дома Здравје страница 318

Здравје

5 работи кои се исто толку штетни колку и пушењето

Пушењето може да го скрати животот – и покрај тоа неброено многу луѓе секојдневно палат цигара. И свесно ги игнорираат можните последици.  Додуша, постојат и други работи за кои ни е очигледно јасно дека...

Постојаната грижа за здравјето може да доведе до болест

Опсесивната грижа за здравјето води кон болест. Анксиозноста, нездравата исхрана и недоволната физичка активност, се меѓу најчестите фактори кои влијаат врз развој на кардиоваскуларните заболувања. Но дали опсесивната грижа за здравјето може да предизвика...

Како морковот нè штити од карцином?!

Повеќе студии укажале на тоа дека консумирањето моркови може да се поврзе со намалување на ризикот од одредени типови карцином. Со анализа на резултатите од пет различни студии научниците дошле до заклучок дека консумирањето...

За да се наспиете еве што не треба да јадете навечер

Ако често ви се случува да имате проблем да се наспиете или наутро се будите уморни, поведете смета за тоа што јадете, особено во втората половина од денот. Истражувањата покажале дека храната богата со заситени...

Со време почнете да мислите на здравјето на коските

Никогаш не е премногу рано да почнете да се грижите за здравјето на коските т.е. активно да работите на превенција од остеопороза. Оваа болест доведува до намалување на густината на коските и ги прави...

Магнезиум и вода – сојузници за преживување на празниците

Пред нас е време на славење, дружење и богати трпези кога сите уживаме во вкусни специјалитети почесто отколку во другите денови од годината. Баш како и во другите култури и земји, консумацијата на алкохол...

Измислено помагало кое може да ги замени белите стапови за слепи лица

Слепите лица наскоро би можеле да добијат ново помагало. Брајан Мвенда, инженер за електротехника од Кенија, разви помагало кое ќе им помогне на слепите полесно да се снајдат во просторот. Мвенда долго време ги гледал...

Каква исхрана и треба на секоја жена?

Во продолжение ви нудиме краток список на намирници и витамини кои треба задолжително да бидат дел од секојдневната исхрана на секоја жена   Калциум Калциумот ги гради забите и коските, ги ублажува предменструалните симптоми, го одржува крвниот...

Алкохолот е добар за здравјето, ама не претерувајте!

Со децении слушаме за штетноста на алкохолот, се разбира, доколку се претерува. Но алкохолот може да биде и добар за вашето здравје, се разбира, ако се внесува во умерени количини! Чаша за поздраво срце Чаша црвено...

Инхалација против воспаление на синусите

Доколку ве мачи воспаление на синусите со насобран секрет, инхалациите би можеле да ви бидат од голема помош. Би било добро да се инхалирате навечер, малку пред спиење и уште еднаш до два пати...

НАЈНОВИ ВЕСТИ