСКИТЕ: 6 тивки знаци дека можеби имате остеопороза

Се проценува дека една од две жени и секој четврти маж постар од 50 години ќе има скршеница на коски поради остепороза. Проф. Тамара Вокс, директор на Клиниката за остепороза и метаболни болести при...

СЗО ИЗДАДЕ ПРЕПОРАКИ ЗА МЕШАЊЕ НА ВАКЦИНИТЕ: Прва доза Синофарм или АстраЗенека, а втора...

Светската здравствена организација (СЗО) вчера вечер издаде привремени препораки за користење на вакцините против КОВИД-19 од различни производители за втора доза и за бустер доза. Во зависност од достапноста, мРНА вакцините, како оние што ги...

НАЈНОВИ ВЕСТИ