дома Здравје страница 329

Здравје

ОТЕКУВАЊЕ И МЕТАЛЕН ВКУС: Препознајте ги бубрежните заболувања уште на самиот почеток

Бубрезите се еден од виталните органи во организмот, задолжени за филтрирање 120-150 литри крв на редовна дневна база. Со обработката на крвта, бубрезите го спречуваат насобирањето на бројни отрови во организмот. Покрај тоа, тие...

Исчистете ги белите дробови за 72 часа!

Некои луѓе имаат проблем со белите дробови, иако никогаш во животот не запалиле цигара, додека други пушат со години, а дробовите им се во добра состојба. Се зависи од организмот на личноста. Ви носиме неколку...

СЗО со нови препораки за бремените жени: Царскиот рез честопати е непотребен!

СЗО (Светската здравствена организација) објави 26 нови препораки за бремените жени, во кои особено предупредува на зголемување на бројот на медицински интервенции, како што е царскиот рез, кои не се секогаш неопходни. „Во последните две...

Научно докажано: Еве што за вас и вашето здравје открива крвната група!

Во Тајван или Јужна Кореја луѓето ќе ве прашаат која крвна група сте, а тоа не треба да ве зачудува. Исто како што ширум светот ќе ве прашаат што сте во хороскоп за да...

Што се случува со вас додека спиете за време на операција: Анестезиолог ги открива...

Секојдневно се прават безброј операции, но малкумина го знаат сложениот процес на успивање со анестезија. Анестезиолог открива што точно се случува откако ќе потонете во длабок сон на операционата маса. Работата на анестезиологот е...

НОЌНО МОКРЕЊЕ: Што кога детето мочка в кревет?

Ноќното мокрење е неконтролирано ослободување на урината во текот на ноќта, при што не постои некоја органска болест која е предизвикувач. Мокрењето може да го предизвикаат разни психосоцијални проблеми како што се проблеми во...

Ленено масло против воспалителни процеси на кожата

Лененото масло се добива од семето од лен и изобилува со есенцијални масни киселини кои ја подобруваат еластичноста и текстурата на кожата и воедно ја смируваат чувствителната и сува кожа. Со вклучување на лененото...

Дали навистина „не ви е ништо“: Пет знаци кои укажуваат дека не сте здрави

Здравствените проблеми како што се заморот или несоницата обично се игнорираат затоа што се претпоставува дека се „нормална работа“, последица на секојдневниот динамичен живот. Но дали е навистина така? Во продолжение прочитајте дали имате...

Меченце, наназад, тркалање: Неодоливи стилови на ползење

Постојат неколку начини вашето бебе да стигне од точката А до точката Б или поедноставно до местото кое е безбедно или до полицата со, можеби, вредни работи кои толку многу му го привлекуваат вниманието Класичен...

Седи сте во косата, а уште немате ни 35 години? Задолжително прочитајте

Дерматологот Малиса Пилијанг од клиниката Кливленд вели дека до 50-тата година од животот кај повеќето луѓе, половина од влакната на косата стануваат седи, но треба да се загрижите ако тоа се случи пред 35-годишна...

НАЈНОВИ ВЕСТИ