дома Здравје страница 330

Здравје

Дали и како напорните тренинзи влијаат на имуниот систем?

Бројни научни истражувања потврдиле дека умерената физичка активност поволно влијае на здравјето така што го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања, дијабетес и некои форми на карцином, го подобрува расположението и ни помага подолго да...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Не мора да кашлате за да ширите бактерии, доволно е да дишете

Старо правило е дека кога кашламе треба да ја покриеме устата, особено ако сме болни. Се разбира, за да не ги заразиме другите. Но новото истражување покажува дека е можно грипот да се шири...

ХПВ – вирус кој ги погодува и мажите, а може да предизвика дури 6...

ХПВ најчесто се пренесува за време на вагинален или анален сексуален однос. Кај повеќето личности заразени со хуман папилома вирус никогаш не се развиваат симптоми ниту здравствени тегоби. Во повеќето случаи ХПВ исчезнува сам...

Еве како можете да ја скратите менструацијата, и тоа сосема природно

Без разлика дали е повеќе или помалку болна, обилна или сосема оскудна, редовна или апсолутно непредвидлива, менструацијата понекогаш ги нервира ама баш сите. Ако мислите дека понекогаш единственото нешто што ви се случува во...

Треба ли да се плашиме од мастите во јаткастите плодови!?

Резултатите од научните истражувања го поврзуваат честото консумирање на јаткасти плодови со намалена појава на некои хронични заболувања. Со оглед на тоа што овие плодови се богати со енергија и масти, за нив се врзува...

Генитална микоплазма – малку позната сексуално пренослива болест која станува сè посериозен проблем

Австралиските научници предупредуваат на малку позната, сексуално пренослива болест која станува отпорна на лекови. Се верува дека многу луѓе се носители на генитална микоплазма (МГ), која може да предизвика неплодност и предвремено породување. Една...

Опоравување од вагинално породување: 10 најчести прашања (2)

Периодот од 40 дена или шест недели после породувањето е период во кој жената се опоравува од бременоста, па доживува различни промени. Крвавење, доење, болки и многу емотивни промени. Во продолжение следуваат дел од...
video

НЕВРОЛОЗИТЕ ОТКРИВААТ: Забавете го процесот на стареење со следнава активност

Како што старееме, така се повеќе му се „лутиме“ на огледалото, кое дава реален приказ на нашите бели влакна, подвиснати делови од телото и брчки на лицето. Сепак, оваа слика може да се подобри бидејќи...

Опоравување од вагинално породување: 10 најчести прашања (1)

Периодот од 40 дена или шест недели после породувањето е период во кој жената се опоравува од бременоста, па доживува различни промени. Крвавење, доење, болки и многу емотивни промени. Колку долго ќе крвавам? Вагиналното...

Европска недела на превенција: Ракот на грлото на матката е излечлива болест доколку се...

Од 22 до 28 јануари се одбележува Европската недела за борба против рак на грлото на матката, во рамки на глобалната кампања за превенција од рак на грлото на матката, која годинава се одвива...

НАЈНОВИ ВЕСТИ