дома Здравствени совети

Здравствени совети

Совети од стручни лица кои можат да го подобрат Вашето здравје и Вашите здравствени навики за подобар, активен и среќен живот.

Дали навистина кога имаат главоболка жените не можат да имаат секс или е урбана...

Тврдeњето дека жените не можат да имаат секс кога имаат главоболка е често спомнувано, но ситуацијата е посложена и не може да се генерализира. Научни Докази и Истражувања Главоболка и Сексуално Задоволство: Истражувањата покажуваат дека...

Сончаница-жешкото летно сонце знае да ве излаже

Најчестите симптоми на сончаница се сува кожа со зголемена температура, главоболка, вртоглавица, немир, малаксалост и видливо црвенило на лицето. На сонцето неможат да му одолеат повеќето луѓе, но покрај пријатната страна може да се...

Летото е тука-ова се најчестите болести во лето и совети како да ги избегнете

Летото е тука и со зголемувањето на температурата, не само неподносливата температура може да ви наштети, туку и да донесе низа болести. Во Индија, летото е најтоплата сезона во една година со март и...

Влијанието на стресот врз машката ерекција и како да ја вратиме во најдобра форма

Стресот може значително да влијае врз машката импотенција (еректилна дисфункција) на неколку начини: Хормонални Промени: Стресот го зголемува нивото на кортизол, хормон кој може да влијае негативно на нивото на тестостерон. Ниското ниво на...

Медицинскиот феномен тинитус се повеќе ги зафаќа младите-им зујат ушите

Лекарите предупредуваат - сè поголем број млади се соочуваат со медицинскиот феномен тинитус, кој може да доведе до трајно оштетување на слухот. Станува збор за зуење во ушите кое се јавува како резултат на...

Хемороиди-генерално безопасни, но досадни и болни

Хемороидите се генерално безопасни, но аналното ткиво понекогаш може да сврби и да биде болно. Причината за оваа состојба е абдоминалниот притисок предизвикан од запек, прекумерни масни наслаги во абдоменот, бременост, па и трчање...

Што треба да направите ако забележите дека косата ви е крута и сува

Доколку сте забележале дека косата ви е крута или ви паѓа од коренот, би требало да проверите кои од витамините ви недостасува. Затоа што факт е дека квалитетот на косата зависи од она што...

Зошто треба да ги избегнувате транс мастите во својата исхрана

Пет милијарди луѓе на глобално ниво остануваат незаштитени од штетните транс масти, покажа новиот статус на извештај на Светската Здравствена Организација, што го зголемува ризикот од срцеви заболувања и смрт. Откако СЗО за прв пат...

Живеење со рак на дојка за време и по третманот

Ова е она што треба да го очекувате за време на вашиот третман и во годините што следат. Дијагнозата на рак на дојка може да биде настан кој го менува животот. За време и...

Колкав проблем е цирозата во Македонија?Што треба да се направи во здравствениот систем за...

Цирозата е значаен здравствен проблем во Македонија. Постојат неколку фактори кои придонесуваат за ова, вклучувајќи алкохолизмот, хроничните вирусни хепатити (особено хепатитис B и C), и други метаболички заболувања. Според достапните податоци и извештаи од...

НАЈНОВИ ВЕСТИ