Здравствени совети

Совети од стручни лица кои можат да го подобрат Вашето здравје и Вашите здравствени навики за подобар, активен и среќен живот.

Што е ладна терапија со студена вода?

Снемувањето топла вода за време на туширањето може да биде навистина добра работа. Ладниот туш - дури и само за неколку минути - може да делува како ладна терапија за да ви помогне да...

Како водата во базенот влијае на вашето здравје?

Пливањето е одлична вежба за движење на целото тело, и додека пливањето во океанот не е постојана можност секој што може да ја има; следното најдобро нешто е пливање во базен. Сепак, тоа доаѓа со...

Алергијата на латекс-потенцијално опасна по живот состојба која може да предизвика оток на грлото...

Алергијата на латекс е реакција на одредени протеини кои се наоѓаат во природната гума латекс, производ направен од гуменото дрво. Ако имате алергија на латекс, вашето тело погрешно го смета латексот за штетна супстанција. Алергијата...

РАНА МЕНОПАУЗА КАЈ ЖЕНИТЕ-двојно поголема веројатност за нефатално кардиоваскуларно случување, пред 60 година

Жените кои влегуваат во менопауза пред 50. година од животот, изложени се на поголем ризик од развој на кардиоваскуларни болести, укажува анализа на 15 студии. Резултатите покажале дека раната менопауза го зголемиува ризикот од...

Пливачко затнато уво во лето-како да го решите

За многумина од нас, летната забава вклучува бањање во најблиската водена површина. Но, што се случува кога нашата желба да се разладиме во водата води до болно уво на пливачот или дури и привремено...

Вагинална фистула-здравствен проблем кој може да предизвика многу компликации

Вагинална фистула е абнормален отвор помеѓу вагината и другите блиски органи во карлицата, вклучувајќи го и мочниот меур или ректумот. Фистулата може да предизвика многу компликации, како што се истекување на урина и измет,...

10 совети за задолжителна заштита од сонце за деца и бебиња

Меланомот е меѓу најчестите форми на рак кај младите 15-29 години. Некои експерти ја обвинуваат несоодветната употреба на крема за сончање, велејќи дека луѓето не нанесуваат доволно лосион (кукла со големина на топче за...

Која боја на урината е здрава-проверете сами

Редовната боја на урината се движи од јасна до бледо жолта. Но, одредени работи можат да ја променат бојата. На пример, храната како цвекло, капини и фава може да добие розова или црвена боја...

Дали смеете да патувате со авион ако сте трудни?!

Општо земено, патувањето со авион пред 36-та недела од бременоста се смета за безбедно за жените кои немаат проблеми со бременоста. Сепак, ако сте бремени, добро е да разговарате со вашиот  доктор пред да...

Убод од морски еж може да ве чини живот?! Внимавајте каде газите кога сте...

Додека многу убоди од морски еж може да бидат благи и нивните симптоми исчезнуваат во рок од неколку дена, постои можност тие сериозно да се  закомплицираат. Затоа, важно е да знаете како да се...

НАЈНОВИ ВЕСТИ